همشهری آنلاین: گروه های طرفدارمردم فلسطین و ضد جنگ انگلیس اعلام کردند که همزمان با ورود بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی به لندن اقدام به برگزاری تظاهرات و تجمع های اعتراضی خواهند کرد.

 گروه های مدنی درصدد برگزاری تظاهرات همزمان با ورود نتانیاهو به لندن

به گزارش ایرنا، کمپین همبستگی با مردم فلسطین در بیانیه ای با اشاره به نامشخص بودن زمان دقیق سفر نتانیاهو به انگلیس در ماه سپتامبر گفت: به رغم این مساله ما کاملا برای برگزاری تظاهرات به محض کسب اطلاع از ورودش آماده خواهیم بود.

این نهاد مدنی که متشکل از ده ها گروه و تشکل مدنی ضد جنگ و طرفدار مردم فلسطین است، تصریح کرد: نخست وزیر رژیم صهیونیستی که به علت جنایات جنگی، مطابق قوانین بین الملل باید بازداشت و محاکمه شود، در انگلیس، از طرف مردم مورد استقبال قرار نخواهد گرفت.

کمپین همبستگی با مردم فلسطین تصریح کرد: این شرم آور است که دولت انگلیس از فردی استقبال می کند که مسوول قتل و عام هزاران فلسطینی در غزه در تابستان سال گذشته است.

این ائتلاف با انتقاد از دادن مصونیت قضایی به نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در زمان سفرش به انگلیس تصریح کرده است: دولت نتانیاهو همچنین به محاصره غزه و اعمال فشار رنج آور علیه ساکنان این منطقه ادامه می دهد.

'سلیم علام' از اعضای ارشد کمپین همبستگی با مردم فلسطین روز شنبه در گفت وگو با ایرنا عنوان کرد: مواضع دولت محافظه کامرون در قبال فلسطین 'افتضاح ' است.

وی افزود: دولت انگلیس کاملا از رژیم صهیونیستی حمایت می کند و اقدامات سرکوبگرانه اش علیه مردم فلسطین و نقض حقوق آنها را نادیده می گیرد.

سلیم علام بابیان اینکه مردم فلسطین خواهان آزادی وعدالت هستند، گفت: دولت انگلیس هیچ گونه اقدام عملی برای کمک به حل وفصل ادامه اشغال سرزمین های فلسطینی ، ادامه سیاست شهرک سازی از سوی رژیم صهیونیستی، مساله پناهندگان فلسطینی و حق تعیین سرنوشت برای فلسطینی ها صورت نمی دهد.

این عضو ارشد کمپین همبستگی با مردم فلسطین همچنین ضمن انتقاد از برخی از رسانه های انگلیسی از جمله شبکه 'بی بی سی ' گفت: برخلاف پوشش خبری گسترده رویدادهای سوریه، عراق و افغانستان، این رسانه ها درخصوص مشکلات مردم فلسطین و سیاست های سرکوبگرانه رژیم صهیونیستی کاملا سکوت پیشه کرده اند.

وی درهمین حال نقطه نظرات مردم انگلیس درخصوص مردم فلسطین کاملا متفاوت با دولت این کشور دانست و افزود: بسیاری از انگلیسی ها در زمان جنگ غزه در تظاهرات و تجمع های اعتراضی شرکت فعالی داشتند و کاملا از حقوق و آزادی مردم فلسطین حمایت می کنند.

گفتنی است شمار زیادی از مردم انگلیس با امضای توماری از دولت این کشور خواسته اند که نخست وزیر رژیم صهیونیستی در زمان ورودش به لندن در ماه سپتامبر، به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در غزه دستگیر شود.

تا این لحظه 89هزار 417 نفر این تومار را که بر روی تارنمای پارلمان و دولت انگلیس منتشرشده است، امضاء کرده اند و انتظار می رود که شمار این افراد بازهم افزایش یابد.

براساس رویه قانونی درصورتی که شمار امضاهای این تومار به بیش از 10 هزار نفر برسد، دولت انگلیس باید یک روزه به آن پاسخ دهد و اگر شمار امضاها از 100 هزار نفر بیش تر شود، درخواست مطرح شده در نشست مجلس عوام انگلیس به بحث گذاشته خواهد شد.

اگرچه دولت انگلیس در جوابیه ای به این درخواست با اشاره به دعوت این کشور از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی برای سفر به لندن در ماه سپتامبر گفته است: تحت قوانین بین المللی و انگلیس دیدار رهبران دولت های خارجی ازجمله نتانیاهو و نیز وزیران امور خارجه مصون از پیگرد قانونی بوده و نمی توان آنها را دستگیر یا حبس کرد.

در این جوابیه همچنین تصریح شده است: انگلیس یکی از دوستان بسیار نزدیک اسراییل است و از روابط دوجانبه عالی که طیف وسیعی را دربر می گیرد، بسیار خرسند هست.

سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به انگلیس که پس از گذشت یک سال از حملات ددمنشانه این رژیم به غزه صورت می گیرد با مخالف گروه های مدنی و طرفدار مردم فلسطین مواجه شده است.

براساس گزارش های منتشرشده در جریان حمله تابستان سال گذشته رژیم صهیونیستی به غزه که 50 روزبه طول انجامید، بیش از 2 هزار و200 نفر که در میان آنها شماری زیادی کودک و زن بودند، کشته و بیش از یازده هزار نفر زخمی شدند .

عفو بین الملل اخیرا اعلام کرد با توجه به شواهد موجود کشتار صدها غیرنظامی فلسطینی در تهاجم نظامی رژیم صهیونیستی به نوار غزه «جنایات جنگی» تلقی می شود.

این گروه مستقر در لندن عنوان کرده است: «به نظر می رسد این حملات به طور مستقیم و عامدانه غیرنظامیان و اهداف غیرنظامی را هدف قرار داده که معادل جنایات جنگی است.»

اگرچه با توجه به روابط بسیار نزدیک لندن با تل آویو دستگیری نخست وزیر رژیم صهیونیستی در جریان سفرش به انگلیس تقریبا ناممکن به نظر می رسد، اما این طومار مؤید میزان تنفر موجود از این رژیم در میان انگلیسی های آزاداندیش و گروه های مدنی و افکار عمومی این کشور است.

شهرهای مختلف انگلیس ازجمله لندن به مناسبت سالگرد حمله رژیم صهیونیستی به غزه، شاهد تجمع ها و حرکت های اعتراضی علیه این رژیم و نیز در دفاع از مردم فلسطین بوده است.

کد خبر 305400

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار