همشهری آنلاین: شهردار تهران خطاب به شهرداران کشورهای آسیایی گفت:باید شهرهایمان در آسیا و منطقه را به زیست پذیرترین، شکوفا ترین و پایدارترین شهرهای جهان تبدیل کنیم.

ghalibaf

به گزارش مهر ، مراسم افتتاحیه پنجمین نشست هیات اجرایی مجمع شهرداران آسیایی در تهران برگزار شد. در این مراسم محمدباقر قالیباف شهردار تهران و تعدادی از شهرداران شهرهای آسیایی حضور دارند.

محمد باقر قالیباف در این مراسم با بیان این که عمیقا بر این باورم که آگاهی و مشاركت مردم، ستون های اصلي توليد قدرت، ثروت، معرفت و منزلت در شهرها و زیربنای شهرهای پایدار آینده است گفت: رویای «پیشرفت، عدالت و معنویت» زمانی به واقعیت خواهد پیوست که مردم به حقوق و مسئوليت هاي سنگین خود در اداره خود، خانواده، شهرها و جوامع آگاه باشند. قانون تنها زماني قابل اجراست كه توسط تمامي شهروندان درك شود و آنان خود به مشاركت كنندگان اصلي در اعمال قانون مبدل شوند.

وی ادامه داد: ما در اینجا گرد آمده‏ایم تا با همکاری هم، بر مبنای منافع و ارزش‌های مشترک، حرکت و جریانی را که هفت سال پیش پایه‏ گذاری شد، با قدرت و صلابت بیشتر پیش ببریم. حرکتی که هدف اولیه و اصلی آن تحقق بخشیدن به همگرایی آسیایی از طریق تشریک مساعی و همفکری مدیران شهری و یادگیری مشترک از تجربیات موفق یکدیگر است.

شهردار تهران با بیان اینکه جهان به تازگی در حال عبور از یک مرحله تاریخی بسیار مهمی است، گفت: مجموعه تحولات شهرنشینی به پیدایش شهرهای متراکم از جمعیت و کالبد منجرشده است. بیشترین رشد شهرنشینی در دهه های آینده به کشورهای در حال توسعه مربوط است و این دگرگونی عظیم هم فرصت است و هم تهدید بسیار جدی. جهان ما در حال گذار از مرحله ای بسیار حساس و سرنوشت ساز است و ما مدیران و متولیان شهری باید بتوانیم مسئولیت و نقش تاریخی خودمان را در پیشگیری از گسترش تنش ها و منازعات خانمان سوز ناشی از عصبیت های جاهلی، و تامین فضاهای زیست انسانی مناسب برای شهروندان بی گناه، بی دفاع، درمانده و آسیب دیده به خوبی ایفا کنیم.

قالیباف افزود: اینک در کشورهای غرب آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا موجی از ترس، نفرت، دلهره و نگرانی برخاسته است که در ظاهر ریشه های دینی و عقیدتی دارد اما ما به خوبی آگاهیم که این رویدادهای تلخ و تاسف بار که به نام اسلام در منطقه رغم می خورد، تا چه اندازه در پیوند با ریشه های تعصب جاهلی، اندیشه های نژادپرستانه، غرور، قدرت طلبی و بیش از همه توطئه ها و نیرنگ های پیچیده دشمنان مشترک است.

شهردار تهران با اشاره به نگرانی های جدی که برای شهروندان به ویژه اقشار آسیب پذیر مانند زنان وکودکان در سطح منطقه وجود دارد، بیان کرد: از سوی دیگر میراث تمدنی اسلام و شهرهای اسلامی در معرض خطر و نابودي است و باید تلاس های زیادی برای صیانت از این میراث مادی و معنوی به عمل آید.

وی تصریح کرد: در این شرایط سخت لازم است تلاش هایمان را بیش از هر زمان، به تامین نیازها و انتظارات حیاتی انسانی درسطح محلی و در چارچوب دولت های محلی متمرکز نماییم. تردیدی ندارم که ایفای مسئولیت مشترک شهرداران و مدیران شهری و محلی که مهمترین آن تدارک و تجهیز هوشمندانه شهر و نظام مدیریت آن برای تامین خواسته های شهروندان است، بیش از هر زمان دیگری نیازمند توجه به اصول انسانی و پافشاری بر آنهاست. از سوی دیگر نیاز به گسترش دانایی و مبارزه با جهل که ریشه بسیاری از منازعات است، به صورت روزافزون احساس می شود.

قالیباف ادامه داد: هر یک از شما به نمایندگی از شهری آمده اید که ساکنان آن به ارزش های تاریخی و فرهنگی خود می بالند و این یکی از مزایای تعامل و همگرایی اعضای مجمع شهرداران آسیایی برای پرداختن به مسایل مشترک و دستیابی به راهکارهای مثبت و سازنده است. امیدوارم شما نیز با من هم عقیده باشید که یکی از مطمئن‏ ترین راههای همگرایی شهر‏های آسیا، ایجاد یک روابط غیرقابل خدشه و ناگسستنی مابین این کلان شهرها بر اساس تاریخ و فرهنگ ضداستعماری آن‏هاست. در واقع شهرهای آسیایی؛ از بین النهرین گرفته تا فلات ایران و از شبه قاره تا شرق دور میراث‏ دار «آسیب‏های تاریخی پایداری» هستند که ریشه بخشی از آنها در روابط ناعادلانه آنها با قدرت‏های استعماری و نو استعماری و پیگیری و الگوبرداری های ناخواسته از کشورهای غربی است.

شهردار تهران با بیان اینکه به گواهی تاریخ، در دوره استعمار همزمان با سلطه استعمارگران بر راه‏های دریایی؛ رونق، شادابی و مرکزیت شهرهای آسیایی به سکون گرایید و به محاق رفت، گفت: در نتیجه این شهرها وارد ارتباطی یکسویه و نابرابر با جهان استعمار شدند. رابطه‏ ای که شهرهای ما را به «انباری از مسائل و معضلات توسعه» تبدیل کرد. استمرار همین شکل رابطه در دوران پسااستعمار، به ‏رغم دگرگونی‎های ظاهری و پیشرفت‏های سریع باعث شد تا در کنار افزایش جمعیت، مسائل و مشکلات موجود پیچیده ‏تر شوند.

وی تاکید کرد: نگاه امروزین ما به «فرهنگ و پیشنیه تمدنی مشترک» و جایگزین کردن «ارتباط متقابل شهرهای آسیایی باهم» به عوض رابطه یک سویه قبلی در حالی اتفاق می‏افتد که همه ما به آسیب‏های اشاره شده واقفیم و این همگرایی را یک ضرورت تاریخی، سیاسی و اجتماعی می‏دانیم. واقعیت غیرقابل انکار این است که رجوع به هر نسخه دیگری غیر از همگرایی و همکاری منطقه ‏ای و عدم رجوع به فرهنگ مشترک به معنای ایجاد فرصت سرمایه‏ گذاری و منتفع ساختن نیروها و جریان‏هایی است که در سطح جهانی، در شکل گیری مشکلات ما سهم داشتند. ما باید با تقویت پتانسیل‏های منطقه‏ ای و قاره‏ ای، معادله فرصت و پیشرفت را به نفع نیروهای سازنده همدیگر تغییر دهیم.

شهردار پایتخت با بیان اینکه ما در تهران تلاش کرده ايم كه با استفاده از رويكرد محله محور و تشكيل شوراها و سراهاي محلات، مشاركت شهروندان را در اداره شهر افزايش دهيم، تصریح کرد: به عنوان نمونه شهرداري تهران در كمپين هاي خود از جمله «خط سفيد» تلاش مي كند تا با افزايش آگاهي شهروندان از اهميت رفتار ترافيكي، الگوي مصرف و سبك زندگي خود، زمينه لازم براي افزايش مشاركت آنان را در داشتن آسماني آبي و زميني پاك فراهم آورد.

وی تصریح کرد: باید سخت تلاش کنیم تا شهرهایمان در آسیا و منطقه را به زیست پذیرترین، شکوفا ترین و پایدارترین شهرهای جهان تبديل كنيم. شهرهایی كه شهروندانشان به زیستن در آن ببالند. شهرهایي امن، سبز و با مديريت مناسب كه در آن ارزش هاي انساني از قبيل عدالت ومهرباني حاكم هستند. شهري كه در آن هر كس از جمله اقشار آسيب پذير و گروه هاي ویژه اجتماعي مانند شهروندان سالخورده، كودكان و معلولين مي توانند در پيشرفت هاي اجتماعي، فرهنگي و اقتصادي مشاركتي پويا داشته باشند.

به گفته قالیباف مادامي كه پايداري در دستاوردهاي اجتماعي و فرهنگي حاصل نشود، شهرداري به رشد مطلوب خود نرسيده است.

شهردار تهران افزود: در دوره دوم مسئوليتم، رويكرد خود را در سياستگذاري و مديريت شهري بر تمركززدايي و تفويض اختيارات با بهره مندي از مشاركت حداكثري شهروندان در اداره شهر پايه گذاري نموده ام. ما آينده تهران را به صورت شهري جهانی ترسيم كرده ايم. شهري تاثيرگذار در تحولات جهاني، شهري كه مركز تعاملات، گفتگوها، آموزش و تصميم گيري در سطوح مختلف محلي و بين المللي در زمينه هاي دپلماتيك، سياسي، فرهنگي و اجتماعي خواهد بود. ما تهران آينده را به مثابه شهر دانش مي بينيم كه در آن دانش و افكار به عنوان مهمترين محرك هاي توليد مشاغل دانش بنيان خواهند بود. همچنين ما تهران را به صورت شهر فرهنگ مي بينيم كه در آن مهمترين عنصر شهري هويت و مهمترين كالا در شهر توليدات فرهنگي خواهد بود. درحقيقت شهرداري تهران تلاش مي كند با استفاده از رويكردي مبتني بر توسعه اجتماعي- فرهنگي، ثبات اجتماعي و همگرايي محلی، ملی، منطقه ای و بین المللی را افزايش دهد.

شهردار تهران در ادامه سخنانش بیان کرد: تبادل نظر درباره حیطه های گوناگون مأموریتی دولت های محلی امری حیاتی است. ما می‌توانیم بر روی زمینه‌های مشترک کار کنیم و با استفاده از ظرفیت‌های دیپلماسی شهری، سطح روابط شهرها را گسترش دهیم. امروز اکثریت شهرهای جهان با چالش‌های مشابهی مواجه‌اند؛ ترافیک، آلاینده های زیست محیطی و... . ما می‌توانیم از به اشتراک گذاردن تجارب مواجه با این چالش‌ها، فرصتی برای همکاری بیشتر بسازیم.

وی افزود: آينده‌ تمدن و زندگي به هم پيوسته‌ شهري ما، در گرو گسترش اين نوع تعاملات است. اين تعاملات به ما كمك خواهد كرد تا آينده و آرمان ترسيم‌شده برای شهرهایمان را براي تبديل شدن به شهرهایی مهربان، آينده‌ ساز، اخلاق‌گرا، عدالت‌محور، سالم، پايدار، هوشمند، دانش‌بنيان و خلاق به واقعيت بدل كنيم.

قالیباف تاکید کرد: علاوه بر این ما باید تلاش کنیم تعاملات فرهنگی میان شهروندان شهرهای آسیایی را گسترش دهیم و از تجربیات موفق یکدیگر درس بگیریم. این امر می تواند از رهگذر توسعه زیرساخت‏های مرتبط با اقتصاد گردشگری در شهرها تحقق یابد. امروزه صنعت گردشگري به ويژه شاخه شهری آن با تکیه بر فرهنگ، جايگاه خاصي در اقتصاد دارد و نقش فعال و موثری در ارتقاء ساختار اقتصادي- اجتماعي و فرهنگي ملت‏ها و به تبع آن شهرها ایفا می‏کند. بسیاری از شهرهای آسیا دارای جاذبه‏های متعدد گردشگری هستند، لذا توسعه گردشگري شهري پايدار و مديريت خردمندانه آن، هم دارای مزایای اقتصادی قابل توجهی برای شهروندان است و هم روابط فرهنگی قوی‏تری میان شهرها ایجاد می‏کند.

وی با تاکید بر اینکه همه باید دست به دست هم دهیم تا گذشتۀ درخشان شهرهای آسیایی بار دیگر در آینده آنها تجلی یابد، گفت: در صورتی که بتوانیم تعامل سازنده‏ای میان شهرهای آسیایی ایجاد کنیم نه تنها قرن بیست و یکم قرن آسیا است بلکه قرن رونق شهرهای آسیایی هم خواهد بود.

محمد خدادادی دبیر کل مجمع شهرداران آسیایی (AMF) هم در مراسم افتتاحیه مجمع شهرداران با بیان اینکه اولین جلسه شهرداران آسیایی در نوامبر ۲۰۰۸ با حضور شهرداران و نمایندگان آسیایی برگزارشد، گفت: دومین اجلاس نیز در سال ۲۰۱۰ در کشور ترکیه به میزبانی شهردار استانبول و همچنین سوم اجلاس در بانکوک به میزبانی فرماندار بانکوک در سال ۲۰۱۲ برگزار شد. این در حالیست که چهارمین اجلاس در سال ۲۰۱۴ به میزبانی شهرداران هایکو برگزار شد و اجلاس سال ۲۰۱۶ به میزبانی فاطمه شاهین، شهردار غازیانتپ برگزار می شود و من خوشحالم که در این اجلاس حضور دارم.

دبیرکل مجمع شهرداران آسیایی (AMF) درباره هدف از برگزاری این اجلاس گفت: در اصل برگزاری این اجلاس برای تبادل اطلاعات ایده ها در خصوص چالش های آسیایی وهمچنین همکاری شهرها با یکدیگر برگزار می شود.

خدادادی با بیان اینکه اجلاس به مدت ۲ روز در تهران و ۲ روز در قزوین برگزار می شود، اظهار داشت: در این مدت دو کارگاه آموزشی؛ اولی در خصوص حمل و نقل و ترافیک ودومی به منظور فرهنگ و اقتصاد گردشگری در کشورهای آسیایی برگزار می شود و علاقه مندان در این کار گاه ها می توانند شرکت کنند.

این برنامه حول موضوع حمل و نقل و ترافیک، فرهنگ، اقتصاد و گردشگری شهرهای آسیایی امروز و فردا برگزار می شود

کد خبر 305351

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار