مجموع نظرات: ۰
یکشنبه ۱ شهریور ۱۳۹۴ - ۰۵:۵۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: زخم‌های جزئی و جوشگاه‌های جراحی باید به خودی خود بهبود یابند، اما کارهایی است که با انجام آن می‌توانید جاگذاری زخم را به حداقل برسانید.

scar

برای به حداقل رساندن جای زخم به این توصیه‌ها عمل کنید:

-  همیشه محل بریدگی، خراشیدگی یا سایر زخم‌های پوست را پاک نگهدارید. به آرامی با آب و صابون منطقه را تمیز کنید تا میکروب‌ها و کثافات زدوده شوند.

-  مقداری وازلین روی محل به کار برید تا پوست را مرطوب نگهدارید. وازلین مانع از خشک‌شدن پوست و تشکیل کبره روی آن می‌شود؛ ترمیم زخم‌هایی که کبره می‌بندند، بیشتر طول می‌کشد. این کار همچنین مانع از آن می‌شود که جوشگاه زخم بیش از حد بزرگ، عمیق یا خارش‌دار شود. مادامی که زخم به طور روزانه تمیز شود، نیازی به استفاده از پماد آنتی‌بیوتیک نیست.

-  پس از شستن و پوشاند زخم با وازلین، با بانداژ چسبنده زخم را بپوشانید. در زخم‌ها و خراشیدگی‌های بزرگ یا قرمزی‌های مداوم، ممکن است استفاده از پوشش‌های هیدروژل یا ژل سیلیکون لازم باشد.

-  روزانه باندا‍ژتان را عوض کنید تا زخم را در حینی که دارد ترمیم می‌شود، پاک کنید. اگر پوست شما به چسب زخم حساس است،‌ از گازهای غیرچسبنده استفاده کنید و روی آن با چسب کاغذی ثابت کنید. اگر ژل سیلیکون یا پوشش‌های هیدروژلی استفاده می‌کنید، به دستورات روی بسته‌بندی برای تعویض آن‌ها توجه کنید.

-  از توصیه‌های دکتر را برای زخم‌هایی که نیاز به بخیه زدن دارند، پیروی کنید. این کار احتمال ایجاد جوشگاه زخم را به حداقل می‌رساند.

-  هنگامی‌که پوست بهبود یافت، آن را با کرم ضد آفتاب محافظت کنید. محافظت در برابر نور آفتاب ممکن است به کاهش تغییر رنگ قرمز یا قهوه‌ای در محل کمک کند و باعث محو شدن سریع‌تر جوشگاه شود.

HealthDay

کد خبر 304702

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار