همشهری آنلاین: هرچند مهلت صرافان غیرمجاز برای دریافت مجوز از بانک مرکزی براساس دستورالعمل جدید چهار روز پیش پایان یافت اما صرافان غیرمجاز همچنان در این بازار با آرامش در حال فعالیت هستند.

ایرنا نوشت: قرار بود بانک مرکزی پس از پایان مهلت مقرر با صرافانی که فعالیت خود را با دستورالعمل جدید تطبیق نداده اند، برخورد و حتی واحدهای آنان را پلمپ کند اما صرافان بدون مجوز این بازار در روز جاری(شنبه) بدون هیچ دغدغه ای در حال فعالیت هستند.

یک صراف مستقر در میدان فردوسی که فعالیت خود را با دستورالعمل جدید بانک مرکزی مطابقت نداده است گفت: تنها تعداد اندکی از صرافان فعالیت خود را با دستورالعمل جدید بانک مرکزی مطابقت داده اند زیرا تامین سرمایه 4 میلیارد تومانی بسیار مشکل است و بسیاری از صرافان بازار امکان تامین چنین سرمایه ای را ندارند.

وی اظهار داشت: بسیاری از صرافان از بانک مرکزی در دادگاه ها و مراجع قضایی در راستای این دستورالعمل شکایت کرده اند.
یکی دیگر ازصرافان بازار ارز نیز که سابقه فعالیت 15 ساله در بازار ارز دارد، گفت: بانک مرکزی برای این نوع از صرافی ها که شرکت های تضامنی باشند، تسهیلانی را در نظر گرفته است.

وی درباره این نوع تسهیلات افزود: بانک مرکزی به صرافی های دارای مجوز از این بانک و باسابقه بالا اجازه داد تا حساب خود را به میزان 4 میلیارد تومان به عنوان افزایش سرمایه پر کرده و پس از دریافت پرینت این رقم را از حساب برداشت کنند.
وی تصریح کرد: البته شرکت هایی که تاکنون به ثبت نرسیده اند باید سرمایه چهار میلیارد تومانی را تامین کنند و این تسهیلات شامل حال این شرکت ها نمی شود.

این صراف با اشاره به جلسه روز گذشته صرافان و مسولان بانک مرکزی، گفت: مسوولان بانک مرکزی در این جلسه از تلاش های انجام شده برای کاهش تضمین بانکی از دو به یک میلیارد تومان خبر دادند.

همچنین یکی دیگر از صرافان مستقر در چهارراه استانبول با اعتراض به بالا بودن سرمایه مندرج در دستورالعمل، گفت: سرمایه صرافان 200میلیون تومان بود که باید این رقم به چهار میلیارد تومان افزایش یابد و تحقق آن عملی نیست.

این صراف تصریح کرد: البته در تغییرات اولیه این اصلاحیه، سرمایه بانک ها از 200 میلیون تومان باید به 20 میلیارد تومان افزایش می یافت که با اصلاحیه بعدی این رقم به چهار میلیارد تومان کاهش یافت اما باز هم صرافان امکان تامین این رقم را ندارند.

وی در پاسخ به این پرسش که اگر بانک مرکزی برخورد جدی خود را آغاز کند، چه اقدامی انجام خواهید داد، اظهار داشت: بسیاری از صرافی ها در حال انصراف از این شغل و تعطیلی واحدهای خود هستند.

یکی دیگر از صرافان که سرمایه مورد نظر بانک مرکزی را تامین کرده بود نیز گفت: هرچند برای اجرای دستورالعمل بانک مرکزی اقدامات لازم را انجام داده و سرمایه و تضمین مورد نظر را تامین کرده ام اما این نگرانی وجود دارد که مالیات سنگینی برای این صرافی ها در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: اگر این اتفاق در بازار ارز رخ دهد به طور حتم بازار به سمت فعالیت های زیرزمینی و قاچاق حرکت خواهد کرد.

کد خبر 304643

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha