همشهری آنلاین: سیاست ما تنش زدایی و همگرایی و اعتماد سازی با دنیاست اما این به معنای بی‌توجهی به قدرت دفاعی کشور نیست. ما زمانی که توانمند باشیم می‌توانیم گفت و گوی ثمر بخشی با طرف مقابل داشته باشیم.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در بازدید ازدستاوردهای صنعت دفاعی کشور با بیان این که دیپلمات‌های ما در حوزه قدرت دفاعی در مذاکرات حساسیت زیادی به خرج داده و در مقابل غرب مثل شیر می‌غریدند، اظهار کرد:‌ امروز غرب گفته است که ما موشکی نسازیم که طراحی آن برای حمل سلاح هسته‌ای باشد. ما هیچ وقت دنبال این مساله نبوده و نیستیم.

وی گفت: توافق با دنیا برای این نیست که نیروهای مسلح ما از اهداف خود کوتاه بیایند. توافق مانع کار ما نیست. ما هر چه نیاز داشته باشیم را می‌خریم و منتظر اجازه‌ هیچ کس هم نیستیم. جایی هم که لازم باشد بدون ملاحظه‌ای سلاح‌های خود را می‌فروشیم.

رئیس جمهور در ادامه تاکید کرد: هر چه سلاح مورد نیاز ما باشد را خواهیم ساخت و بنیه دفاعی خود را تقویت می‌کنیم و ما باید همیشه آمادگی لازم برای دفاع خوب را داشته باشیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با امید بخش خواندن دستاوردهای صنعت دفاعی کشور، گفت: در یک سال گذشته حرکت بسیار پرشتابی به سمت خود کفایی در نیروهای مسلح آغاز شده و وزارت دفاع با معاونت فناوری ریاست جمهوری همکاری بسیار خوبی داشته است.

روحانی گفت: من در سال قبل تاکید کردم که صنعت دفاعی در بخش‌هایی که شامل اسرار نظامی نیست باید با سایر بخش‌های صنعت کشور همکاری کند. این کار به نفع صنعت کشور، مردم و نیروهای مسلح است.

وی ادامه داد: نیروهای مسلح ما ضمن ایجاد فکر و ایده باید قادر باشند در نظام اجرا، نیز درست تقسیم بندی کنند. یعنی نیازمندی‌ها را باید دسته بندی کرده و حتی برخی نیازها را از صنعت کشور سفارش دهند. البته این کار شروع شده ولی باید تکمیل شود. در واقع باید کل صنعت کشور با صنعت دفاعی ترکیب شود.

رئیس جمهور با بیان اینکه سال‌ها در تاریخ جهان طول کشید تا به کلمه دفاع رسیدیم گفت: سالها بحث جنگ سالاری مطرح بود اما وقتی اسلام طلوع کرد دفاع را جایگزین جنگ کرد.

وی ادامه داد: اولین آیه قرآن درباره‌ جهاد نیز این آیه است که «ان‌الله یدافع عن الذین آمنوا» در واقع خداوند مدافع مردان با ایمان است و دفاع اصلی از جانب خدا است. اسلام به جای جنگ، کلمه دفاع را نشاند. جهادهای اسلام حتی در مواردی که ابتدایی بوده برای دفاع از سرزمین، ایمان یا آزادی بود. در واقع همه جهادهای اسلام جهاد دفاعی می‌تواند باشد ولو جنگهای ابتدایی اسلام.

روحانی با اشاره به اینکه ما در کشور خود ابتدا وزارت جنگ داشته‌ایم اما در دوران مرحوم مصدق این وزارت خانه به نام وزارت دفاع تغییر نام داد، گفت: بعد از کودتای 28 مرداد این وزارت‌خانه مجددا به وزارت جنگ تغییر یافت و پس از انقلاب اسلامی مجددا به وزارت دفاع تغییر نام داد. وزارت جنگ یا وزارت دفاع تنها یک کلمه نیست بلکه پشت سر آن نام‌ها، محتوای بلندی وجود دارد.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آرمان ما دفاع است و ما دنبال جنگ و تجاوز نیستیم، گفت: دکترین نظامی برخی از کشورها دکترین تجاوز است. آنها ناوهای هواپیمابر و انواع سلاح‌های خود را با هدف تجاوز به نقطه‌ای در آن سوی دنیا می‌سازند. ابایی هم ندارند که از هر نوع سلاح حتی سلاح ضد بشری استفاده کنند؛ در حالی که ما همواره به دنبال دفاع سرزمین، منافع، مردم، و نظام خود بوده‌ایم.

وی خاطر نشان کرد:‌ ما اگر دنبال تجاوز بودیم در دوره‌ای که عراق درگیر جنگ بود از فرصت استفاده می‌کردیم. اما همین عراق آنقدر به انسانیت این نظام باور داشت که همه نیروهای خود را به جنوب برد و مرز شرقی خود با ایران را رها کرد. عراق مطمئن بود که ما اهل تجاوز نیستیم. ما اگر اهل تجاوز بودیم آن زمان که شوروی فروپاشید فرصت خوبی داشتیم تا در امور همسایه‌های شمالی خود دخالت کنیم اما ما به آنها کمک کردیم. ما اهل فرهنگ و هنر، تمدن و کتاب هستیم.

روحانی افزود: اساس راهبرد جمهوری اسلامی ایران یک راهبرد بازدارندگی و دفاعی است. سیاست ما تنش زدایی و همگرایی و اعتماد سازی با دنیاست اما این به معنای بی‌توجهی به قدرت دفاعی کشور نیست. ما زمانی که توانمند باشیم می‌توانیم گفت و گوی ثمر بخشی با طرف مقابل داشته باشیم.

وی با اشاره به این که اگر کشوری اقتدار و استقرار و ثبات نداشته باشد نمی‌تواند دنبال صلح واقعی باشد، گفت:‌ ما به قدرت ملی نیازمندیم و قدرت ملی هم از قدرت فرهنگی و سیاسی و نظامی ساخته می‌شود و بازدارندگی با وجود قدرت در همه این حوزه‌ها موثر می‌شود. ما باید ساماندهی‌های خود را در هر حوزه به جای خود استفاده کنیم. زیرا اگر این قدرت‌ها جابجا شود شکست خواهیم خورد. مثلا آنجا که به قدرت دیپلماسی نیاز است اگر از قدرت نظامی استفاده کنیم می‌بازیم و اگر در شرایطی که به قدرت نظامی نیاز داریم، از قدرت دیپلماسی استفاده کنیم نیز می‌بازیم. در واقع از هر قدرتی باید به جای خود استفاده کرد.

رییس جمهور با اشاره به اینکه از مجموع 199 کشور دنیا فقط رژیم صهیونیستی و اقلیت جنگ طلب در آمریکا با مذاکرات و توافق هسته‌ای مخالف هستند، گفت:‌این توافق یک اتفاق بزرگ است. اگر ایران دنبال ساخت سلاح هسته‌ای بود این توافق یک توافق بد بود. اما ایران طبق منطق عقل و دین و فتوای رهبر‌ش به دنبال ساخت بمب اتم نیست. پس این یک توافق خوب است و نقص ندارد.

رئیس جمهور با اشاره به این که برخی ممکن است شبهه داشته باشند که پس از توافق با دنیا چه نیازی به سلاح و موشک است، گفت: ما باید تقویت شویم تا توافق هسته‌ای پایدار بماند. ما باید نیروهای مسلح خود را تقویت کنیم تا در کشور ثبات ایجاد شده و روابط صمیمی ما با دنیا پایدار بماند. ما اگر صلح می‌خواهیم باید قدرتمند شویم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به وجود نا امنی و حضور آمریکا در تمامی کشورهای همسایه‌ ایران خاطر نشان کرد: ما در این شرایط نمی‌توانیم بی‌خیال باشیم. کشورهای بزرگ دنیا به تروریست‌ها جنگ نیابتی داده‌اند و آنها را استخدام کرده که به اسم اسلام و جهاد در منطقه جنایت کنند. برخی کشورها هم با پول مردم بر سر مردم کشور همسایه خود بمب می‌ریزند. در این شرایط ما باید مجهز و مقتدر باشیم و صنعت نظامی خود را تقویت کنیم.

روحانی افزود: ما اکنون به سمت خودکفایی حرکت کرده و بسیاری از نیازهای خود را طراحی و تولید بومی می‌کنیم و هر روز به محصول جدیدی دست پیدا می‌کنیم.

رئیس جمهور در پایان با اشاره به این که قدرت ما علیه هیچ کشوری نیست، گفت: سلاح‌های ما برای دفاع از کشور ساخته شده است. ما دنبال تصرف یک کشور یا دخالت در امور کشورها نیستیم و قدرت ما به نفع کشورهای منطقه است.

کد خبر 304635

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha