همشهری آنلاین: بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع مهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت(ع) بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های جهان داشته و موضوع‌هایی همچون «ایران به بهانه توافق اجازه نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به آمریکا را نمی‌دهد» مورد توجه قرار گرفته است.

بازتاب گسترده بیانات رهبر معظم انقلاب در رسانه های جهان

به گزارش خبرنگاران ایرنا، برخی رسانه های اسپانیایی با بازتاب سخنان رهبری به نقل از وی نوشتند: ایران به آمریکا اجازه نخواهد داد که با سوءاستفاده از توافق، در مسائل سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی کشور نفوذ کند.

خبرگزاری 'افه' و 'رادیو اکونومیا' در این خصوص اعلام کردند: آیت الله علی خامنه ای تاکید کرد که تلاش برای نفوذ به ایران، یکی از اهداف اصلی کشورهای غربی برای دستیابی به یک توافق هسته ای بود.

این رسانه ها در ادامه به نقل از رهبر معظم انقلاب نوشتند: ایران در طول مذاکرات اجازه نداد و هیچوقت اجازه نخواهد داد که به این هدف دست یافته شود. ما با قاطعیت راه آنها را مسدود خواهیم کرد و به آمریکا اجازه نخواهیم داد راهی در مسائل اقتصادی، سیاسی و فرهنگی باز کند. ما با تمام توان خود از این نفوذ جلوگیری خواهیم کرد.

« رهبر عالی ، تلاش آمریکا در نفوذ به ایران با استفاده از توافق را 'خیال پوچ' قلمداد و تاکید کرده که این توافق هنوز حل نشده و روشن نیست که از سوی کنگره آمریکا و مجلس ایران تصویب شود.»

روزنامه اینترنتی 'لا اینفورماسیون' نیز در این رابطه نوشت: رهبر معظم انقلاب در سخنانی اعلام کرد که هرگونه تلاش واشنگتن در نفوذ به ایران فراتر از توافق تاریخی هسته ای را مسدود خواهد کرد.

این نشریه در ادامه خاطرنشان کرد: آیت الله خامنه ای، آمریکا را به تلاش در نفوذ در خاورمیانه متهم کرد و گفت که آمریکا به دنبال فروپاشی سوریه و عراق است اما به خواست خدا، چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

خبرگزاری اروپاپرس نیز در گزارشی به نقل از رهبر انقلاب نوشت که ایران اجازه نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی را به آمریکا نخواهد داد.

رسانه های روسی با بازتاب بیانات امروز (دوشنبه) رهبر معظم انقلاب در دیدار علما، صاحبنظران و میهمانان اجلاس مجمع جهانی اهل بیت (ع) و اجلاس اتحادیه رادیو تلویزیون های اسلامی، به نقل از حضرت آیت الله خامنه ای نوشتند: ایران در نتیجه مذاکرات هسته ای و توافق وین تحت نفوذ آمریکا در نخواهد آمد.

رسانه های روسی نیز توجه ویژه ای به جدیدترین بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتند و در همین رابطه،خبرگزاری روسیا سگودنیا به نقل از بیانات رهبر معظم انقلاب نوشت: توافق در باره برنامه هسته ای ایران در صورت تایید، امکان نفوذ اقتصادی و سیاسی آمریکا را فراهم نخواهد کرد.

به گزارش این خبرگزاری، رهبر عالی ایران تاکید کرد: مقام های آمریکایی فکر می کردند این توافق که در ایران و آمریکا ممکن است به تایید نرسد، امکان نفوذ را برای آنها فراهم می کند. ما این امکان را از بین برده ایم و در آینده هم مانع آن خواهیم شد. اجازه نخواهیم داد آمریکا نفوذ سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی خود را در کشور گسترش دهد.

این رسانه روسی یادآوری کرد: ایران و گروه 1+5 روز 14 ماه جولای گذشته در پایان مذاکرات در وین به توافق تاریخی برای حل و فصل مساله هسته ای ایران دست یافتنذ؛ مذاکرات طولانی به تایید برنامه جامع اقدامات مشترک منجر شد که اجرای آن، موجب لغو کامل تحریم های مالی و اقتصادی از طرف شورای امنیت و آمریکا و اتحادیه اروپا خواهد شد.

پورتال خبری روسی 'روسکایا پلانتا' نیز در گزارشی با استناد به اظهارات رهبر معظم انقلاب نوشت: عقد توافق جامع در باره برنامه هسته ای ایران، زمینه را برای نفوذ اقتصادی و سیاسی آمریکا در ایران فراهم نخواهد کرد.

در گزارش رسانه روسی به نقل از حضرت آیت الله خامنه ای (رهبر معظم انقلاب) نوشته شده است: مقام های آمریکایی به خیال خود امیدوار بودند که امضای توافق هسته ای، مسیر را برای نفوذ آنها در ایران هموار می کند، اما این امکان از بین رفته است و آمریکا اجازه نخواهد یافت بر ایران نفوذ بیابد.

پورتال خبری 'روسکایا پلانتا' یادآوری کرد: ایران و 1+5 در وین به برنامه جامع اقدام مشترک دست یافتند و شورای امنیت سازمان ملل آن را تایید کرده اما کنگره آمریکا هنوز آن را بررسی نکرده است.

هفته نامه روسی 'آرگیومنتی ایفاکتی' هم امروز در گزارشی با بازتاب بیانات جدید رهبر معظم انقلاب اسلامی خاطرنشان کرد: رهبر عالی ایران امکان نفوذ آمریکا بر ایران از طریق اجرای توافق هسته ای را رد کرد.

به گزارش این رسانه روسی، مقام معظم رهبری امکان نفوذ آمریکا در ایران و تاثیرگذاری بر این کشور در عرصه های سیاسی و فرهنگی را رد کرد.

هفته نامه آرگیومنتی ایفاکتی نوشت: در شرایطی که کنگره آمریکا برای تصمیم گیری در مورد حمایت از توافق وین در باره برنامه هسته ای ایران آماده می شود، برخی بر این باورند که این توافق تهدیدی آشکار برای اسراییل (رژیم صهیونیستی) است.

تارنمای روسی 'وستنیک قفقاز' هم که معمولا اخبار و رویدادهای ایران را پوشش خبری می دهد، بیانات امروز رهبر معظم انقلاب را بازتاب داد و نوشت: رهبر انقلاب اسلامی، امکان نفوذ آمریکا بر ایران را رد و اعلام کرد که توافق هسته ای موجب این امر نخواهد شد و تهران چنین اجازه ای را به واشنگتن نمی دهد.

  • خبرگزاری فرانسه به نقل از رهبری: سرنوشت توافق هنوز مشخص نیست

خبرگزاری فرانسه نیز روز دوشنبه با بازتاب بیانیات رهبر معظم انقلاب نوشت: آیت الله علی خامنه ای، آینده توافق هسته ای میان ایران و غرب را در هاله ای از ابهام دانست و گفت که واشنگتن قصد دارد از طریق توافق هسته ای در ایران نفوذ کند.

« سرنوشت توافق هنوز مشخص نیست؛ هیچکس نمی داند آیا این توافق در اینجا یا در آمریکا تصویب خواهد شد یا خیر.»

رهبر عالی ایران افزود: «آمریکا تصور می کند که با این توافق هسته ای، راهی برای نفوذ به کشور می یابد. ما اجازه تهاجم اقتصادی، سیاسی و فرهنگی به این کشور نخواهیم داد. با همه قدرت خود که به لطف خداوند گسترده است، با این تهاجم مبارزه خواهیم کرد.»

  • خبرگزاری رویترز: ایران به مخالفت با سیاست های آمریکا ادامه می دهد

خبرگزاری رویترز نیز در گزارشی نوشت: رهبر عالی ایران خاطرنشان کردند، ایران پس از امضای توافقنامه هسته ای با قدرت های بزرگ جهانی همچنان راه نفوذ آمریکا را خواهد بست و به مخالفت با سیاست های آمریکا در خاورمیانه ادامه خواهد داد.

این خبرگزاری انگلیسی ادامه داد: آیت الله خامنه ای در جمع اعضای اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی گفت: آنها تصور می کردند این توافق نامه ای که نه در آمریکا و نه در ایران هنوز تکلیفش معلوم نیست و تصویب نشده است، وسیله ای برای شروع نفوذشان در ایران خواهد بود. ما این راه را بسته ایم و در آینده نیز قاطعانه آن را خواهیم بست. ما اجازه نفوذ سیاسی، اقتصادی یا فرهنگی در ایران را به آمریکایی ها نخواهیم داد.

به نوشته رویترز، اجرای کامل این توافقنامه باعث گشوده شدن بازار 80 میلیون نفری ایران به روی سرمایه گذاری خارجی خواهد شد.

شرکت های آمریکایی برخلاف رقبای اروپایی، به خاطر پا برجا بودن تحریم های اقتصادی غیرمرتبط با برنامه هسته ای، برای به دست آوردن جای پایی در ایران در تقلا و تلاشند.

  • نیویورک تایمز: رهبر عالی ایران نفوذ آمریکا را در کشورش یک خیال پوچ خواند.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت: رهبر عالی ایران روز دوشنبه با انتقاد شدید از آمریکا، گفت صحبت درباره این مساله که موج احساسات مثبت در رابطه با توافقنامه هسته ای موجب نفوذ آمریکا در ایران می شود، چیزی بیش از یک 'خیال پوچ و توخالی' نیست.

وی تاکید کرد: ایران همچنان و مانند همیشه در رابطه با نفوذ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی آمریکا هوشیار و گوش به زنگ است و جلوی تمام تلاشها برای نفوذ در ایران را خواهیم گرفت.

  • رسانه های چین: درهای ایران پس از توافق وین به روی آمریکا باز نمی شود

به گزارش ایرنا، نشریات، سایت های خبری، خبرگزاری ها و همچنین تلویزیون ملی چین نیز در دو روز اخیر ضمن انتشار بیانات رهبر معظم انقلاب یادآورشدند: بر اساس گفته های عالی ترین مقام جمهوری اسلامی ایران، این کشور اجازه نفوذ سیاسی، اقتصادی و یا فرهنگی را به آمریکا نخواهد داد.

روزنامه «مردم» ارگان حزب حاکم چین نیز در گزارشی به نقل از رهبر انقلاب نوشت: نباید اجازه داد آمریکا به بهانه توافق وین درصدد نفوذ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی در ایران باشد.

«مردم» ادامه می دهد: بر اساس اظهارات آیت الله خامنه ای، توافق وین هنوز در ایران و آمریکا به تصویب نهایی نرسیده است اما اگر اینگونه شود این نمی تواند دستاویزی برای واشنگتن به منظور اختلاف افکنی در ایران باشد.

«شین هوا» خبرگزاری رسمی چین نیز گزارش کرده است که توافق وین هموارکننده راه نفوذ آمریکا به ایران نیست و رهبر ایران بر این موضوع تاکید جدی می ورزد.

این رسانه خاطرنشان می کند که ایران اعلام کرده است هر آنچه در توان دارد برای جلوگیری از نفوذ آمریکا نه در خاک خود بلکه در کل منطقه به کار خواهد گرفت.

«از دیدگاه عالی ترین مقام ایران، آنچه آمریکا می خواهد، از بین بردن وحدت و انسجام در سوریه و عراق است اما اجازه این کار داده نخواهد شد و واشنگتن به هدفش نخواهد رسید.»
تلویزیون مرکزی چین نیز در گزارشی اعلام کرد: ایران سیاست های آمریکا را در منطقه گستاخانه و مقابله با آن را بر خود واجب می داند.

«برآیند اظهارات رهبر عالی ایران بر این اصل استوار است که سیاست تهران پس از توافق وین در برابر واشنگتن تغییر نخواهد کرد. »

تارنمای «چاینا ارگ» نیز در گزارشی آورده است: ایران و 6 قدرت بزرگ دنیا در ماه گذشته میلادی (جولای) به توافقی ارزشمند برای حل و فصل اختلافات خود در وین دست یافتند اما به گفته رهبر عالی ایران این توافق اجازه مداخله هیچ کشوری از جمله آمریکا را در مسائل داخلی ایران نمی دهد.

این رسانه ادامه می دهد: آیت الله خامنه ای با اعلام اینکه زمینه نفوذ برای آمریکا فراهم نخواهد شد، تاثیرگذاری این کشور در عرصه های سیاسی، فرهنگی و اقتصادی ایران را رد کرد.

«گلوبال تایمز» نیز با بازتاب دادن سخنان روز گذشته رهبر معظم انقلاب نوشت: رهبر انقلاب اسلامی به صراحت، زمینه های نفوذ آمریکا بر ایران را رد و اعلام کرد که توافق هسته ای باعث این کار نخواهد شد و تهران نیز چنین اجازه ای به واشنگتن نمی دهد.

کد خبر 304308

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار امام و رهبری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha