همشهری آنلاین: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به دو فوریت طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگی رای مثبت دادند، طرحی که موافقان هدف آن را بکارگیری جوانان می دانند و مخالفان می گویند به دنبال مختل کردن کار دولت است.

به گزارش ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی مجلس شوراي اسلامي دو فوریت طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان را با 151 رای موافق، 22 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 205 رای نماینده حاضر تصویب کردند.

به این ترتیب این طرح باید در نخستین جلسه علنی مطرح و رسیدگی شود.

مهرداد لاهوتی نماینده مردم لنگرود در مجلس در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: این طرح رنگ و بوی سیاسی دارد و دنبال مختل کردن کار دولت است و آسیب جدی به کشور می زند لذا درخواست دارم که به دو فوریت این موضوع رای داده نشود.

میرمحمدی نماینده مردم گلپایگان در مجلس نیز به عنوان موافق دو فوریت این طرح گفت: یکی از راه های رفع اشتغال ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان و ممنوعیت دو شغله بودن افراد است که باید مورد توجه قرار بگیرد.

وی افزود: این طرح اقدامی برای بستن دست دولت تدبیر و امید نیست چون مقامات و نیروهای مسلح بنا به تشخیص از این موضوع خارج هستند. حدود 1700 نفر از بازنشستگان در حال حاضر در دستگاه های اجرایی مشغول به کار هستند که این عادلانه نیست.

بهروز نعمتی نماینده مردم اسدآباد در مجلس نیز در مخالفت با دو فوریت این طرح گفت: این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و من با دو فوریت آن مخالف هستم. دولت در بعضی جاها صلاح می داند از نیروهای بازنشسته استفاده کند و ما در برخی دستگاه ها از جمله دستگاه های امنیتی نیاز به استفاده از نیروهای باتجربه داریم.
وی ادامه داد: این موضوع هیچ ارتباطی به اشتغال ندارد لذا از نمایندگان می خواهم با توجه به اهمیت موضوع، این طرح را به صورت یک فوریت مطرح کنند.

ابوالقاسم خسروی نماینده مردم تربیت حیدریه در مجلس نیز در موافقت با دو فوریت این طرح گفت: مشکل اصلی کشور بیکاری نسل جوان است؛ درست است که ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان تعداد فرصت شغلی کمی را فراهم می کند اما باید این کار انجام شود. این طرح سیاسی نیست چرا که مقامات در این طرح مستثنی شده اند. فرماندهان دیروز دفاع مقدس سنشان 20 تا 25 سال بود و امروز نیز باید امور را به 20 تا 25 ساله ها و جوانان بسپاریم.

  • مقدمه طرح


طرح ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان به امضای 137 نفر از نمایندگان مجلس رسیده است . در مقدمه این طرح بیان شده بکارگیری بازنشستگان در صورتی که تخصص و مسئولیت مربوطه توسط جوانان و یا نیروهای استخدامی موجود امکان پذیر باشد هیچ توجیه منطقی و قابل قبولی ندارد و در واقع این افراد در دو مرحله از مزایای دولتی و بودجه عمومی برخوردار می شوند.

در این طرح آمده است: حتی در یکی از مصوبات هیات دولت اشاره شده که در صورت اعاده به خدمت بازنشستگان به ازای مدت اشتغال مجدد نیز افراد مشمول پاداش پایان خدمت بوده و حقوق بازنشستگی آنان براساس وضع اخیر، تعیین و برقرار می شود.
در ادامه این طرح آمده است: به علت عدم امکان نظارت نهادهای نظارتی بر عملکرد بازنشستگان که به جهت نبود رابطه استخدامی عنوان می شود ممکن است نتوان مجازات های تعیین شده برای کارمنمدلان را در صورت تخلف بر این افراد وضع کرد که باعث می شود نظم اداری مختل شود .

از سوی دیگر بسیاری از رده های مدیریتی و حتی کارشناسی که در حال حاضر متاسفانه توسط بسیاری از بازنشستگان اشتغال شده نیاز به چابکی و چالاکی جوانانی داشته که قطعا از عده بازنشسنگان خارج خواهد بود .

کد خبر 304071

پر بیننده‌ترین اخبار دولت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha