همشهری آنلاین: با وجود اینکه چندی پیش از سوی نعمت‌زاده اعلام شد که مجوز افزایش ۶ درصدی قیمت ۱۸ قلم ماده غذایی در صورت نیاز ابلاغ شده است نوبخت این موضوع را رد کرد اما قیمت‌ برخی از این اقلام همچون لبنیات بدون مجوز سازمان حمایت، خودسرانه افزایش یافته و قیمت برخی دیگر ثبات تقریبی دارد.

ايسنا نوشت: طی روز‌های گذشته بحث افزایش قیمت برخی از کالاهای اساسی از جمله محصولات لبنی، مواد پروتئینی، قند و شکر و روغن نباتی از محافل مختلف شنیده شد که البته استارت آن را وزیر صنعت، معدن و تجارت با عنوان خبر "ابلاغ بخش‌نامه‌ دولت برای افزایش شش درصدی قیمت 18 قلم ماده غذایی به سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان" زد.

نعمت‌زاده درباره این افزایش قیمت عنوان کرده که تولیدکنندگان با ابلاغ این بخشنامه نمی‌توانند خودشان برای افزایش شش درصدی قیمت اقدام کنند بلکه باید درخواست خود را به سازمان حمایت ارائه دهند و این سازمان در صورت بررسی هزینه‌ها می‌تواند با با درخواست آنها موافقت یا مخالفت کند. براین اساس در صورت موافقت این سازمان، کالاهایی از قبیل روغن نباتی، لبنیات، مرغ و تخم مرغ، قند و شکر می‌توانند تا سقف شش درصد افزایش قیمت داشته باشند.

این درحالی است که محمد باقر نوبخت - سخنگوی دولت - این موضوع را رد کرده و می گوید دولت برنامه‌ای برای افزایش قیمت مواد غذایی نداشته است.

از سوی دیگر برخی انجمن‌ها و اتحادیه‌ها با افزایش قیمت کالاهای اساسی مخالف هستند و افزایش قیمت در سال جاری را به صلاح بازار نمی‌دانند و معتقدند این اقدام باعث کاهش قدرت خرید و مازاد کالاها می‌شود.

به گونه‌ای که صنایع لبنی از درخواست افزایش قیمت به سازمان حمایت انصراف داده‌ و اعلام کرده‌اند با توجه به نبود کشش در بازار فعلا قصد افزایش قیمت محصولات لبنی را ندارند.

البته این گفته‌ها دوامی نیاورده و اکنون قیمت اقلام لبنی همچون شیر کم‌چرب و خامه در برخی برندها به صورت خودسرانه و بدون تایید سازمان حمایت افزایش یافته است؛ به عنوان مثال در برخی برندها قیمت شیر بطری کم چرب از 2300 و 2400 به 2500 تومان، شیر بطری پرچرب از 2500 به 2700 و 2800 تومان، خامه 250 گرمی از 2500 تومان به 2850 تومان و خامه 200 گرمی از 1900 به 2300 تومان افزایش یافته است.

اما بررسی‌ها از بازار کالاهای اساسی بیانگر این است که قیمت‌ عمده این کالاها تغییر معناداری نسبت به روز‌ها و هفته‌های گذشته پیدا نکرده و فروشندگان، افزایش قیمت شش درصدی کالاها را تایید نمی‌کنند.

البته در میان محصولات پروتئینی قیمت هر کیلوگرم مرغ که در ایام ماه رمضان تا حدودی کاهش یافته بود، اکنون با مقداری افزایش بیش از 6600 تومان عرضه می‌شود.

همچنین هر کیلوگرم گوشت گوساله درجه یک به طور متوسط بین 28 تا 33 هزار تومان فروخته می‌شود. مغز ران گوسفندی نیز 35 هزار تومان و مخلوط گوسفند و گوساله32 تا 35 هزار تومان است.

هر کیلوگرم ران مرغ بدون پوست 7400 تومان، سینه مرغ با پوست 7600 تومان، فیله مرغ 12 هزار و 200 تومان، شنیسل فیله 11 هزار تومان و جگر مرغ 3600 تومان عرضه می‌شود.

در میان انواع ماهی نیز ماهی قزل آلای تمیز نشده کیلویی 13 هزار تومان و تمیز شده آن حدود 20 هزار تومان فروخته می‌شود.

هر کیلوگرم ماهی حلوا سیاه 18 هزار تومان، ماهی شوریده شکم خالی 13 هزار و 500،‌ ماهی کفال 21 هزار و 500 تومان و ماهی کپور 12 هزار تومان است. هر کیلوگرم میگوی دریایی منجمد نیز بسته به نوع و کیفیت آن به طور متوسط 23 تا 36 هزار تومان قیمت دارد.

تخم‌مرغ که در ماه‌های اخیر با افزایش قیمت مواجه شده بود اکنون با کاهش قیمت روبرو شده و در حال حاضر شانه 30 تایی تخم‌مرغ بین 8000 تا 9000 هزار تومان فروخته می‌شود. هر دانه تخم‌مرغ نیز به طور متوسط بین 300 تا 350 تومان در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می گیرد.

همچنین هر کیلوگرم برنج‌ ایرانی با کیفیت‌های مختلف به طور متوسط از 5000 تا 8500 تومان عرضه می‌شود و اغلب برنج‌های ایرانی درجه یک بیش از 7000 تومان قیمت دارند. البته افزایش قیمت برنج ایرانی هر سال در این ایام ملموس است، چراکه ذخایر این محصول در انبارها تقریبا به پایان می‌رسد تا محصول جدید که برداشتش در مرداد آغاز می‌شود، جایگزین شود.

در میان برنج‌های خارجی نیز هر کیلوگرم برنج هندی که از مصرف بیشتری برخوردار است بین 4000 تا 5000 تومان فروخته می‌شود.

همچنین روغن نباتی که جزو این 18 قلم کالا بوده، درخواست افزایش قیمتش به سازمان حمایت رفته و درحال بررسی است. اما هنوز قیمت این محصول تغییر نکرده است. روغن مایع معمولی یک لیتری به طور متوسط 4800 تومان و روغن مایع سرخ کردنی یک لیتری 4700 تومان فروخته می‌شود.

روغن جامد یک کیلویی 5000 تومان، روغن گیاهی بدون کلسترول یک لیتری 5000 تومان و روغن زیتون نیز در بطری‌های یک لیتری 15 تا 17 هزار تومان عرضه می‌شود. روغن کنجد نیز که مشتریان خاص خود را دارد، هر بطری یک لیتری آن 23 هزار و 500 تومان فروخته و روغن هسته انگور یک لیتری 20 هزار تومان عرضه می شود.

بر اساس این گزارش فقط انجمن روغن نباتی درخواست افزایش قیمت را به سازمان حمایت داده‌اند و البته صنایع لبنی هم درخواست افزایش قیمت کرده بودند که روز گذشته اعلام شد از درخواست شان انصراف داده‌اند اما با این وجود به صورت خودسر بر قیمت برخی اقلام خود را اضافه کرده‌اند که انتظار می‌رود مسئولان سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به عنوان متولیان نظارت بر قیمت‌ها با کارخانه هایی که افزایش قیمت داشته‌اند برخورد قاطع کند.

کد خبر 302142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار