همشهری آنلاین: چشم پزشکان دانشگاه کالیفرنیا در سن دیه گو، با استفاده از قطره چشمی، موفق به درمان آب مروارید در مدل حیوانی شدند.

آب مروارید

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، آب مروارید (Cataract) به حالتی گفته می‌شود که در آن عدسی چشم کدر می‌شود (عدسی به طور طبیعی شفاف است). تنها راه درمان این عارضه، عمل جراحی خارج کردن عدسی کدر و جایگزین کردن آن با عدسی مصنوعی است.

آب مروارید معمولاً از تجمع پروتئین‌های تشکیل‌دهنده عدسی چشم ایجاد می‌شود. محققان برای حل این مشکل قطره‌ای تولید کرده‌اند که این پروتئین‌ها را از بین می‌برد و موفق به درمان آب مروارید در چشم سگ بوده است.

مدیر این پروژه تحقیقاتی معتقد است که موفقیت این روش در مدل حیوانی، گام موثری در جهت توسعه درمان آب مروارید با استفاده از قطره در انسان است.

مصرف طولانی مدت داروی‌های استروییدی، دیابت، ضربه شدید به چشم، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید بدون عینک و سابقه خانوادگی، از مهمترین علل آب مروارید محسوب می‌شوند. حساسیت به نور، تاری بدون درد، کاهش دید در شب، بالا رفتن مکرر نمره چشم و دو بینی در یک چشم، از شایع‌ترین علایم آب مروارید محسوب می‌شوند.

نتایج این تحقیقات در نشریه Nature منتشر شده است.

کد خبر 301859

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار