همشهری آنلاین: نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در واکنش به استعفای نمایندگان استان فارس به دلیل معرفی استاندار پیشنهادی این استان به هیات دولت ، گفت: وزیر کشور نباید در برابر نمایندگان کوتاه بیاید.

عل مطهری

به گزارش ایرنا، علی مطهری در حاشیه جلسه علنی مجلس در جمع خبرنگاران افزود: نمایندگان معیارها و شاخص‌هایی برای انتخاب استاندار دارند که باید به این معیارها احترام گذاشت، البته آنان فقط می‌توانند پیشنهاد بدهند و حق دخالت ندارند.

وی تاکید کرد: نمایندگان نمی‌توانند برای دولت الزامی ایجاد کنند و بگویند که این فرد باشد یا نباشد زیرا این کار دخالت در امور اجرایی و قانون اساسی است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: دولت به هر حال باید به طور مستقل تصمیم بگیرد.

یکی از خبرنگاران از علی مطهری سوال کرد: چرا نمایندگان استان فارس که امروز (يكشنبه 21 تير) استعفا دادند و جلسه علنی را ترک کردند علاقه به دخالت در کار اجرایی دارند اما در برابر حمله‌ای که به شما در شیراز شد واکنشی از خود نشان ندادند؟

مطهری نیز پاسخ داد: متاسفانه در چند سال اخیر این رویه باب شده است، دقیقا می‌توان گفت روزی که وزیر کشور در جلسه رأی اعتماد عنوان کرد که استانداران را با نظر نمایندگان انتخاب می‌کند اشتباهی صورت گرفته و باعث ایجاد چنین توقعاتی شده است.

وی ادامه داد: همان سخنان وزیر کشور مشکلاتی را برای وزارت کشور ایجاد کرده است، در حالی که نمایندگان حق دخالت در امور اجرایی را ندارند و می‌توانند پیشنهاد دهند. مثلا ما این فرد را اصلح می‌دانیم و تصمیم را به عهده دولت بگذارند و دیگر دنبال نکنند که چرا این فرد انتخاب نشد.

نماینده مردم تهران در مجلس با یادآوری این که در اواخر دولت گذشته بخشنامه‌ای به استانداران ابلاغ شده بود که در انتخاب فرمانداران توجهی به نظر نمایندگان نشود، گفت: اگرچه لحن این بخشنامه تند بود اما حرف، حرف درستی بود. به خاطر این که نمایندگان نباید در امور اجرایی دخالت کنند و این رویه غلط باید هرچه زودتر از بین برود.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در پاسخ به این سوال که اگر شما مشاور وزیر کشور بودید چه نظری را درمورد انتخاب استاندار فارس به وی اعلام می‌کردید، گفت: در این استان با توجه به وجود برخی دخالت‌ها باید فردی انتخاب و مسئولیت را برعهده بگیرد که تحت تاثیر فشارهای آنها قرار نگیرد و فردی مستقل باشد.

مطهری ادامه داد: وزیر کشور نباید در برابر این افراد عقب‌نشینی و نظر خود را اعمال کند و تحت تاثیر فشارها قرار نگیرد.

به گزارش ایرنا، سید محمد احمدی استاندار پیشین فارس اخیرا به منظور شرکت در انتخابات مجلس شورای اسلامی با موافقت وزیر کشور از این مسئولیت استعفا داد.

با استعفای احمدی، وزیر کشور در حکمی خلیل رضاییان معاون عمرانی این استانداری را با حفظ سمت به عنوان سرپرست استانداری فارس منصوب کرد.

18 نماینده استان فارس در مجلس شورای اسلامی امروز در اعتراض به آنچه که انتصاب استاندار جدید فارس خواندند ، پس از رایزنی متعدد با هیات رییسه با اعلام استعفای خود جلسه علنی مجلس را ترک کردند.

  • برهم زدن کنسرت‌هایی که ضوابط را رعایت کرده‌اند کاری غیرقانونی است

مطهری همچنین در پاسخ به سوالی درمورد بیانات روز گذشته رهبر معظم انقلاب در جمع دانشجویان درمورد برگزاری کنسرت‌ها و اردوهای مختلط در دانشگاه‌ها گفت: بیانات رهبر معظم انقلاب این بود که برای ایجاد نشاط در دانشگاه‌ها نباید کنسرت یا اردوهای مختلط برگزار کرد و تبعا نظر ایشان درباره برگزاری کنسرت‌های غیرشرعی بوده است چون به دنبال آن اردوهای مختلط برگزار می‌شود و در آن اختلاط‌های بی‌جا صورت می‌گیرد که در اسلام به آن اجازه داده نشده است.

وی ادامه داد: بنابراین مقصود ایشان کنسرت‌های غیرشرعی که همراه با اختلاط و برخی رفتارهای ناخوشایند است، بوده که همین اردوهای مختلط از نظر اسلامی کار درستی نیست.

وی تصریح کرد: البته نمی‌توانیم از این بیانات نتیجه بگیریم که افرادی دارای مجوز برگزاری کنسرت‌ها هستند، نمی‌توانند کنسرت خود را برگزار کنند و باید آن کنسرت‌ها را برهم زد.

مطهری یادآور شد: برهم زدن کنسرت‌هایی که ضوابط را رعایت کرده‌اند کاری غیرقانونی است.

کد خبر 300819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان