جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۶:۲۱
۰ نفر

انفجار در یکی از بخش‌های ذوب‌آهن اصفهان ۳نفر را به کام مرگ کشاند و ۶مجروح بر جا گذاشت.

انفجار

اين حادثه ساعت 4بامداد پنجشنبه در بخش كانورتور شماره 2رخ داد و شدت آن به حدي بود كه 9نفر از كارگران آسيب ديدند. هنوز لحظاتي از وقوع اين حادثه نگذشته بود كه عمليات امداد و نجات آغاز و در همان دقايق اوليه معلوم شد 3نفر از كارگران جان خود را از دست داده‌اند. با اين حال تلاش براي نجات ساير مصدومان ادامه داشت و 3نفر از آنها كه وضعيت وخيمي داشتند به بيمارستان سوانح و سوختگي منتقل شدند و 3نفر ديگر كه جراحاتشان سطحي بود در محل حادثه مداوا شدند. در همين حال رخصتي، مسئول واحد HSE شركت ذوب‌آهن اصفهان در اين‌باره به خبرگزاري تسنيم گفت: هنوز مشخص نيست كه به‌طور دقيق چه‌اتفاقي در واحد فولادسازي ذوب‌آهن افتاده و تيم فني كارخانه مشغول بررسي دلايل انفجار است.

  • آخرين وضعيت مصدومان حادثه

محمدرضا كجباف، مدير روابط عمومي ذوب‌آهن اصفهان اين اتفاق را حادثه‌اي كارگاهي دانست و گفت: شركت ذوب‌آهن اصفهان داراي 3‌كانورتور بود كه بامداد پنجشنبه يكي از كانورتورها دچار مشكل شده و منفجر شد و اين يك حادثه كارگاهي به شمار مي‌رود. وي محمدكاظم طالبي، عباس حيدري و روح‌الله حاج‌ حيدري را 3كارگر جان‌باخته اين حادثه اعلام كرد و درباره وضعيت مجروحان حادثه گفت: از مصدومان حادثه حال 3 نفر مساعد است و تنها دچار موج گرفتگي شده‌اند اما 3كارگر ديگر دچار سوختگي 30تا 40درصدي شده‌اند كه تلاش‌ها براي مداواي آنها ادامه دارد.

  • علت انفجار چه بود؟

اينكه حادثه چطور رخ داد، يكي از كارگران آسيب ديده درباره علت اين حادثه گفت: من و همكارانم مشغول كار بوديم كه آب ريزي زيادي در كانورتور اتفاق افتاد و آب زير چدن رفت و ناگهان انفجار اتفاق افتاد و من و همكارانم دچار حادثه شديم. اميرمسعود حاجي رستمي، رئيس اداره بازرسي كار اداره‌كل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان اصفهان هم پس از بازديد از محل حادثه گفت: با توجه به اينكه داخل كنورتوري كه حادثه در آن رخ داده، مواد مذاب وجود دارد، با يقين نمي‌توانيم درباره علت حادثه مطلبي را بيان كنيم و نيازمند آن هستيم كه كنورتور خالي شود و در حال حاضر شرايط ناايمني وجود دارد.

به همين دليل گروه‌هايي مشغول تخليه مذاب داخل آن هستند و بعد از تخليه مواد مذاب مي‌توان به‌طور كامل درباره علت حادثه اظهارنظر كرد. وي ادامه داد: فرايند كانورتور و تبديل چدن به فولاد در اين فرايند معمولا خطاها، تعميرات و مشكلاتي دارد كه نيازمند آن است كه مشكلات برطرف شود و همواره اين كار انجام مي‌شود. وي درباره امدادرساني به مصدومان حادثه نيز گفت: به محض وقوع حادثه كارگران آسيب ديده به بيمارستان سوانح و سوختگي اعزام شدند و 3 كارگري كه دچار حادثه شدند، در بيمارستاني در فولادشهر بستري هستند.

  • دستور ويژه وزير كار

درپي اين حادثه علي ربيعي وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي دستورات ويژه‌اي در اين‌باره صادر كرد. براساس اين دستورات معاونت روابط كار اين وزارتخانه موظف است در راستاي بررسي علل حادثه هيأت كارشناسي را به اصفهان اعزام كند و اعضاي اين هيأت بايد ظرف مدت 3روز نتيجه تحقيقات خود را به شخص وزير كار گزارش كنند.

همچنين مديرعامل سازمان تأمين اجتماعي مكلف شده است همه امكانات درماني لازم براي مداواي كارگران حادثه ديده ذوب‌آهن اصفهان را در مراكز درماني تأمين اجتماعي در استان اصفهان يا ديگر استان‌هاي كشور فراهم كند. از سوي ديگر مديركل كار، تعاون و رفاه اجتماعي از سوي وزير كار مكلف شده است تا با مراجعه به خانواده‌هاي كارگران درگذشته و حادثه ديده اقدامات لازم را براي كمك ضروري به آنها انجام دهد.

  • احتمال اعزام مصدومان به آلمان

در شرايطي كه تلاش‌ها براي مداواي مصدومان اين انفجار ادامه دارد مراديان سرپرست ارتباطات و اطلاع‌رساني شركت ذوب‌آهن از احتمال اعزام مصدومان به آلمان خبر داد و گفت: حال 3نفر از مصدومان وخيم است به‌طوري كه مقدمات اعزام آنها به آلمان انجام شده است و درصورت نياز براي ادامه مداوا به آلمان منتقل مي‌شوند.

  • تسليت به بازماندگان

روابط عمومي ذوب‌آهن در واكنش به اين حادثه آن را نادر و كم سابقه اعلام كرد. در اطلاعيه ذوب‌آهن آمده است: «علت ياعوامل بروزحادثه مذكور توسط كارشناسان در دست بررسي است. با اين حال خط توليد ذوب‌آهن به‌صورت فعال در حال كار است. مديريت ذوب‌آهن اصفهان ضمن عرض تسليت به خانواده محترم همكاران عزيزي كه براثر اين حادثه جان خود را در خط اول جبهه صنعت از دست دادند، همه تلاش خود را براي مداواي همكاران مصدوم به عمل خواهد آورد.»

کد خبر 300659

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار