جمعه ۱۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۳:۱۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه تولیدات داخلی دارو از خروج میلیاردها دلار جلوگیری کرده و برای ۲۰ هزار نفر شغل ایجاد شده است، گفت: هیچ لیست سیاهی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد.

رسول دیناروند

به گزارش تسنیم، دكتر رسول دیناروند با تاکید بر اینکه سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان با محدودسازی واردات دارو به دنبال رونق بخشی به بازار صنعت داروسازی نیست، عنوان کرد: سیاست کشور حمایت از تولید داخل است اما این حمایت بی‌حد و حصر نخواهد بود.

معاون وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي اظهار کرد: هیچ لیست سیاهی در سازمان غذا و دارو وجود ندارد و در عين حال از انتقادهای سازنده نیز استقبال می‌کنیم.

دیناروند بیان کرد: اگر قرار است در صنعت داروسازی به جایی برسیم، صنعت نباید فقط به بازار محدود داخلی نگاه کند، اعتبار و بودجه بحش سلامت در کشور ما محدود است و به همین دلیل رشد هزینه‌های دارویی امکان پذیر نیست؛ یعنی بازار دارویی ما باید سقف داشته باشد، نمی‌توانیم اجازه دهیم که این سقف از حد مجاز بیشتر شود.

رئیس سازمان غذا و دارو در ادامه افزود: ما از انتقاد و اعتراض استقبال می کنیم و لیست سیاه هم نداریم، در مورد تولید و واردات نیز فرقی ندارد.

دیناروند عنوان کرد: بیش از 2 هزار 900 قلم دارو در فهرست دارویی کشور وجود دارد که بیش از دو سوم این اقلام نیز ساخت داخل است، این حجم تولید داخلی مرتبط با دارو ( اعم از داروی ساخته شده و مواد اولیه)، سالانه از خروج میلیاردها دلار ارز جلوگیری کرده است و برای حدود 20 هزار نفر ایجاد شغل کرده است که بیش از نیمی از آنها، دارای تحصیلات دانشگاهی هستند.

وی خاطرنشان کرد: هم اینک فناوری‌های نوین مانند «نانو و بیوتکنولوژی» وارد صنایع داروسازی شده است، گرچه به کارگیری این دانش و فناوری‌ها در تمامیت صنعت هنوز فراگیر نیست، اما در مجموع به صرف اینکه ایران دارای این صنایع مهم، آن هم در ابعادی است که می‌تواند حدود یک هزار و 850 قلم دارو را به تمامی اشکال دارویی (قرص، کپسول، ویال، آمپول و ...) تولید کند دستارود بزرگی است که با تلاش‌های فراوان این افتخار برای کشور کسب شده است.

کد خبر 300643

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha