همشهری آنلاین: دانشمندان هشدار دادند که اگر میزان تولید گاز کربنیک (دی‌اکسید کربن) به شکل قابل ملاحظه‌ای کاهش نیابد، حیات دریایی به طوری جبران‌ناپذیر تغییر خواهد کرد.

مواجه با بحران اسیدی شدن اقیانوس‌ها

به گزارش ایرنا، این گروه از دانشمندان در پژوهش تازه خود اعلام کردند: اقیانوس‌ها در حال گرم شدن، از دست دادن اکسیژن و بیشتر اسیدی شدن به سبب افزایش گاز کربنیک (دی اکسید کربن) هستند و این امر خطری بزرگ برای اقیانوس‌ها به وجود آورده است.

به گفته این دانشمندان، سیاستمدارانی که تلاش دارند تا راه‌حلی برای بحران تغییرات آب و هوایی بیابند تاکنون توجه اندکی به تاثیر این تغییرات بر اقیانوس‌ها داشته‌اند.

محققان می‌گویند واضح است که گاز کربنیک تولیدی از سوخت‌های فسیلی، سریع‌تر از همیشه در حال تغییر ماهیت دریاها از دوران انقراض بزرگ است.

دوران انقراض بزرگ به دوره‌ای نزدیک به 250 میلیون سال قبل اطلاق می‌شود که حیات بر روی کره زمین به طور کامل از بین رفت.

پژوهشگران هشدار می‌دهند که اقیانوس‌ها حدود 30 درصد گاز کربنیکی را که از سال 1750 تولید شده است به خود جذب کرده‌اند و این وضعیت باعث شده تا آب دریاها بیش‌تر اسیدی شود.

بنابر این تحقیقات، اقیانوس‌ها همچنین از افزایش دمای کره زمین آسیب دیده و بیش از 90 درصد گرمای تولید شده از جوامع صنعتی را از سال 1970 به خود جذب کرده‌اند و گرمای اضافه باعث شده تا اقیانوس‌ها سخت‎تر بتوانند اکسیژن را در خود نگه دارند.

  • تغییرات بنیادی

آزمایش‌های تازه نشان می‌دهند که اغلب موجودات زنده می‌توانند در آینده در برابر تغییراتی که با افزایش گاز کربنیک، مانند اسیدی شدن یا کمبود اکسیژن در آب دریاها ایجاد می‌شود مقاومت کنند اما برخی موجودات در این روند از بین خواهند رفت.

ژان پیرگاتوسو، نویسنده ارشد این مطالعات می‌گوید در مذاکراتی که تا به حال درباره تغییرات جوی صورت گرفته، توجه اندکی به اقیانوس‌ها شده است، حالا تحقیقات ما، دلایل متقاعد کننده‌ای برای لزوم ایجاد تغییراتی بنیادی در نشست آتی سازمان ملل فراهم می‌آورد.

به نوشته این پژوهشگران، میزان کربنی که امروز انسان تولید می‌کند می‌تواند وضعیت زمین را به شکل برگشت‌ناپذیری برای نسل‌های بعدی تغییر دهد.

اسیدی شدن اقیانوس‌ها، به عقیده این دانشمندان، به احتمال زیاد بر روند تولید مثل و رشد برخی موجودات زنده به ویژه آن‌ها که پوسته یا اسکلتی از کربنات کلسیم دارند، تاثیر خواهد گذاشت.

به گفته محققان، این تغییرات علاوه بر سلامت انسان‌ها، بر صنایع شیلات و ماهی‌گیری، آبزی‌پروری و حتی گردشگری تاثیرگذار خواهند بود.

کد خبر 299975

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha