همشهری آنلاین: مدیر مرکز جراحی‌های محدود و درمان نازایی زنان شیراز گفت: نخستین نوزاد از تخمک فریز شده در منطقه جنوب کشور در یکی از بیمارستان‌های شیراز متولد شد.

به گزارش ایرنا، دکتر سیروس رستمی گفت: این نوزاد دختر که حدود سه کیلوگرم وزن دارد، از یک مادر 39 ساله متولد شده و اکنون حال دختر و شرایط جسمانی او خوب است.

وی ادامه داد: فریز کردن تخمک مادرانی که به دلایلی با مشکلاتی مواجه هستند، سال‌ها است که در کشورهای پیشرفته انجام می‌شود و این تجربه برای نخستین بار در شیراز اجرایی شد.

وی افزود: پس از عمل لقاح، تعداد چهار جنین به رحم مادر انتقال داده شد و در نهایت پس از 9 ماه بارداری اولین نوزاد دختر حاصل از اسپرم و تخمک فریز شده در یکی از بیمارستان‌های شیراز متولد شد.

این فوق تخصص زنان و زایمان مدت فریز اسپرم را دو ماه و تخمک را سه سال اعلام کرد و گفت: به دلایل مشکلاتی که مادر این نوزاد در نگهداری تخمک داشت، مرکز ناباروری جراحی شیراز سه سال تخمک این بیمار را فریز کرد و در نهایت پس از مداوای مادر، شهریور ماه سال گذشته جنین سالم فریز شده در رحم مادر انتقال داده شد.

این فوق تخصص زنان و زایمان با اعلام اینکه در حال حاضر حدود 15 درصد زوج‌ها با مشکل ناباروری مواجه هستند، افزود: اینک روش‌های کمکی درمان نازایی باعث شده شانس بچه‌دار شدن آنان بین 90 تا 95 درصد افزایش یابد.

مدیر مرکز جراحی‌های محدود و درمان نازایی زنان شیراز اضافه کرد: امروزه با استفاده از روش‌های جدید درمان ناباروری، تمامی زوج‌های نابارور می‌توانند در داخل کشور صاحب فرزند شوند.

کد خبر 299888

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار