وین- ایرنا: مذاکرات با هدف حل نهایی و دستیابی به توافق جامع در پرونده هسته‌ای ایران به شدت در اتاق‌های هتل «کوبورگ» وین پایتخت اتریش ادامه دارد و در این حال اظهارات مقام های ارشد حاضر در این نشست ها امیدواری به رسیدن به یک توافق برد- برد- را افزایش داده است.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا -مستقر در خیمه کوبورگ- (محل استقرار خبرنگاران در وین)، «وانگ یی» وزیر امور خارجه چین پیش از ورود به هتل کوبورگ - محل مذاکرات ایران و 1+5 - گفت: احتمال دستیابی به توافق زیاد است، ولی همچنان باید به رایزنی های خود ادامه دهیم.

وزیر امور خارجه چین عصر امروز -پنجشنبه- گفت: برای مذاکراتی آمده ام که وارد جزییات شده است. همه طرفین بر این اعتقادند که باید با هم همکاری کرد. ما سخت تلاش می کنیم که ایده عدم اشاعه را در سطح جهانی محفوظ نگه داریم.

وانگ یی گفت: همه طرفین باید در این زمینه تلاش مثبت کنند و چین هم همچنان نقشی سازنده در این راستا ایفا خواهد کرد. ما معتقدیم باید به توافقی عادلانه و متوازن برسیم. وی احتمال دستیابی به توافق را زیاد دانست، ولی گفت که مذاکره کنندگان همچنان باید به رایزنی های خود ادامه دهند.

وزیر امور خارجه چین قرار است عصر پنجشنبه با «محمدجواد ظریف» دیدار و گفت وگو کند.

همزمان با این اظهارات، رسانه های چین روز پنجشنبه با پرداختن به نشست نمایندگان ایران و شش قدرت جهانی - برای رسیدن به توافق جامع - در وین اعلام کردند: به رغم بدقولی های آمریکا در طول برگزاری مذاکرات، روند گفت وگوها از پیشرفت های تازه در مسیر دستیابی به توافق نهایی حکایت دارد.

تلویزیون مرکزی چین روز پنجشنبه در گزارشی اعلام کرد که وزیران امور خارجه ایران و آمریکا پس از مذاکراتی طولانی گفته اند که پیشرفت های مستمری در مذاکرات داشته اند.

«گلوبال تایمز» از ارگان حزب حاکم چین نیز نوشت: کشورهای طرف مذاکره کننده با ایران بر این باورند که می توان در روزهای باقیمانده، باقی اختلافات را حل و فصل کرد و لغو شدن برخی تحریم ها به شکل تدریجی در روزهای اخیر نشان دهنده مسیر صحیح گفت وگوهاست.

وزارت امور خارجه چین هم با انتشار بیانیه ای خواستار پیشبرد گفت وگوها و حصول توافق برد - برد برای طرفین شده است.

خبرگزاری رسمی چین هم گزارش داد: ممکن است برخی رضایت کامل از توافق نهایی نداشته باشند، اما این به معنای این نیست که توافق خوبی صورت نخواهد گرفت، بلکه همه می خواهند بهترین نتایج را بدست آورند و در این میان بخصوص ایران می خواهد در مسیری توافق شود که آینده خوبی برای مردم این کشور ترسیم شود.

در عین حال از وین خبر می رسد که «فیلیپ هاموند» وزیر امور خارجه انگلیس دقایقی پیش با «محمدجواد ظریف» همتای ایرانی خود دیدار و گفت وگو کرد. جزییات این گفت وگوها منتشر نشده است.

قبل از این دیدار نیز وزیر امور خارجه ایران با «فرانک والتر اشتاین مایر» همتای آلمانی خود درباره آخرین وضعیت مذاکرات ایران و 1+5 مذاکره کرد.

در این دیدار که «حسین فریدون» دستیار ویژه رییس جمهوری هم حضور داشت، مواضع و موارد اختلافی بررسی شد.

اشتاین مایر صبح پنجشنبه نیز در حاشیه نشست سازمان امنیت و همکاری اروپا که در وین برگزار شد، گفت: فقط می توانم اطمینان بدهم تمام طرف هایی که در وین هستند، با عزم راسخ آمده اند تا به توافق برسند.

وی افزود: واضح است که ما هنوز به توافق نرسیده ایم. همچنان موانع کوچک و بزرگی وجود دارد و ما تمام کوشش خود را می کنیم تا این موانع را از پیش رو برداریم.

«لوران فابیوس» وزیر امور خارجه فرانسه، نیز که در پایتخت اتریش حضور دارد، هدف از حضورش در وین را «پیشبرد مذاکرات» عنوان کرد و گفت: «آمده ام تا به نتیجه برسیم و مذاکرات را جمع بندی کنیم».

فابیوس اضافه کرد: درباره یک سری نکات به نتیجه رسیده ایم، ولی نکاتی هم هستند که هنوز تکلیفشان معلوم نیست. امروز آمده ام که بر روی موضوعاتی کار کنیم تا مذاکرات را بیشتر به جلو ببریم.

وزیر امور خارجه فرانسه و همچنین «موگرینی» هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم قرار است تا ساعتی دیگر با همتای ایرانی خود مذاکره کنند.

در ادامه خوشبینی ها به روند مذاکرات وین، «محمد نهاوندیان» رییس دفتر رییس جمهوری اسلامی ایران، نیز در صفحه اینستاگرام خود، به مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه 1+5 اشاره کرد و گفت: همین که طرفین به منطق و اهداف مشترک دست پیدا کردند، دلیل کافی است که نسبت به آینده مذاکرات و حصول توافق خوشبین باشیم.

نهاوندیان عصر پنجشنبه در صفحه اینستاگرام خود نوشت: اگرچه کار مذاکرات هسته ی تمام نشده است، اما همین که به جای استفاده از زبان تهدید، اعمال نظرهای یک طرفه و اعمال مواضع یک جانبه، طرفین به منطق و اهداف مشترک دست پیدا کرده اند، دلیل کافی است که نسبت به آینده مذاکرات و حصول توافق خوشبین باشیم.

در این حال رسانه های بین المللی نوشتند: تمایل آشکار روسیه به پایان موفقیت آمیز مذاکرات، ناشی از انتظار بی صبرانه مسکو برای برقراری روابط نزدیک تر با تهران است.

به گزارش ایرنا، بی.بی.سی در گزارشی با اشاره به این مطلب افزود: اگر مذاکرات هسته ای ایران با قدرت های جهانی به نتیجه برسد و توافق نهایی حاصل شود، در ایران فرصت های جدید بسیاری برای همکاری پدید می آید و این سئوال مطرح است که چه کسی از این فرصت های تازه استفاده بهینه خواهد کرد.

«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه اعلام کرده که از توافق هسته ای با ایران کاملا حمایت می کند و نسبت به زیاده خواهی از ایران هشدار داده است. وی گفت که تنها موردی که می تواند تاثیر سوء بر مذاکرات داشته باشد، این است که عمدا و برای ناکام گذاشتن مذاکرات از ایران بخواهند کارهایی را انجام دهد که قابل اجرا نیست.

در حالی که وزیر امور خارجه ایران به دیدارهای دو جانبه با همتایان خود در شش کشور طرف مذاکرات هسته ای با ایران ادامه می دهد، مذاکرات و نشست های کارشناسی و همچنین معاونان وزرای امور خارجه ایران و گروه پنج به علاوه یک در وین ادامه دارد تا موارد اختلافی را به حداقل ممکن برسانند و مقدمات دیدار رسمی و مشترک وزرای امور شش کشور با ایران را فراهم کنند.

کد خبر 299860

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار