شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۲۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که ایران جزو کشورهای پرمصرف سموم شیمیایی است، افزود: از این رو باید با مدیریت و کنترل مصرف سموم پرخطر شیمیایی در کشاورزی، آنالیزها و سنجش‌های متناوب و مستمر از منابع آب و خاک انجام شود.

ایران جزو کشورهای پرمصرف سموم شیمیایی

به گزارش ایرنا، شینا انصاری در دوره آموزشی آشنایی با روش‌های آنالیز هیدروکربن‌های نفتی و سموم شیمیایی اظهار کرد: متوسط مصرف آفت‌کش‌ها در کشورهای اروپایی به ازای هر هکتار اراضی کشاورزی، 7/0 کیلوگرم است در حالی که این میزان در کشور ما 46/1 کیلوگرم است.

وی با اشاره به نفت‌خیز بودن ایران گفت: نفت به عنوان طلای سیاه و یک منبع ثروت بسیار مهم محسوب می‌شود، اما می‌تواند از زمان حفاری، حمل و نقل و پالایش تا زمان استفاده به عنوان منبع سوخت و احتراق در وسایل نقلیه، آلودگی‌های جدی زیست محیطی ایجاد کند؛ بنابر این، لازم است تاثیرات آلاینده‌هایی که در محیط وارد می‌کند، بررسی شود.

انصاری اظهار کرد: بر این اساس این دوره آموزشی با هدف ارتقای دانش تخصصی و توانمندسازی کارشناسان آزمایشگاه‌های تخصصی حوزه پایش در استان‌ها برگزار شده است.

وی با بیان این که در این دوره آموزشی، آنالیز ترکیبات آلیفاتیک، نحوه کار با تجهیزات بر مبنای استاندارد آموزش داده شده است، گفت: 66 آزمایشگاه حوزه پایش و اندازه‌گیری آلاینده‌های زیست محیطی در کشور فعال است که با توجه به اهمیت موضوع پایش ضرورت دارد این آزمایشگاه‌ها از نظر تجهیزات منطبق بر فناوری‌های نوین در دنیا باشند.

مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: در نظر داریم این دوره‌های آموزشی را به صورت منطقه‌ای و به طور مستمر در بخش‌های مختلف پایش آلودگی‌ها مانند پایش آنلاین، پایش فلزات سنگین، پایش بی‌خطرسازی پسماندهای عفونی بیمارستانی، پایش خاک، پایش منابع ثابت آلودگی هوا و پایش صوت و امواج الکترومغناطیسی با همکاری مراجع مربوطه برگزار کنیم.

دوره آموزشی دو روزه آشنایی با روش‌های آنالیز هیدروکربن‌های نفتی و سموم شیمیایی با حضور کارشناسان آزمایشگاه اداره کل 10 استان و اساتید دانشگاه تهران 26 و 27 خرداد ماه جاری در سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد.

کد خبر 298554

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha