همشهری آنلاین: تالاب‌های استان اردبیل به دلیل غفلت با خطر مواجه شده‌اند و اکنون با خشک شدن تالاب پته خور زنگ خطر برای دیگر تالاب‌ها نیز بلندتر از گذشته به صدا درآمده است.

زنگ خطر زیست محیطی برای تالاب‌های استان اردبیل

به گزارش ايرنا، 46 تالاب در استان اردبیل وجود دارد که نیازمند توجه بوده و حتی برخی از آن‌ها نیاز به حراست ویژه دارند و در صورت تداوم غفلت‌ها از سوی دولت و مردم سرنوشت رو به موت تالاب پته خور در انتظار آن‌ها نیز می‌باشد.

تالاب پته خور در شهرستان نمین در شرق اردبیل از سال‌های گذشته محل عبور و زمستان‌گذرانی پرندگان کنار آبزی بوده که نمونه آن پرنده مهاجر درنای سیبری است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل می‌گوید: تالاب پته خور که از تالاب‌های با ارزش استان اردبیل می‌باشد به دلیل غفلت و بی‌توجهی در سال‌های اخیر در معرض نابودی کامل قرار گرفته است.

به گفته وی، از دهه 80 به بعد برخی تالاب‌ها از جمله تالاب پته خور روند نابودی تدریجی خود را سپری می‌کند طوری که در این مدت آب آن خشک شده و تالاب به وضعیت نامطلوب و وخیمی افتاده است.

وی اظهار کرد: با بسته شدن آبراه‌های این تالاب که ضرورت احیای آن امروز بیش‌تر احساس می‌شود باید به سمتی حرکت کنیم تا این تالاب با برنامه‌ریزی‌های درست جان تازه‌ای گرفته و به تدریج احیا شود.

مدیرکل محیط زیست استان اردبیل افزود: با نابودی این تالاب وضعیت زیست محیطی اطراف این منطقه به حالت وخیم افتاده و آلودگی‌ها و برخی دغدغه‌های زیست محیطی نیز افزایش خواهد یافت.

موسوی همچنین با انتقاد از نحوه نادرست دفن زباله‌ها و عدم اجرای مدیریت صحیح پسماند در این منطقه بیان کرد: در احیای تالاب و توجه به حقابه زیست محیطی آن باید تلاش کنیم.

کد خبر 298357

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha