همشهری‌آنلاین: آخرین گزارش سالیانه اریکسون موبیلیتی (Ericsson Mobility) نشان می‌دهد که اشتراک تلفن‌های هوشمند پنج برابر خواهد شد و به میزان شش و یک دهم میلیارد نفر خواهد رسید

شبکه موبایلی

به گزارش شارا، تقریباً هشتاد درصد از مشترکین جدید از آسیا-اقیانوسیه، خاورمیانه و آفریقا خواهند بود. فناوری پیشرفته تلفن همراه در سال 2020 در بین 70 درصد از جمعیت جهان فراگیر خواهد شد که از تلفن همراه هوشمند استفاده خواهند کرد و 90 درصد از این میزان هم توسط شبکه‌های پهن باند تلفن همراه پوشش داده خواهند شد.

به روزرسانی جامع در رویه‌های تلفن همراه نشان می‌دهد که رشد در بازارهای بالغ و شناخته شده، از تعداد روزافزون دستگاه‌ها توسط هر افراد حاصل خواهد شد. در مناطق در حال توسعه، این رشد از موجی از کاربران جدید بوقوع می‌پیوندد که برخورداری از تلفن هوشمند برای آنها میسر خواهد شد. تعداد اشتراک‌های تلفن همراه در سال 2015 حدوداً 910 میلیون نفر برای تمامی آفریقا بود، که این میزان شامل 21 میلیون اشتراک جدید می شود.

گزارش مذکور نشان می‌دهد که در در کشورهای واقع شده در صحرای آفریقا، تنها کاربران GSM/EDGE تا سال 2020 کاربران ارشد و غالب باقی خواهند ماند، و این امر با توجه به تعداد بالای کاربران کم‌درآمد است که از دستگاه‌های با قابلیت نسل دوم شبکه استفاده می‌کنند.

با ادامه رشد و توسعه‌ دستگاه‌های تلفن هوشمند که با رشدی بالا در کاربرد داده بوجود می‌آید: پیش بینی می‌شود که رقم ترافیک داده تلفن همراه هوشمند در سال 2020 به ده برابر برسد، یعنی زمانی که 80 درصد از تمامی ترافیک و انتقال داده تلفن همراه در تلفن‌های هوشمند صورت می‌گیرد. میانگین استفاده داده به صورت ماهیانه در هر تلفن همراه در آمریکای شمالی از چهار و دو دهم گیگابایت در حال حاضر به چهارده گیگابایت در سال 2020 خواهد رسید.

ریمان کورشی، معاون اول و مسئول ارشد استراتژی در موسسه اریکسون می‌گوید، «این رشد بسیار بالا در فناوری تلفن همراه و استفاده از داده، که با افزایش صورت گرفته در ارتباط با تلفن همراه و افزایش استفاده از تلفن همراه هوشمند به وقوع پیوسته است، سبب می‌شود که انقلاب داده بزرگ امروزی همانند آنچه به نظر برسد که در زمان معرفی فلاپی دیسک صورت گرفت. ما قابلیت و امکان تحول بسیار بزرگی را می‌بینیم که زمینه‌ای گسترده از فرصت‌ها را برای اپراتورهای مخابراتی و سایرین فراهم می‌نماید تا مسیر و زمینه درآمدی جدیدی را حاصل نمایند. اما این امر همچنین نیازمند تمرکز بیشتر روی ارائه خدمات موثرتر و استقبال از مدل‌های تجاری جدید می‌باشد تا با یکدیگر رقابت نموده و تاثیرگذار و مفید واقع شوند».

  • رشد حاصله از برنامه‌های کاربردی

دامنه گسترده‌ای از برنامه‌های کاربردی و مدل‌های تجاری در ترکیب با کاهش هزینه در مودم‌ها عواملی کلیدی را شکل داده‌اند که رشد دستگاه‌های مرتبط با یکدیگر را به وجود آورده‌اند. علاوه بر این، ظهور مواردی جدید از استفاده از برنامه‌های کوتاه‌برد و با برد بیشتر، حتی سبب رشد هرچه بیشتر دستگاه‌های مرتبط با هم می‌شود. پیش بینی موسسه اریکسون به 26 میلیارد دستگاه مرتبط با یکدیگر در سال 2020 اشاره دارد و موید این نکته است که در مسیر رسیدن به تصویر 50 میلیارد دستگاه تلفن همراه مرتبط با یکدیگر عملکرد خوبی داریم.

هرساله تا سال 2020، ترافیک ویدئو در تلفن همراه تقریباً رشدی برابر با 55 درصد به صورت سالانه خواهد داشت و حدود 60 درصد از ترافیک داده تلفن همراه را تا پایان آن زمان دربر خواهد گرفت. این رشد در حد زیادی از طریق تغییر در ترجیحات و انتخاب‌های کاربران و گرایش به سرویس‌های اشتراک ویدئو، و گسترش روزافزون ویدئو در محتوای آنلاین در خبرها، آگهی‌ها و رسانه اجتماعی صورت خواهد گرفت.

وقتی که به مصرف داده در بازارهای پهن باند پیشرفته نگاه می‌کنیم، یافته‌ها نشان می‌دهند که تعداد محدودی از مشترکین سهمی قابل توجه از ترافیک را به خود اختصاص می‌دهند. این کاربران با حجم بالای استفاده از داده برابر با ده درصد از کل مشترکین می‌باشند، اما 55 درصد از کل ترافیک داده را به خود اختصاص می‌دهند. کاربران با مصرف بالا بیشتر روی ویدئو تمرکز دارند، این کاربران معمولاً هر روز حدوداً یک ساعت ویدئو تماشا می‌کنند، میزانی که 20 برابر میزان مصرف یک کاربر متوسط می‌باشد.

این گزارش داده مورد استفاده برای ارسال، تحلیل، بررسی ترافیک تلفن همراه و رفتار کاربر را نیز شامل می‌شود تا از این طریق درباره ترافیک کنونی و رویه‌های بازار در جامعه شبکه‌ کنونی اطلاعاتی به دست دهد.

  • محاسبه ترافیک

موسسه اریکسون معمولاً در بیش از صد شبکه‌ پویا و زنده در مناطق عمده و اصلی جهان به محاسبه و سنجش داده می‌پردازد. محاسبات دقیقی در تعدادی منتخب از شبکه های تجاری WCDMA/HSPA و LTE با هدف شناخت الگوهای مختلف ترافیک صورت می‌گیرد. همراه با گزارش موبیلیتی، این شرکت ابزار بررسی ترافیک را برای گرافه‌ها و جداولی معین تهیه نموده است که این کار با استفاده از داده موجود در گزارش انجام می‌شود. این اطلاعات می‌تواند برای هر منطقه، هر مشترک، فناوری، ترافیک و نوع دستگاه به صورت مجزا فیلتر گردد.

کد خبر 298121

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار