دوشنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۱۲:۳۰
۰ نفر

همشهری آنلاین: مطالعات محققان نشان می‌دهد که گیاه سیاه دانه علاوه بر خواص ضد بیماری‌های دیابت، فشار خون و آسم، در مهار سلول‌های سرطانی به ویژه روده بزرگ، دهان، مغز، کبد، رحم و سینه موثر است.

به گزارش ایرنا به نقل از ساینس، سیاه دانه (Nigella Sativa) گیاهی یک ساله و گلدار است که معمولا در جنوب غربی آسیا می‌روید. از سال 1964 میلادی تا کنون در بیش از 656 مقاله به خواص سیاه دانه اشاره شده است.

پیامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) نیز در یکی از احادیث خود می‌فرمایند: الحبّه السّوداء شفاء لکلّ داء؛ سیاه دانه دارویی موثر در برابر تمام بیماری‌ها است.

خواص سیاه دانه از نظر علمی کاملا به اثبات رسیده که برخی از این خواص عبارتند از:

مطالعات منتشر شده در نشریه هندی Physiology and Pharmacology در سال 2010 نشان می‌دهد که دو گرم سیاه دانه در روز، مقاومت بدن نسبت به انسولین را کاهش داده و سبب کاهش قند ناشتا می‌شود.

مطالعات منتشر شده در نشریه Fundamental & Clinical Pharmacology نشان می‌دهد که 100 میلی گرم عصاره سیاه دانه روزی دو بار و به مدت دو ماه، سبب کاهش فشار خون می‌شود.

  • سلول‌های سرطانی را سرکوب می‌کند

مطالعات نشان می‌دهد که سیاه دانه از رشد سلول‌های سرطانی، به ویژه سرطان روده بزرگ، جلوگیری می‌کند. همچنین این مطالعات نشان می‌دهد که سیاه دانه با مهار سرطان‌های دهان، مغز، کبد، دهانه رحم و سرطان سینه مرتبط است.

  • از آسم جلوگیری می‌کند

مطالعات منتشر شده در نشریه Phytotherapy and Phytopharmacology نشان می‌دهد که سیاه دانه حاوی ترکیبی به نام thymoquinone است که تاثیر آن بیشتر از داروی متداول آسم، یعنی فلوتیکازون است.

دم‌کرده عصاره سیاه دانه برای رفع انسداد مجاری تنفسی توصیه شده است.

  • در درمان صرع موثر است
  • در درمان عفونت‌های باکتریایی و پسوریازیس موثر است
  • مانع آسیب‌های کلیوی ناشی از دیابت می‌شود
  • تاثیر تشعشعات را کاهش می‌دهد
  • سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند
کد خبر 295445

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha