همشهری آنلاین: گروهی از محققان در آمریکا طی اقدامی بی‌سابقه سیستم هیبریدی ارایه کرده‌اند که از فرآیند فوتوسنتز تقلید می‌کند. این سیستم جدید ترکیبی از باکتری و نانوسیم‌های نیمه هادی است.

نجات زمین با نسل جدید فوتوسنتز مصنوعی

به گزارش مهر، این دستاورد جدید توسط محققان آزمایشگاه ملی لارنس برکلی و دانشگاه کالیفرنیا در برکلی ارایه شده است و به نظر می‌رسد تحولی بزرگ در الگوبرداری از فرآیندهای طبیعی باشد.

به گفته محققان در سیستم مصنوعی جدید آب، نور خورشید و دی اکسید کربن به واحدهای سازنده پلاستيکی‌های تجزیه‌پذیر تبديل می‌شود. همچنین می‌توان از آن برای تولید داروهای جدید و حتی سوخت زیستی استفاده کرد.

در حال حاضر گرایش به استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر به طرز فزاینده‌ای در سراسر جهان در حال گسترش است و هم اکنون در بسیاری از کشورها به این سطح از منابع انرژی نگاه جدی می‌شود اما دانشمندان به این واقعیت نیز اشاره می‌کنند که روش‌های فعلی تولید گاز دی اکسید کربن می‌تواند پیامدهای نگران‌کننده خاص خود را نیز داشته باشد. آن‌ها حتی معتقدند این نتایج اسف‌بار سریع‌تر از آنچه که پیش‌بینی می‌شود روی خواهد داد.

در حال حاضر یک شیوه مؤثر برای حل این مشکل به تحت کنترل در آوردن آلاینده‌های کربنی است تا بدین ترتیب بتوان دی اکسید کربن تولید شده در کارخانجات و خودروها را با استفاده از مواد شبه اسفنج و پلیمر جذب کرد.

با این حال برخی دانشمندان یک گام بلندتر برداشته و بر روی فناوری کار می‌کنند که قابلیت تبدیل این گاز گلخانه‌ای به محصولات مفیدی نظیر کربنات کلسیم یا سوخت‌های زیستی نظیر متانول و ایزوبوتانول را داشته باشد. اما این روش‌ها نیز کارایی چندانی ندارند.

حالا محققان در آمریکا با الگوبرداری از فرآیند طبیعی فوتوسنتز گیاهی، سیستم مدونی را ابداع کرده‌اند که از نور خورشید و آب برای تبدیل دی اکسید کربن به مواد شیمیایی مفید استفاده می‌کند.

این فرآیند که فوتوسنتز مصنوعی نام دارد گرچه ابداع چندانی جدیدی نیست اما روش نوینی که این محققان ارایه کرده‌اند بازدهی قابل توجهی دارد.

کد خبر 293205

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی