سه‌شنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۶
۰ نفر

همشهری آنلاین: بسیاری از مراجعان به دندانپزشکان می‌دانند که این آخرین باری نیست که برای درمان آسیب‌های دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند و ناگزیرند هر از گاهی یکی دیگر از دندان‌های پوسیده خود را پر کرده یا عصب‌کشی کنند.

مطب دیجیتالی

به گزارش ايرنا، این مراجعه مداوم با توجه به هزینه‌های بالای خدمات دندانپزشکی و بیمه نبودن آن و دانستن این موضوع که باز هم مجبور خواهند بود به دندانپزشکی مراجعه کنند، برای مردم رضایت‌بخش نیست.

اکنون با اختراع و بکارگیری فناوری‌های جدید در مطب دیجیتالی، این امکان فراهم شده که با یک بار مراجعه، دیگر نیازی به مراجعه به دندانپزشک نباشد.

این مطب دیجیتالی از سوی دو محقق کشور به نام‌های مهران همتی و فرهاد قمی عملیاتی شده و اکنون به ارائه خدمات می‌پردازد.

  • مطب دیجیتالی چیست؟

مهران همتی مسئول طرح این مطب دیجیتالی به ايرنا گفت: تا 10 سال پیش، پزشکان، عکس‌های رادیولوژی را زیر نور می‌دیدند، اما اکنون عکس‌ها را می‌توانند روی صفحه مانیتور خود نگاه کنند که این مساله به معنای دیجیتالی بودن نیست زیرا برای بررسی بافت پوسیده از چشم خود استفاده می‌کنیم.

وی افزود: اکنون نرم‌افزارهایی تهیه کرده‌ایم که بافت پوسیده را روی صفحه مانیتور بررسی کرده و تعیین می‌کند که دندان چند درصد از مواد معدنی خود را از دست داده است.

همتی ادامه می‌دهد: در حالت عادی فقط پوسیدگی‌های بیشتر از 35 درصد تشخیص داده می‌شود و بطور مثال اگر دندانی 25 درصد پوسیدگی داشته باشد با چشم عادی قابل تشخیص نیست و همان‌طور پوسیده داخل دهان باقی می‌ماند تا پوسیدگی آن بیشتر شود.

این پژوهشگر خاطرنشان کرد: بطور میانگین مردم هر سه سال یک بار باید به دندانپزشکی مراجعه کنند که دلیل آن به غیر از عدم توجه به بهداشت فردی، غافل شدن از عوامل تکنیکی است.

همتی به فرایند پردازش تصویر دندان‌ها اشاره کرد و گفت: با استفاده از طول موج‌های مختلف برای دستگاه لیزر می‌توان کاربری‌های متفاوتی برای آن تعریف کرد و مشکل دندان‌ها و لثه حتی مشکلات پیچیده را با آرامش بیشتر، درد کمتر و سرعت بیشتر برطرف کرد.

وی افزود: با استفاده از این مکانیسم از دندان پوسیده، عکس گرفته و برای جایگزینی بافت پوسیده، دندانی در کامپیوتر طراحی کرده و با ماشین‌ تراش آن را می‌تراشیم. همچنين برای تهیه آن از سرامیک ظریف استفاده می‌کنیم؛ در این فرایند امکان توزیع نیرو در رایانه تعریف و این دندان در دهان چسبانیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با پایان این فرایند اگر فرد بهداشت فردی را رعایت کند، دیگر نیازی به مراجعه برای درمان نداشته و فقط برای چکاپ‌های دوره‌ای یا پیشگیری یا درمان ناشی از ضربه به دندان مراجعه می‌کند.

این پژوهشگر تصریح کرد: تزریق بی‌حسی در مطب‌های دیجیتالی تحت کنترل سیستم‌های لیزری انجام می‌شود.

همتی درباره هزینه درمان پوسیدگی دندان در مطب دیجیتالی نیز گفت: هزینه‌های آن بالا است زیرا برای راه‌اندازی آن سرمایه‌گذاری میلیاردی شده و سازمان‌های دولتی نیز آن را حمایت نکرده‌اند.

وی افزود: سرعت عمل ترمیم خرابی دندان و جراحی آن بطور میانگین در مطب دیجیتال سه ساعت زمان می‌برد، در حالیکه در حالت عادی برای آن باید شش جلسه رفت و آمد کرد.

کد خبر 291538

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha