همشهری آنلاین: پس از درگیری‌های صبح امروز میان نیروهای علی عبدالله صالح با ارتش یمن در عدن، برخی منابع از بمباران کاخ ریاست جمهوری این شهر از سوی جنگنده‌های تحت فرمان حوثی‌ها خبر داده‌اند.

یمن

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه اسکای نیوز عربی، سه فروند جنگنده سوخو که گفته می‌شود توسط نیروهای انصارالله هدایت می‌شدند ظهر امروز از فرودگاه نظامی صنعا به سمت عدن حرکت کردند. بنابراین گزارش یکی از این جنگنده‌ها کاخ ریاست جمهوری "معاشیق" در عدن را با یک فروند موشک هدف قرار داد و با واکنش پدافند هوایی مستقر در اطراف کاخ، این جنگنده‌ها از آسمان عدن دور شدند. ساعاتی بعد این حمله بار دیگر تکرار شد.

کاخ معاشیق از زمان ورود عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهور مستعفی یمن به این شهر، به عنوان مقر وی در جنوب این کشور محسوب می‌شود.

پیش از حمله هوایی امروز به کاخ ریاست جمهوری در عدن، نیروهای تحت امر علی عبدالله صالح، دیکتاتور پیشین یمن به بخش‌هایی از شهر یورش بردند. نیروهای وابسته به علی عبدالله صالح که مدتی است در اطراف عدن موضع گرفته‌اند، در تلاش برای تصرف بخش‌هایی از این شهر از نخستین ساعات امروز (پنجشنبه) به فرودگاه عدن حمله کردند و با ارتش و کمیته‌های مردمی حامی عبدربه منصور هادی درگیر شدند.

با توجه به اینکه بخش‌هایی از فرودگاه و مناطقی از عدن در دست طرفداران صالح است، فرار منصور هادی از این شهر تقریبا غیر ممکن شده است و وی ناگزیر تعداد زیادی از نیروهای عشایری همپیمان خود را در اطراف کاخ مستقر کرده است.

گفته می‌شود منصور هادی در حمله امروز به کاخ ریاست جمهوری آسیب ندیده است و به مکان امنی منتقل شده است.

این درگیری‌ها پس از گذشت دو هفته از دستور منصور هادی برای برکناری عبدالحافظ السقاف، فرمانده نیروهای ویژه امنیتی یا همان امنیت مرکزی یمن در عدن که از عبدالله صالح و پسر وی دستور می‌گیرند، رخ داد.

درگیری‌ها ابتدا میان نیروهای "ویژه امنیتی" وفادار به علی عبدالله صالح، و کمیته‌های مردمی حامی عبدربه منصور هادی، رییس جمهور یمن در منطقه خور در نزدیکی فرودگاه عدن در جنوب این کشور رخ داد.

با گسترش درگیری‌ها صبح امروز بخش‌هایی از فرودگاه عدن به کنترل نیروهای صالح درآمد. نیروهای وفادار به صالح از استان‌های همجوار نیز به سوی عدن حرکت کردند.

در پی این تحولات وزیر دفاع یمن با نیروهای وفادار به منصور هادی با تجهیزات نظامی زیادی به سوی فرودگاه حرکت کرد و پس از چند ساعت درگیری با سلاح‌های سنگین آنها موفق شد آنها را از این پایگاه استرتژیک در جنوب یمن خارج کند. درگیری‌ها به کشته و زخمی شدن چند تن انجامید و پروازها در این فرودگاه متوقف شد.

ارتش یمن به فرماندهی وزیر دفاع مواضع نیروهای صالح در فرودگاه را با توپ و تانک گلوله باران کرد و ورود شبه نظامیان قبیله العوالق که همپیمان ارتش محسوب می‌شوند باعث عقب نشینی نیروهای صالح شد.

نیروهای ویژه امنیتی که از علی عبدالله صالح پیروی می‌کند، در استان لحج در همسایگی عدن نیز با کمیته‌های مردمی حامی عبد ربه منصور هادی درگیر شدند و تلاش کردند وارد عدن شوند.

عبدالله صالح از دو هفته پیش با هواپیماهای نظامی و خودرو تعداد زیادی از نیروهای تحت امرش را به مرز‌های عدن که اکنون توسط منصورهادی پایتخت خوانده می‌شود، منتقل کرد. هدف عبدالله صالح اعمال فشار بر منصورهادی و تلاش برای هموار کردن راه بازگشت خود به قدرت ارزیابی شده است.

درگیری میان نیروهای حامی علی عبدالله صالح و کمیته‌های مردمی به دنبال برکناری فرمانده نیروهای ویژه امنیتی عدن از سوی منصور هادی تشدید شده است.

افراد مسلح عضو کمیته‌های مردمی نیز پانزده تن از نیروهای امنیتی ویژه را که مکلف به حفاظت از بانک مرکزی شهر عدن بودند، بازداشت کردند. گفته می‌شود نیروهای ویژه امنیتی یمن چندی پیش یک کودتای نافرجام علیه هادی در عدن انجام داده‌اند که باعث شد هادی بسیاری از فرماندهان و اعضای این نیروها را از عدن بیرون کند.

از سوی دیگر جنبش انصارالله ترور نماینده ویژه این جنبش در مذاکرات ملی را تلاش ناکامی برای از بین بردن انقلاب و متوقف کردن روند تغییر فراگیر در یمن دانستند.

جنبش انصار الله در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما که به انقلاب مردمی برای مقابله با تمامی توطئه گران علیه یمن ایمان داریم، تاکید می‌کنیم که خون نماینده انصارالله در مذاکرات ملی به هدر نخواهد رفت و انتقام وی گرفته خواهد شد.

 

کد خبر 290343

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha