همشهری آنلاین: در نخستین گارگاه آموزشی پایش دولت الکترونیکی در ایران که با همکاری سازمان ملل برگزار شده است، ارزیابی آزمایشی وضعیت ایران بر اساس چارچوب METER انجام می‌شود.

دولت الکترونیک

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از سازمان فناوری اطلاعات ایران، METRE ، ابزاری برای خودارزیابی آمادگی دولت الکترونیک در هر کشوراست.

این ابزار براساس یک متدولوژی کارکردی و جامع ­نگر برای اندازه‌­گیری آمادگی دولت الکترونیکی شامل پرسش هایی است که به ­شناسایی فاکتورهای تاثیرگذار روی توسعه دولت الکترونیکی، شناسایی مشکلات و اولویت بندی اقدامات پیاده ­سازی استراتژیک کمک می­کند.

همچنین، چارچوب دیگری که در این کارگاه معرفی می‌شود، METEP است که در آن 150 ویژگی ای که سیاستگذاران درهنگام طراحی سیاست‌ها و راهبردهای مشارکت الکترونیکی باید آنها را رعایت کنند مورد توجه قرار گرفته است.

این گزارش حاکی است، نخستین کارگاه آموزشی پایش دولت الکترونیکی در ایران با همکاری دپارتمان امور اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد از 12 اسفند ماه، به مدت سه روز و با حضور نمایندگان معرفی شده از سوی دستگاه های اجرایی، توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران برگزار شده است.

در این کارگاه سه روزه، امکان ارزیابی از موضوعاتی مانند تقاضاها، نیازمندی­‌ها، حوزه­‌های اولویت­‌دار، فناوری، محیط توانمندساز، ساختار نهاد راهبری، سطح تعامل میان­دستگاهی و سایر جنبه‌­های کلیدی دیگر برای دو طرف فراهم و هم چنین زمینه ایجاد نقشه­ راهی برای فعالیت­‌های کوتاه­مدت و بلندمدت آتی ایجاد می شود.

تعریف معیارهایی برای توسعه و ارزیابی خدمات الکترونیکی، هماهنگی برای بهبود خدمات الکترونیکی، بحث و بررسی در رابطه با ایجاد پنجره واحد به­منظور بهبود ارائه خدمات و بحث و بررسی در رابطه با چگونگی بهبود رتبه ایران در شاخص توسعه دولت الکترونیک و شاخص مشارکت الکترونیک از جمله محورهای مورد بررسی در این کارگاه سه روزه است.

کد خبر 289172

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار