همشهری آنلاین: امیر ناصر افتتاح سال ۱۳۱۴ در تهران متولد شد. او پس از اتمام تحصیلات ابتدائی برای ادامه تحصیل به دبیرستان رازی رفت و در این دبیرستان موفق به دریافت دیپلم شد.

او در اوایل نوجوانی نزد هوشنگ مهرورزان که از شاگردان ممتاز حسین تهرانی بود شروع به فراگیری نواختن ضرب کرد و پس از چندی توفیق یافت که محضر حسین تهرانی را که شاخص ترین نوازنده ضرب زمان خود بود درک و دریافت کند.

این فراگیری به حدی بود که خود در مقام استادی قرار گرفت و شاگردان بزرگی چون محمد اسماعیلی ، آبتین اجلالی، امیر بابک رکنی، اصغری، بهزاد رضوی، محمود فرهمند بافی و  بهمن رجبی را تربیت کرد که امروز هر کدام جایگاهی در نواختن این ساز دارند.

امیر ناصر فتتاح در سال 1334 به رادیو رفت و همکاری خود را با ارکسترهای دیگر آغاز کرد ولی اوج شکوفایی کار او، زمانی بود که به برنامه‌های گلها راه یافت و به همراه جهانگیر ملک به عنوان پای ثابت بسیاری از برنامه‌ها معرفی شد.

اين نوازنده ضرب (تمبک) با اکثر نوازندگان شناخته شده موسیقی همنوازی تمبک انجام داد و نامش در بسیاری از کنسرت‌ها و نیز اجراهای رادیویی و تلویزیونی ثبت ضبط شده و مخاطبان آن را بارها شنیده‌اند و می‌شنوند.

او در نتیجه سکته قلبی و در سن 52 سالگی در یازدهم بهمن‌ماه  1366 دار فانی را وداع گفت و پیکرش در امامزاده طاهر کرج به خاک سپرده شد.

کد خبر 288565

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار