همشهری آنلاین: شرکت کنترل کیفیت هوا در تاریخ ۲۶ تیر ماه ۱۳۷۲ توسط شهرداری تهران تأسیس شد. صد در صد سهام این شرکت متعلق به شهرداری تهران بوده و زیر مجموعه حوزه معاونت حمل و نقل و ترافیک می‌باشد.

control

هدف از تأسيس اين شركت برنامه‌ريزي، پژوهش و تحقيق در زمينه كاهش و كنترل آلودگي‌هاي زيست محيطي هوا و صدا در محيط‌هاي شهري و صنعتي بوده كه اين مهم براساس مجوز اعطايي از وزارت صنايع و معادن (پيوست يك) تأييد گرديده است.

براساس مطالعات و پروژه‌هاي انجام شده توسط شركت كنترل كيفيت هوا تاكنون، قوانين و دستورالعمل‌هاي زيادي تهيه، تدوين و به تصويب مراجع ذيصلاح رسيده است.

اين شركت داراي چهار زير مجموعه مي‌باشد كه عبارتند از:

فني و پژوهشي
آموزش، ارتباطات و امور بين‌الملل
مالي
اداري

واحد فني و پژوهشي كه عمده فعاليت‌هاي تخصصي و كارشناسي در زمينه آلودگي هوا و صدا را عهده‌دار مي‌باشد، از پنج زير مجموعه يا بخش تشكيل شده است كه شامل پايش و پيش‌بيني آلودگي هوا، صوت، خودرو، عمليات صنعت مي‌باشند.

واحد آموزش، ارتباطات و امور بين‌الملل نيز علاوه بر اطلاع‌رساني وضعيت آلودگي هوا با استفاده از ابزارهاي رسانه‌اي وظيفه آگاهسازي عموم از فعاليتهاي مهم انجام شده توسط شركت و نيز برنامه‌ريزي و اجراي طرح‌هاي آموزشي در زمينه آلودگي هوا و صدا در دوره‌هاي كوتاه، ميان و بلند مدت را عهده‌دار است.

اين واحد از سه بخش: روابط‌عمومي، آموزش و روابط بين‌الملل تشكيل يافته است.

شركت كنترل كيفيت هوا در حال حاضر داراي هشت ايستگاه سنجش آلودگي هوا مي‌باشد كه 2 تاي آنها ثابت و 6 تاي ديگر متحرك هستند.

ايستگاههاي ثابت شركت در سبزه‌ميدان بازار و نيز تقاطع خيابانهاي فاطمي و وليعصر قرار دارند. ايستگاههاي متحرك نيز حسب نياز شركت و براساس كارشناسي‌هاي لازم، در محل‌هاي مختلفي استقرار مي‌يابند.

علاوه بر اطلاعات مربوط به آلاينده‌هاي هوا، اين شركت با بهره‌مندي از 2 دكل هواشناسي، اطلاعات مربوط به پارامترهاي هواشناسي را نيز اخذ كرده و به نرم‌افزار مدلساز خود استفاده مي‌كند.

آزمايشگاه تخصصي سنجش آلاينده‌هاي هوا و صدا نيز از ديگر بخش‌هاي شركت مي‌باشد كه از سوي سازمان حفاظت محيط زيست بعنوان آزمايشگاه معتمد، تعيين شده است.

اين شركت همچنين از نرم‌افزارهاي منحصر به فرد همچون sound plan، airviro ،predictor در دو بخش هوا و صدا برخوردار است كه امكان پيش‌بيني تأثيرات زيست محيطي ناشي از اجراي پروژه‌ها و طرح‌هاي عمده عمراني - ترافيكي بر وضعيت آلودگي هوا و صداي منطقه اجراي طرح، پيش از آغاز عمليات را فراهم مي‌سازند.

  • زمينه‌هاي كاري و توانمندي‌ها

سنجش, کنترل و مدلسازی آلودگی هوا و صوت در محيطهای شهری
سنجش, کنترل و مدلسازی آلودگی هوا و صوت در واحدهای صنعتی
بسترسازي اطلاعاتي بمنظور تصميم گيري مديريتي
آزمايشگاه معتمد سازمان حفاظت محيط زيست در خصوص نمونه برداری از آلاينده های هوا و آلودگی صدا
مشاوره، نصب, راه اندازی و راهبری ايستگاههای سنجش آلودگی هوا و صدا
انجام پروژه‌های تحقيقاتی در زمينه کنترل و رفع آلودگی ناشی از خودروها
ارتقا سطح آگاهيهاي عمومی از طريق آموزش و اطلاع رسانی
ارايه اطلاعات فنی و تخصصی به شهرداری تهران و ارگانهای وابسته
همکاری با دانشگاهها و موسسات تحقيقاتی در زمينه پروژه های کاهش آلودگی هوا و صدا

منبع مورده استفاده براي اين مدخل

کد خبر 285034

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =