همشهری آنلاین: سارقان مدام به دنبال شرگرد‌های تازه برای فریب دادن هستند که در این گزارش کوتاه به تعدادی از آنها اشاره شده است.

سرقت

به گزارش ايرنا، روش‌های سنتی سرقت در گذشته ، اکنون جای خود را به روش‌هایی داده که با شنیدن آن بسیار متعجب می‌شوید.

در این روش‌ها، طعمه‌ها هرگز تصور نخواهند کرد که طرف مقابل آنها یک سارق است و هرگز تصور ندارند که مورد سرقت قرار می‌گیرند، چرا که روش‌های پیش گرفته شده در عین سادگی، بسیار فریبنده است.

به عنوان مثال در سرقتی که در نهایت سارق به دام پلیس افتاد، سارق این‌گونه دست به سرقت زد؛ وی به یک داروخانه رفت و به بهانه اینکه حال برادرش خوب و از کما خارج شده به همه کارکنان داروخانه، شیرینی مسموم تعارف کرد. وقتی همگی آنها بیهوش شدند با سرقت از صندوق داروخانه از آنجا گریخت.

وقتی دید این نقشه را خیلی خوب اجرا کرده، تصمیم گرفت داروخانه دیگری را هم هدف قرار دهد اما با هوشیاری یکی از کارکنان داروخانه دستش رو شد و به دام پلیس افتاد.

در سرقت دیگری، مرد جوانی سوار خودرویی شده و به راننده که مرد میانسالی است، می‌گوید، شرایط زندگی‌ام مساعد شده و خواهان ازدواج با دختری از خانواده ای معقول هستم، راننده نیز خانواده‌ای را در این زمینه معرفی می‌کند.

مردجوان نیز صمن تماس با خانواده دختر، قرار روز خواستگاری را گذاشته و با شیرینی آغشته به مواد بیهوش کننده به خواستگاری می‌رود، وی بعد از بیهوش کردن اعضای خانواده، اقدام به سرقت اموال این خانواده کرده و متواری می‌شود.

وی که توسط پلیس شناسایی و دستگیر شده، در بازجویی‌های خود اعتراف کرده بود، در صورتی که یکی از اعضای خانواده تمایلی به خوردن شیرینی نداشت، این مساله را پیش‌بینی و وانمود می‌کردم، استاد درست کردن قهوه هستم و از این طریق تمام اعضای خانواده را بیهوش کرده و اقدام به سرقت می‌کردم.

از دیگر شگردهای سرقت در یکی از استان‌های کشور که جای تعجب دارد این است که یک زوج سوار بر خودرویی می‌شوند، مرد در کنار راننده نشسته و زن در عقب خودرو می‌نشیند. مسافر جلو شروع به صحبت با راننده کرده و می‌گوید، مرا می‌شناسی؟ راننده با تعجب می‌گوید: نه ، باید بشناسم. مسافر می‌گوید: من عزرائیلم! مرد راننده توجهی به این صحبت نمی‌کند اما در همین حین زن مسافر می‌گوید: آقای راننده با چه کسی صحبت می‌کنید؟ راننده می گوید: با این مسافری که در جلو نشسته. زن می‌گوید: جلوی خودرو که فردی ننشسته، مرد راننده با شنیدن این حرف، از ترس خودرو را رها کرده و پا به فرار می‌گذارد و زن و شوهر خودروی راننده را به سرقت می‌برند.

چه بسیار ترفندهایی که سارقان را برای رسیدن به مقصود خود، به کار بسته و از سادگی و عدم هوشیاری مردم سوء استفاده می کنند.

سرهنگ 'علی غیاثوند' معاون سرقت پلیس آگاهی نیروی انتظامی در راستای هوشیاری مردم، توصیه‌هایی در این زمینه ارایه می کند.

وی می‌گوید: مردم هوشیار باشند تا در زمان ارتباط گیری با دیگران، ابتدا فرد یا افراد را چه به عنوان مشتری، خواستگار یا به هر عنوانی، شناسایی و از هویت وی مطمئن شوند و قبل از شناسایی از پذیرش آشامیدنی یا هر گونه مواد خوراکی جدا خودداری کنند.

وی اضافه می‌کند: به افرادی که با شما طرح دوستی ریخته و وعده و وعید دادن وام یا پیدا کردن کاری را می‌دهند، حتما شک کرده و قبل از اینکه چنین افرادی را شناسایی کنید، اموالتان را به دست آنها نسپارید و از آنها هیچ گونه مواد خوراکی قبول نکنید.

غیاثوند ادامه میدهد: گاهی سارقان به عنوان مسافر سوار خودرو شده و با راننده شروع به صحبت کرده و از آن جایی که در جریان مشکلات راننده قرار می‌گیرند به آنها وعده کار یا وام می‌دهند.

وی می‌افزاید: چنین سارقانی به صورت تصنعی اقدام به صحبت با تلفن همراه کرده و خود را فرد مسئولیت داری جلوه می‌دهند و در چنین شرایطی راننده به وی اعتماد کرده و از خودروی خود برای خرید، پیاده شده که به راحتی خودروی وی به سرقت می‌رود.

وی اضافه می‌کند: گاهی اوقات سارق بیان می‌کند که پول همراه ندارد و نیازمند مقداری پول است و راننده خودرو از آن جایی که به این فرد اعتماد کرده عابر بانک خود را در اختیار وی قرار داده و حسابش توسط سارق خالی می‌شود.

معاون سرقت پلیس آگاهی ناجا اضافه می‌کند: گاه سارقان به عنوان فرد 'خیر' به درب منازل مراجعه و اعلام می‌کنند که برای شما از مراکزی مثل سازمان بهزیستی یا کمیته امداد امام خمینی(ره) وام یا کار پیدا می‌کنند، شهروندان باید آگاه بوده و به این افراد اعتماد نکنند.

غیاثوند اضافه می‌کند: گاهی اوقات کف‌زن‌ها در جلوی هتل‌ها یا اماکنی که تردد ابتاع خارجی بسیار زیاد است، کمین می‌کنند این سارقان در برخی مواقع خود را به عنوان پلیس معرفی کرده و به بازرسی بدنی و شمارش وجوه آنها در مقابل چشمانشان پرداخته اما در همان حین در فرصت مناسب، قسمتی از وجه نقد آنها را به سرقت میبرند و محل را ترک می‌کنند، این سارقات جزء سارقان باسابقه هستند.

وی تاکید می‌کند: در نهایت شهروندان باید آگاه بوده و به افراد ناشناس اعتماد نکرده و از آنها به هیچ عنوان مواد خوراکی نپذیرند.

کد خبر 282160

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار