همشهری آنلاین: رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی، به تشریح جزئیات جلسه پزشک خانواده که با حضور وزیر بهداشت و سایر دست اندرکاران حوزه سلامت برگزار شد، اشاره کرد.

به گزارش مهر، دکتر عباس آقازاده با اشاره به جلسات پزشک خانواده و طرح تحول سلامت که با حضور وزیر بهداشت، رئیس کل سازمان، قائم مقام و معاون درمان وزارت بهداشت و 20 نفر از نمایندگان مجمع عمومی سازمان برگزار شد، گفت: یکی از مصوبات این جلسه،‌ افزایش ضریب بهره وری جراحان رشته های گوناگون، در شهرهایی از کشور که به لحاظ جغرافیایی در تقسیمات وزارت کشور، منطقه محروم به حساب نمی آیند، ولی فاقد بیمارستان خصوصی برای فعالیت جراحان هستند، است.

وی با اشاره به تاکید وزیر بهداشت در خصوص افزایش سهم 80 درصدی جراحان در شهرهای فاقد بیمارستان خصوصی، تصریح کرد: همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی مربوطه این اختیار را دارد که تا 100 درصد این بهره وری را افزایش دهد.

آقازاده در خصوص نقش و جایگاه پزشکان عمومی در نظام سلامت، گفت: مقرر شد کمیته مشترکی متشکل از نماینده وزارت بهداشت(قائم مقام وزیر)، نماینده سازمان نظام پزشکی (رئیس مجمع عمومی) و نماینده انجمن پزشکان عمومی (به انتخاب رییس انجمن پزشکان عمومی) تشکیل شود و مباحث کارشناسی انجام شده در سه سازمان یاد شده، بررسی و نتیجه کارشناسی اعلام شود.

وی با ابراز خرسندی از دستور وزیر بهداشت مبنی بر ترویج و تشویق زایمان طبیعی به عنوان بخشی از طرح تحول سلامت، برضرورت تامین نیروی انسانی کافی برای زایشگاه ها و حقوق ماماهای روستایی تاکید و خاطرنشان کرد: دراین زمینه به تمام دانشگاه های علوم پزشکی مجدداً اعلام می شود تا حق بستری کردن مادران باردار جهت زایمان طبیعی در بیمارستانهای دولتی را برای همکاران ماما که در بخش خصوصی شاغل و دارای دفتر کار هستند، به رسمیت بشناسند .

رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی با توضیح اینکه پیگیر افزایش درصد ضریب بهره وری ماماها و متخصصین زنان و زایمان از درآمد حاصله از زایمان طبیعی هستیم، گفت: به نظر می رسد پیگیری این مطلب از معاونت درمان وزارت بهداشت ضرورت دارد.

وی با گلایه از عدم رویه واحد در دانشگاه های علوم پزشکی مختلف در کشور در خصوص اعتبار پروانه مطب همکاران شاغل در دوره طرح ضریب کا، عنوان کرد: تاریخ پایان اعتبار پروانه این دسته از همکاران، به خصوص همکارانی که تعهد خدمت "سهمیه زنان" دارند، طبق دستور وزیر بهداشت، معاونت درمان از میان پروانه های صادر شده ، طولانی ترین زمان را ملاک قرار داده و اجازه فعالیت در مطب برای کلیه این همکاران تا آن مقطع را صادر کند .

آقازاده ادامه داد: نسبت به کلیت فعالیت این دسته از همکاران پیشنهاد خرید خدمت آنان در قالب "کلینیک ویژه" و با حضور در مطب های خودشان نیز مطرح و جهت کارشناسی به کارشناسان ارشد وزارت بهداشت ارجاع شد.

کد خبر 281845

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار