جزئیات چگونگی تبدیل فیش‌های حج تمتع با ۳ فیش عمره مفرده اعلام شد.

 رئيس سازمان حج و زيارت در گفت‌وگو با همشهري با بيان اينكه عده‌اي از دارندگان فيش حج تمتع كه پيش از اين به تمتع مشرف شده‌اند يا به‌دليلي امكان اعزام‌شان وجود ندارد مي‌توانند با ارائه اين فيش، 3فيش حج عمره با اولويت دوره جديد عمره (94-93) دريافت كنند، گفت: هدف از اين كار كاهش نوبت انتظار متقاضيان اعزام به حج تمتع است. هم‌اكنون بيش از يك ميليون و 400هزار زائر ايراني چشم انتظار فرارسيدن نوبت اعزام به حج تمتع هستند، اين گروه سال‌هاست در بانك عامل وديعه‌گذاري كرده‌اند و برخي از آنان هرگز موفق نشده‌اند به حج بروند و احتمالا برخي ديگر نيز با توجه به وضعيت موجود و كهولت سن هرگز موفق نشوند مناسك حج تمتع را به جا آورند.

به‌گفته سعيد اوحدي داوطلبان اين تغيير كه فيش ثبت‌نامي حج تمتع مربوط به هر سالي را در‌اختيار دارند در تهران و شهرستان‌ها با مراجعه به دفاتر سازمان حج و زيارت بدون كمترين معطلي و به آساني مي‌توانند نسبت به تغيير فيش‌هاي خود اقدام كنند.

اوحدي همچنين افزايش ظرفيت اعزام به عمره را مشروط به ارائه خدمات بهتر و تغيير رفتار مأموران سعودي با زائران كرد و گفت: اگر خدماتي كه شركت‌هاي سعودي متقبل ارائه آنها شده‌اند رعايت شود و آداب پذيرايي از زائران ايراني به‌ويژه در مبادي ورودي به عربستان مطلوب شود و نوع برخورد با زائران ما بهتر شود امكان افزايش ظرفيت عمره تا 750هزار‌نفر وجود دارد.

اوحدي با بيان اينكه وديعه‌گذاران تا اولويت 450براي تشرف به عمره امكان ثبت‌نام و اعزام در دوره جديد را دارند، گفت: تا 12آذر اگر ظرفيت كاروان‌ها تكميل نشود، اولويت‌هاي جديد اعلام خواهد شد. اعلام اولويت‌هاي جديد تا تكميل ظرفيت همه كاروان‌ها ادامه خواهد داشت و پيش‌بيني مي‌شود تا 20آذر اين كار به اتمام برسد. همچنين كساني كه فيش حج عمره متعلق به بانك ملي و مربوط به سال‌هاي گذشته را دارند، بدون هيچ مشكلي و با مراجعه به هر يك از شعب اين بانك مي‌توانند كارهاي خود را پيگيري كنند. اوحدي همچنين هزينه تشرف به عمره را چنين توضيح داد: 8گروه قيمتي در عمره وجود دارد كه پايين‌ترين قيمت آن يك ميليون و 500هزار تومان و بالاترين آن 2‌ميليون و 600هزار تومان است كه نسبت به سال گذشته 7درصد يعني حدود 100هزار تومان افزايش قيمت داريم. همچنين عمره 10روزه است و پروازها از 13آذر تا 20 اسفند ادامه دارد و ثبت‌نام دوره بعد نيز از اوايل اسفند آغاز مي‌شود.

افزون بر حدود يك ميليون و 400هزار نفري كه در نوبت انتظار حج تمتع هستند، 6ميليون نفر نيز در انتظار تشرف به عمره مفرده هستند كه با توجه به محدوديت در سهميه‌ها، بين 8تا 10 سال طول مي‌كشد. همزمان مديركل برنامه‌ريزي پذيرش و اعزام سازمان حج و زيارت نيز از رزرو 207هزار نفر در كاروان‌هاي عمره در سامانه فاخر خبر داد و گفت: نخستين گروه از عمره گزاران ايراني 13آذرماه از فرودگاه بين‌المللي امام(ره) عازم سرزمين وحي خواهند شد.

به گفته حسن سرخوش تاكنون 207هزار نفر با مراجعه به سامانه فاخر كاروان‌هاي عمره خو را رزرو كرده‌اند و بيش از 168هزار نفر ثبت نام خود را در كاروان‌هاي عمره امسال قطعي و 70درصد اين جمعيت هم هزينه سفر خود را پرداخت كرده‌اند. عمره‌گزاران ايراني امسال براي دومين سال متوالي از نيمه اول‌ماه صفر به سرزمين وحي اعزام مي‌شوند.

از سويي ناصر خدرنژاد، معاون سازمان حج و زيارت نيز با اعلام اينكه بخشي از سهميه عمره آژانس‌هاي زيارتي كه ثبت‌نام راهپيمايي اربعين را انجام نمي‌دهند، حذف مي‌شود، گفت: اگر كارگزاري ثبت نام از زائران اربعين را انجام ندهد متخلف محسوب شده و با آنها برخورد مي‌كنيم. اين عملكرد‌ در امتياز بندي آنها اعمال مي‌شود. از ساعت 11روز شنبه 8آذر سامانه ثبت نام متقاضيان باز شده و غروب همان روز بيش از 30هزار نفر ثبت نام كردند. اين موضوع به تمام كارگزاران ابلاغ شده و بنابراين جاي هيچ كوتاهي وجود ندارد. درصورت مشاهده هرگونه تخلف، ‌مردم به ما گزارش دهند تا با آنها برخورد شود.

کد خبر 279706

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار ثبت نام و قیمت خودرو

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha