همشهری‌آنلاین: گزارش مرکز آمار ایران از نرخ تورم در آبان ماه سال جاری حاکی از کاهش قیمت گوش قرمز، سفید و میوه و خشکبار در این ماه است.

بازار

ايسنا نوشت: نرخ تورم آبان ماه سال جاری 17.8 درصد اعلام شد که نسبت به ماه گذشته یعنی مهرماه 1.3 درصد و از سوی دیگر تورم نقطه به نقطه نیز در این ماه یک درصد کاهش یافت.

در شرایطی که تورم ماهانه آبان ماه توسط مرکز آمار ایران 0.8 درصد اعلام شده است، بیشترین میزان تورم ماهانه اعلام شده در این ماه مربوط به گروه سبزیجات با 11.6 درصد بوده است که حاکی از افزایش قیمت بیشتر این گروه نسبت به گروه‌های دیگر در این ماه است.

بر اساس این گزارش نان و غلات نیز در ماه مذکور از تورم 0.7 درصدی برخوردار بوده‌اند و ماهی‌ها و صدف‌داران، شیر، پنیر و تخم مرغ تورمی برابر با 0.2 درصد در آبان ماه را تجربه کرده‌اند.

تورم ماهانه روغن‌ها و چربی‌ها نیز در این مدت 0.3 درصد و قند و شکر و شیرینی‌ها از تورم ماهانه 1.2 درصدی برخوردار بوده‌اند که به این ترتیب می‌توان نتیجه گرفت که افزایش چشمگیری در قیمت این اقلام در ماه گذشته دیده نمی‌شود.

تورم ماهانه نوشابه‌های غیرالکلی و دخانیات نیز در ماه گذشته به ترتیب برابر 0.7 و 0.2 درصد بوده است، در صورتی که آب و برق و سوخت که زیر مجموعه کالاهای غیر خوراکی و خدمات می‌شوند تورمی برابر با 5.2 درصد را داشته‌اند.

تفریح و فرهنگ نیز در ماه گذشته حدود 2.3 درصد گران شده‌اند در حالی که کالاها و خدمات متفرقه دارای کاهش 0.2 درصدی در قیمت بوده‌اند.

در این میان از جمله اقلام پر مصرفی که در ماه گذشته قیمت آن‌ها نسبت به ماه پیش از آن کاهش یافته است، گوشت قرمز، سفید، میوه و خشکبار است.

بر اساس این گزارش و اعلام مرکز آمار ایران گروه عمده گوشت قرمز و سفید و فرآورده‌های آن‌ها در ماه آبان نسبت به ماه مهر 2.5 درصد کاهش قیمت داشته‌اند.

همچنین گروه اصلی گوشت قرمز و گوشت ماکیان از کاهش 3 درصدی قیمت در ماه گذشته برخوردار بوده‌اند.

بر همین اساس قیمت میوه و خشکبار نیز در ماه گذشته نسبت به ماه پیش از آن 3.8 درصد کاهش یافته است، این در حالی است که کمترین تورم دوازده ماهه را در آبان ماه سال جاری ارتباطات و دخانیات با 5.7 و 9.1 درصد داشته‌اند.

کد خبر 279334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار