همشهری آنلاین: معاون آب و آبفای وزیر نیرو گفت: آب سد زاینده‌ رود پنجشنبه ۱۵ آبان به اصفهان می‌رسد. رحیم میدانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، اظهار داشت:

zayandehroud

از ساعت 24 نیمه شب دوشنبه 12 آبان آب از سد زاینده‌ رود به میزان 80 متر مکعب در ثانیه رهاسازی شده است که با توجه به بارش‌های اخیر و اشباع شدن بستر رودخانه، پیش‌بینی می‌شود آب با سرعت بیشتری حرکت کرده و از امروز در شهر اصفهان جاری شود.

وی با بیان اینکه جریان زاینده‌رود در اصفهان تا پایان خرداد سال آینده ادامه خواهد داشت، افزود: اگر بارندگی امسال مناسب باشد و روان‌آب‌ها بیش از پیش‌بینی انجام‌شده باشد، در تابستان سال 94 هم رهاسازی خواهیم داشت.

میدانی با اشاره به برنامه‌های مدیریت مصرف آب در حوضه آبریز زاینده‌رود، گفت: در پایان شهریور سال 92 آب موجود در پشت سد زاینده‌رود 195 میلیون مترمکعب بود، اما کار مشترک انجام‌شده در شورای هماهنگی این حوضه موجب شد شهریور امسال 417 میلیون مترمکعب آب در این سد ذخیره شود و به این ترتیب آب قابل‌توجهی تحویل کشاورزان منطقه شود.

وی افزود: طبق توافق انجام‌شده با کشاورزان غرب و شرق اصفهان، در سال آبی جاری خواهیم توانست افزون‌بر 628 میلیون مترمکعب آب به کشاورزان اصفهانی تحویل دهیم.

میدانی با تاکید بر عزم جدی وزارت نیرو برای اجرای برنامه‌های مدیریت مصرف آب در حوضه زاینده‌رود، گفت: شرایط امروز زاینده‌رود به‌دلیل بارگذاری بیش از ظرفیت بر این حوضه آبریز به‌ وجود آمده است، بنابراین با اقدام هماهنگ وزارت نیرو و اعضای شورای هماهنگی این حوضه شامل استانداران استان‌های ذی‌نفع و نمایندگان اداره‌های جهادکشاورزی، محیط زیست، صنعت و معدن و خود کشاورزان منطقه، از این پس برای بارگذاری مصرف جدیدی در این حوضه اجازه نخواهیم داد.

وی افزود: صنایع جدید درصورت استقرار در اصفهان آب موردنیاز خود را باید از حقابه کشاورزان خریداری کنند؛ صنایع موجود در استان نیز آب مصرفی خود را باید از محل بازیافت فاضلاب‌های شهری تامین کنند تا آب اختصاص‌یافته به صنایع به مصارف دیگری اختصاص یابد.

کد خبر 276971

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار