یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: افراط در مصرف هروئین را به طور معمول با تزریق دارویی که قربانی را احیا می‌کند، درمان می‌کنند. این کار را اگر پرسنل پزشکی انجام دهند، مشکلی ایجاد نمی‌شود، اما در شرایط اضطراری که دسترسی به این افراد نیست، شاید هر کسی نتواند از عهده انجام آن برآید.

spray

به گزارش گیزمگ به همین علت دانشمندان در دانشگاه علوم و تکنولوژی نروژ در حال ساخت یک اسپری بینی هستند که این کار را انجام دهد.

داروی مورد استفاده در این اسپری «نالوکسان» است که سال‌هاست به شکل تزریقی برای درمان مصرف مفرط هروئین مورد استفاده بوده است، و باعث فعال شدن مجدد مرکز تنفسی در مغز افراد دچار افراط در مصرف یا اووردوز می‌شود.

دوز نالوکسان در شکل تزریقی آن را به دقت می‌توان کنترل کرد، اما در شکل اسپری بینی تنظیم دوز کار مشکل‌تری است. اما این دانشمندان در بررسی این اسپری بر روی ۱۷ دانشجو - که معتاد به هروئین نبودند- توانستند تعیین کنند چه مقدار اسپری کردن لازم است تا نالوکسان به مقدار مطلوب درمانی در خون برسد.

در نهایت امید بر این است که بطری‌های این اسپری را بتوان افرادی مانند معتادان، گاردهای محافظ و افسران پلیس داد تا در موارد اضطراری افراط در مصرف هروئین از آن استفاده کنند. این افراد می‌توانند به راحتی این بطری‌ها را حمل کنند و بسیار ساده‌تر از سوزن‌های زیرپوستی از آنها در موارد افراط رد هروئین  استفاده کنند.

پرسنل پزشکی نیز می‌توانند از این اسپری سود ببرند، زیرا با استفاده از آن در معرض خطر فرو رفتن اتفاقی سوزن نیستند، به علاوه در مکان‌های تاریک و کثیف مانند کوچه‌ و پسکوچه‌ها استفاده از این اسپری ساده‌تر است.

کد خبر 276509

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها