همشهری آنلاین: جشنواره فیلم‌های مستقل اروپا (The European independent film festival)؛ یک فستیوال سینمایی است که از مارس ۲۰۰۶ در پاریس آغاز به کار کرد.

تابلو‌ی اصلی جشنواره در خوشامد‌گویی‌اش هدف خود را نیز از برگزاری چنین اعلام می‌کند: ما مستعدها را انتخاب و معرفی می‌کنیم؛ آینده سینما متعلق به مستقل‌ها و جوانتر‌هاست.

جشنواره فيلم هاي مستقل اروپا ممکن است در بین تماشاگران عام سینما‌رو زیاد شناخته‌شده نباشد اما برای کسانی که عاشق سینمایند این جشنواره محلی برای رسیدن به آرزوهاست. و این شعار و حرف و وعده نیست. کافی است نگاهی به نام‌ها بیندازیم. طي همان 2 دوره ابتدايي نام هايي مانند رابرت ردفورد موسس جشنواره فيلم ساندنس از اسپانسرهاي اصلي اين جشنواره بودند.

 پس از برگزاري دوره هاي اول و دوم؛ جشنواره فیلم‌های مستقل اروپا در دوره سوم در مارس 2008 در پاريس ميزبان  100 فیلم برای بخش‌های یازده‌گانه آن شد كه اين ميزان مشاركت حاكي از تثبيت اين فستيوال سينمايي بود. و پیش از این در دوره‌های اول و دوم نیز استقبال از فیلم‌های به نمایش درآمده؛ به نوع خود جالب توجه بوده است!

دبیرخانه این جشنواره كه در پاريس واقع است؛ عمدتا نسبت به قبول فیلم‌‌ها سختگیری‌ای ندارد؛ چنانچه در سال 2014 حدود 2هزار‌ فیلم به این دبیرخانه رسید و از بین این  آثار طبق روال هرسال 100 فیلم به بخش‌های یازده‌گانه راه یافتند؛ این 2000 فیلم از سوی سينماگران جوان 50 کشور به دبیرخانه فستيوال ارسال گردیده بود.

اما از مهم‌ترین قسمت‌های این جشنواره باید به بخش رقابت «آثار بلند داستانی» اشاره کنیم؛ بخشی که به نوعی گل سرسبد این فستیوال است. چنانچه بخش دیگری نظیر بخش «ویدئوکلیپ» نیز از قسمت مهم جشنواره به شمار می‌آید.

نکته مهم دیگر حضور فیلم‌های منتخب جشنواره‌های عمدتا سرشناس و جاافتاده و حتی در مواردی با قدمت دیگر در یک قسمت از برنامه‌های سومین فستیوال فیلم‌های مستقل اروپاست. چنان‌که می‌دانید جشنواره‌ای معتبر مانند «ساندنس» ‌که در سطح بین‌المللی و بسیار پر خبر برگزار می‌شود عمدتا فیلم‌های مستقل حرفه‌ای را پوشش می‌دهد.

نمایش فیلم‌های منتخب جشنواره‌ای ساندنس می‌تواند بار آموزشی بسیار مهمی طی برگزاری این فستیوال داشته باشد تا هم تماشاگران و هم فیلمسازان جوان از دیدن این آثار بهره ببرند. ضمن این که چنان که در بالا به آن اشاره شد حتی متولیان جشنواره‌ ساندنس، اسپانسر فستیوال فیلم‌های مستقل اروپا نیز شده‌اند و این مهم به استعدادیابی مطمئنا کمک فراوانی خواهد کرد.

مهمترين بخش هاي اين فستيوال سينمايي شامل: آثار بلند داستاني؛ فيلم مستند؛ فيلم انيميشن؛ ويديو كليپ و فيلم كمدي است. عنوان جايزه اين فستيوال نيز جايزه جشنواره فيلم هاي مستقل اروپا است و نماد خاصي ندارد.

کد خبر 276391

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =