همشهری آنلاین-مهدی تهرانی: از میان شرکت‌های فیلمسازی که عمر چندانی ندارند و در مقایسه با غول‌هایی مثل پارامونت و دیزنی، در واقع یک بچه خردسال به حساب می‌آیند، کمپانی جوان دریم‌ورکز داستان دیگری دارد.

كارگاه روياسازي يا "دريم وركز" از بدو تاسیس در سال 1994 تا حالا به اندازه 2 یا 3 بنگاه بزرگ دیگر فیلم تولید کرده و سود به دست آورده‌اش آنقدر زیاد بوده که اصلا قابل مقایسه با پدربزرگ‌هایی مثل پارامونت نیست. تنها شباهت اين استوديوي فيلمسازي به لحاظ قدمت  مي‌تواند با كمپاني تري استار مدنظر باشد. كه البته دريم وركز نسبت به تري استار حدود 12 سالي جوانتر است.

دریم‌ورکز به همت 3 چهره سرشناس یعنی استیون اسپیلبرگ ، جفری کاتزنبرگ و دیوید گیفن ، در سال 1994 بنیاد نهاده شده و کلمه یا عبارت معروف SKG که ابتدای فیلم‌های تولیدی این شرکت دیده می‌شود همان اول اسم هریک از این 3 تن است.

به هر روی ، دریم‌ورکز تا سال‌ 2009 توانست سود سهام خود و به عبارتی ارزش کل سهام خود را به رقم کلان 4.5 میلیارد دلار برساند و این پیشرفت به دلیل سرمایه‌گذاری موفق آنها در کار کارتون‌سازی و ژانر انيميشن هم هست.

در واقع اگرچه دریم‌ورکزی‌ها فیلم می‌سازند و طرح‌های بزرگ تلویزیونی هم دارند و به همه اینها شرکت گسترده پخش و توزیع را نیز اضافه کنید، اما تولید انیمیشن‌های موفق یکی از اصلی‌ترین کارهای آنها بوده، به نحوی که بخش انیمیشن‌سازی دریم‌ورکز اکنون به طور مستقل عمل می‌کند.

آنچه دریم‌ورکزی‌ها می‌سازند در ژانرهای متنوع و بودجه‌های بسیار متفاوت دسته‌بندی می‌شوند. یعنی این شرکت، هم فیلم 100 میلیونی یا بیشتر تهیه می‌کند مثل فیلم‌هایی ازجمله نجات سرباز رایان 1998، کشتی شکسته 2000 و هم فیلم‌‌هایی زیر 30میلیون دلار و کمتر از آن مانند جاده انقلابی 2008 و هتل سگ‌ها 2009 که بعضا تعدادی از این آثار مانند همان جاده انقلابی حال و هوای سینمای مستقل را هم دارند.

این‌گونه است که در انیمیشن‌سازی نیز این قاعده رعایت می‌شود و تولیداتی گران‌قیمت مانند شرک و دنباله‌های آن ساخته می‌شوند یا انیمیشن‌های کم‌هزینه مثل فلاش اوی (موش‌های فاضلاب)‌ با هزینه 30 میلیون دلاری.

انیمیشن ماداگاسکار۱  محصول دریم ورکز ۲۰۰۵

البته همیشه سود در میان نیست و شکست هم از راه می‌رسد، مانند کارتون فیلم زنبوری که با بودجه 160 میلیونی‌اش توقعات را برآورده نکرده، اما عمدتا انیمیشن‌های دریم‌ورکز سودآورند. تولیدات جدید مبین این موضوع هستند.

پرفروش ها نيز در كار بودند.کارتون 175 میلیون دلاری هیولاها علیه بیگانگان فضایی در سال 2009 توانست 365 میلیون دلار بفروشد . کارهای قبلی و مربوط به سال 2008 نیز موفقیت‌های کلان داشتند مانند ماداگاسکار 2 که با بودجه 150میلیون دلاری ‌فروشی 600 میلیون دلاری در جهان داشت.

ماداگاسکار یک هم فروش 532 میلیون دلاری داشت، در حالی که هزینه تولیدش 78 میلیون دلار بود. یک نکته جالب توجه دریم‌ورکزها چه در زمینه فیلمسازی و چه در مقوله تولید انیمیشن، سرمایه‌گذاری جدی و مطالعه و بررسی روی تولیدات به اصطلاح دنباله‌دار است.شرك و كونگ فو پاندا بهترين مثالها در اين رابطه هستند. پس از کارتون موفق و خوش‌ساخت کونگ‌فو پاندا با بودجه‌ای معادل 130 میلیون دلار و فروش جهانی و حیرت‌آور 630 میلیون دلار، طرح کونگ‌فو پاندای 2 برای اکران در سال 2011 بلافاصله كليد خورد.

در سالهاي اخير توليداتي مانند ماداگاسكار محصول 2012 و توربو و خانواده كرود هر دو محصول 2013 از توليدات موفق دريم وركز به شمار مي آِند.

دریم‌ورکز به معنای کارخانه رویاسازی است و به نظر می‌رسد اسم بسیار بامسمایی برای یک شرکت تولید فیلم انیمیشن باشد.

کد خبر 275037

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار