همشهری آنلاین: مدیر دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران از کشف محموله قاچاق حاوی ۱۹۵ کیلوگرم مرجان در زاهدان خبر داد.

به گزارش مهر، کیوان هوشمند گفت: غارتگران طبیعت طی سال‌های اخیر از زمین، هوا و دریا به ذخایر طبیعی کشور هجوم آورده و هیچ گروهی از زیستمندان از جمله پرندگان، پستانداران، خزندگان، آبزیان، گیاهان و غیره از این هجوم در امان نیستند.

به گفته وی، نیروهای یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان پس از کسب اطلاع از فروش غیرقانونی مقدار زیادی مرجان پس از هماهنگی با مقام قضایی و اخذ نیابت قضایی در یک اقدام ضربتی و هماهنگ موفق به کشف ۱۹۵ کیلوگرم مرجان دریایی از نوع توده‌ای و شاخه‌ای در شهرستان زاهدان شدند.

مدیر دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران اظهار داشت: این عملیات در سه نقطه از شهر زاهدان انجام شده و ۳ نفر متهم نیز در این زمینه بازداشت و به مراجع قضایی معرفی شدند.

هوشمند تصریح کرد: بر اساس مصوبه شماره ۲۴۲۹۶۲/۴۸۳۱۳ کمیسیون زیربنائی دولت مورخ ۱۳۹۱/۱۲/۸ ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از برداشت غیرقانونی مرجان به ازای هر یک کیلوگرم مرجان معادل ۱۰ میلیون ریال تعیین شده است.

در اعماق اقیانوس‌ها و بسترهای کم عمق برخی از دریاها جوامع زنده پر رمز و راز و ارزشمندی یافت می‌شود که بسیار باارزش و بی‌بدیل هستند. یکی از این جوامع زنده و موجودات زیبای دریایی، آبسنگ مرجانی نام دارد. این اکوسیستم‌های دریایی منحصر به فرد و کهنسال غنی‌ترین بیوم دریایی محسوب می‌شوند.

مدیر دیده‌بان محیط زیست و حیات وحش ایران یادآور شد: متاسفانه مرجان‌ها دائما مورد تعرض‌اند؛ به‌طوری که تاکنون ۱۰ درصد از مرجان‌های جهان کاملا تخریب و تاکنون بیش از ۳۵ درصد نیز در معرض تهدید و تخریب شدید قرار گرفته‌اند و اگر بدین منوال ادامه یابد طی ۱۰ الی ۲۰ سال آینده کل این اکوسیستم با ارزش از بین خواهند رفت.

به گفته وی، هشت درصد از کل ذخایر مرجانی جهان در خلیج‌فارس وجود دارد و در حال حاضر نزدیک به ۱۵۰ گونه مرجان‌ در آب‌های کشور شناسایی شده است. تراکم این حجم مرجان‌ها در منطقه‌ای به این کوچکی باور نکردنی است به گونه‌ای که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم اکثر جزایر جنوبی کشور مانند خارک، لاوان، هندورابی، فارور، بنی فارور، قشم، لارک، هنگام و هرمز دارای سواحل مرجانی هستند.

هوشمند تأکید کرد: از آنجا که مرجان‌ها عامل خودپالایی خلیج‌فارس هستند با مرگ آنها میزان آلودگی این دریا به صورت تصاعدی افزایش یافته و باعث نابودی کل حیات در منطقه می‌شود.

در کنار برداشت غیرمجاز، آلودگی نفتی، افزایش‌ دما و کدورت آب به دلیل نشست ریزگردها در دریا دلایل اصلی نابودی مرجان‌های کشور هستند. در کنار این مخاطرات متاسفانه عده‌ای سودجو و غارتگر نیز با برداشت غیرمجاز صخره‌های مرجانی کمر همت بر تخریب این گونه‌های با ارزش و سرمایه‌های جهانی بسته‌اند.

هوشمند با اشاره به برخی دیگر از فواید و ارزش های صخره‌های مرجانی در اکوسیستم دریایی گفت: منبع غذایی اصلی بیش از ۹۳ هزار گونه ماهی، میگو و دیگر گونه‌ها از پیرامون این بستر است، این بستر محل امن جهت زیست و تخم‌ریزی ۲۵ درصد ماهیان است، صخره‌های مرجانی برای حفظ سواحل در برابر ضربات مخرب امواج و کاهش فرسایش ساحل سهم به سزایی دارند، محل امن و مناسبی برای تجمع ماهیان تزئینی و اکواریومی هستند و دارای ارزش بالای زیباشناختی‌اند.

کد خبر 271934

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار