همشهری آنلاین: معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام کرد: «در اجرای وظایف قانونی و پیگیری ضرورت و سیاست یادشده و به امید فضایی مهذب و مورد انتظار رهبر معظم انقلاب به کمک همه دستگاه های ذیربط و فعالان دلسوز فرهنگی-رسانه ای نیازمندیم...»

سایت

متن اطلاعیه‌ای که اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی منتشر کرده است به این شرح است:

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت اجرای ماده ٧ قانون مطبوعات موظف به جلوگیری از انتشار رسانه‌های فاقد مجوز است. همچنین با هدف جلوگیری از رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی، غیر حرفه‌ای و غیر شفاف، صیانت از حقوق شهروندی، حمایت از رسانه‌های قانونی و محدود کردن شب نامه‌های الکترونیک از انتشار رسانه‌های فاقد مجوز جلوگیری می کند.

البته در فضای وب، دسته بندی‌های مختلفی وجود دارد؛ پورتال‌ها، وبلاگ‌ها، رسانه‌های اجتماعی، شبکه‌های اجتماعی، تبادلات مالی، امور تبلیغاتی، فعالیت‌های آموزشی و سایت‌های خبری از آن جمله‌اند که قانون مطبوعات صرفا بر دسته اخیر شامل است.

از آنجایی که در حال حاضر صدها سایت خبری فاقد مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات وجود دارد و شناسایی همه آنها مقدور نیست به کمک شهروندان برای جامعیت ایفای وظیفه قانونی خود نیازمندیم.

سامانه پیامکی 500020202 برای این امر در نظر گرفته شده است تا عموم مردم بتوانند نشانی اینترنتی سایت‌های فاقد مجوز را به این سامانه ارسال کنند.

نشانی سایت‌های بدون مجوز، به منظور مسدود شدن بتدریج برای وزارت ارتباطات ارسال می‌شود و بدیهی است سایت‌هایی که از شاخص‌های اخلاقی به دور هستند و دروغ، توهین، تهمت، ورود به حریم خصوصی مردم، هتک ارزشها، نقض منافع و امنیت ملی، قانون شکنی و سیاه نمایی را سرلوحه کار خود قرار داده اند در اولویت برخورد قرار می‌گیرند.

در اجرای وظایف قانونی و تحقق ضرورت و سیاست یادشده و به مید فضایی مهذب و مورد انتظار رهبر معظم انقلاب، به کمک همه دستگاه های ذیربط و فعالان فرهنگی-رسانه‌ای نیازمندیم تا بدون هرگونه تبعیض، آلوده کنندگان فضای رسانه‌ای و اجتماعی، اصلاح یا طرد شوند و قانون شکنان نتوانند مأمنی برای تداوم ناامن سازی فضای روانی جامعه بیابند.

در حال حاضر بالغ بر ٢٧٠ خبرگزاری و سایت خبری موفق به اخذ مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات شده اند و ضمن رعایت چارچوب ها و تکالیف قانونی و حرفه‌ای از حمایت های حقوقی این قانون نیز بهره مند می شوند.

رسانه هایی که تاکنون از این الزام قانونی بی اطلاع بوده اند می‌توانند در سامانه الکترونیکی ثبت تقاضاها (e-rasaneh.ir) درخواست خود را ثبت و کد رهگیری، دریافت دارند.

ثبت در سامانه ساماندهی یا نفس ارائه درخواست از هیأت نظارت به منزله مجوز انتشار نیست، هرچند تمهیدات لازم از سوی هیأت محترم نظارت بر مطبوعات برای تسریع به رسیدگی این درخواست ها صورت می‌گیرد.

همچنین سایت‌های بدون مجوز فیلتر شده به محض دریافت مجوز از هیأت نظارت بر مطبوعات، رفع فیلتر می‌شوند.

 

کد خبر 271547

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار رسانه و روزنامه‌نگاری

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha