دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۵:۳۸
۰ نفر

به‌منظور آموزش و مراقبت از چشم‌ها و احتمال اینکه به‌دلیل استفاده از استخر در فصل تابستان ممکن است برخی افراد به عفونت‌های چشمی مبتلا شوند، پزشکان از مردم می‌خواهند که بهداشت چشم را رعایت کنند.

دكتر كيوان شيرزادي، جراح و متخصص بيماري‌هاي چشم در گفت‌وگو با همشهري با بيان اينكه عفونت‌هاي چشمي به 2 دسته باكتريال و ويروسي تقسيم مي‌شود گفت:يكي از ويروس‌هايي كه در چشم پزشكي شايع است، ادنو ويروس adeno است. اين ويروس بسيار مسري است و به راحتي از طريق ترشحات چشم منتقل مي‌شود اما اين عفونت، عفونت جديدي نيست چراكه عفونت‌هاي ويروسي هميشه وجود داشته و خواهد داشت.

دكتر شيرزادي گفت: شايع‌ترين راه انتقال اين ويروس از طريق فردي است كه دچار اين آلودگي چشمي شده است به همين دليل رعايت نكات بهداشتي از قبيل شستن مرتب دست‌ها، ملحفه‌ها و روبالشت‌ها و تميزكردن اشيايي كه فرد مبتلا به آنها دست زده يا تماس داشته ضروري است.

دكتر شيرزادي درباره علائم اين بيماري گفت:علائم اوليه اين بيماري قرمزي چشم و ترشحات چشمي است. به مرور بعد از 2 تا 3 روز تورم پلك هم بروز و ظهور مي‌كند. علائم اين بيماري در هفته اول تشديد مي‌شود بنابراين قرمزي و ترشحات چشم در هفته اول افزايش مي‌يابد اما به مرور علائم كاهش پيدا كرده و بيماري بهبود مي‌يابد.

به‌دليل تغييراتي كه اين عفونت ممكن است روي قرنيه چشم ايجاد كند اين بيماري ممكن است باعث تاري ديد شود علاوه براين، ممكن است اين عفونت سبب ايجاد ترشحات خونابي شود. از سوي ديگر اين عفونت به‌دليل غشاهاي كاذبي كه در پلك ايجاد مي‌كند ممكن است خونريزي ايجاد كرده و اشك چشم هم خوني شود. علاوه براين، ممكن است فرد مبتلا كاهش ديد و يا ترس از ديد هم داشته باشد.
اين ويروس در هفته اول معمولا علامت‌هاي شديدي دارد به‌طوري كه فرد مبتلا به‌دليل شدت و مقدار عفونت اين ويروس بايد 10تا 14روز در منزل استراحت كند و سر كار حاضر نشود. البته در هفته دوم علامت‌ها به مرور تخفيف پيدا مي‌كند.
به گفته دكتر شيرزادي، اين عفونت معمولا يك چشم را درگير مي‌كند اما احتمال دارد به‌دليل رعايت نكردن موارد بهداشتي مثل دست زدن چشم فرد مبتلا به چشم ديگر ترشحات از يك چشم به چشم ديگر منتقل شود و به اين ترتيب هر دو چشم درگير شود.
از آنجا كه دستگاه بينايي يكي از مهم‌ترين دستگاه‌هاي بدن انسان است متخصصان همواره بر مراقبت از چشم‌ها در تمام فصول سال تاكيد دارند .

کد خبر 269986

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار پزشکی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha