همشهری آنلاین: افراد مشهور یک سطل آب یخ روی خود خالی می‌کنند، علی کریمی چنین کرد، زوکربرگ و پل بیسونت هم همین کار را کردند. ماجرا مربوط به تلاش برای توجه به یک بیماری است.

علی کریمی

به گزارش مهر، بیماری ای.ال.اس Amyotrotro Lateraal Sclerose یک بیماری عصبی است که منجر به ناتوانی سامانه عضلانی فرد بیمار می‎شود تا آنجا که با روند رو به پیشرفت خود منجر به مرگ فرد می‎شود. اکنون جنبشی در جهان به راه افتاده که به "سطل آب یخ" معروف است و اشخاص شهیر با خالی کردن آب یخ بر روی خود، نفرات جدیدی را به چالش می‎طلبند.

اكنون خیلی‌ها این سوال را می پرسند که ماجرای سطل آب یخ چیست و چرا افراد مشهور بر روی خود آب یخ خالی می کنند.

واژه Amyotrotro ریشه یونانی دارد. A به زبان یونانی به معنی "نه" و یا "منفی" است. "Myo" ارجاع داده می‎شود به عضله و "Trophic" یعنی تغذیه به این معنی که عضله از جانب عصب تغذیه نمی‎شود. عضلات برای حرکت از جانب اعصاب پیغام دریافت می‎کنند اما وقتی این ارتباط ضعیف می‎شود، عضلات کارایی خود را از دست می‎دهند، رفته رفته ضعیف شده و اختلالات حرکتی برای فرد بیمار ایجاد می‎کنند.

پروفسور "استفان هاوکینگ" فیزیکدان مشهور انگلیسی یکی از افرادی است که به این بیماری دچار است با این حال علت بیماری ای. ال. اس هنوز ناشناخته است.

 

عضلات بدن

در تصویر بالا، وضعیت عصب و عضله شخص سالم با کسی که دچار بیماری است، نشان داده شده است. تصویر پایین متعلق به بیمار است و طی آن عضله تضعیف شده به تصویر کشیده شده است. اکنون سوال اینجاست که چرا جامعه بزرگ ورزشی به این کار اقدام می‌کند.

در 24 روز گذشته که این جنبش از سوی افراد مشهور و به ویژه ورزشکاران به راه افتاده 41/8 میلیون دلار کمک جمع آوری شده حال آنکه کل مبالغ جمع آوری شده برای درمان این بیماری از سوی سازمان‌های مرتبط با این بیماری در یک سال گذشته، تنها 64 میلیون دلار بوده است.

به عنوان مثال "پل بیسونت"، بازیکن سرشناس هاکی، بر روی توییتر خود 560 هزار دنبال کننده دارد و بی‌تردید ریختن سطل آب یخ بر روی وی، می‌تواند به شناخت این بیماری و متعاقبا جمع آوری کمک‎های خیریه کمک کند.

در ایران هم به تازگی علی کریمی اقدام به این کار کرده است. وی که همواره در انجام کارهای خیرخواهانه پیشقدم است، علی دایی، مازیار فلاحی و رضا عطاران را در این خصوص به چالش طلبیده است.

تا به حال افراد شهیری اقدام به ریختن آب یخ بر روی خود کرده اند که از این جمله به غیر از افراد ورزشی می‎توان به "مارک زوکربرگ"، بنیانگذار فیسبوک، هم اشاره کرد.

اکنون سوال بعدی اینجاست که نحوه به چالش طلبیدن افراد دیگر به چه صورت است.

هر کسی که سطل آب یخ بر روی خود خالی می‎کند باید نام سه نفر دیگر که می‎شناسد را به عنوان ادامه دهنده این راه اعلام کند و آنها هم باید ظرف 24 ساعت این کار را انجام دهند و به این ترتیب، این جنبش در جهان رو به توسعه می‎گذارد.

کد خبر 269723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

وبگردی