همشهری آنلاین: در پی فراخوان اتوبوس‌های برون شهری اسکانیا برای انجام اصلاحات لازم به منظور افزایش ایمنی، ارائه خدمات توسط ۱۲۶ دستگاه از این نوع اتوبوس به حالت تعلیق درآمد تا اینکه تغییرات لازم را انجام دهند.

اتوبوس اسکانیا

به گزارش روابط عمومي وزارت راه و شهرسازي، در پنجاه و یکمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور که با حضور وزیر راه و شهرسازی در ساختمان شهید دادمان برگزار شد، با اشاره به فراخوان بازرسی فنی اتوبوس‌های اسکانیای در حال بهره‌برداری با هدف شناسایی نواقص و دستکاری‌ها تصریح شد: در این فرایند 530 دستگاه به مراکز مجاز مراجعه کردند که از بین آنها 126 دستگاه نواقص و دستکاری‌های عمده و تاثیرگذار بر عملکرد ایمن داشتند.

بنابر این گزارش موضوع نواقص و دستکاری‌های عمده اتوبوس‌های اسکانیای به کارگروه ناوگان کمیسیون ایمنی راه‌ها (با مسئولیت سازمان ملی استاندارد ایران) واگذار شد که با اعلام این کارگروه، سازمان راهداری و حمل‌و‌نقل جاده‌ای نسبت به تعلیق کارت هوشمند رانندگان و جلوگیری از صدور صورت وضعیت برای این اتوبوس‌ها اقدام کرده است.

طبق این مصوبه، فراخوان سایر اتوبوس‌ها توسط شرکت‌های تولیدی و پشتیبانی نیز در دستور کار قرار دارد و درحال پیگیری است.

در پنجاه و یکمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور مقرر شد با دعوت از بازرسان با تجربه خودروسازان چند شرکت معتبر اروپایی برای بازدید و اعلام نظر از کارخانه های سازنده داخلی که در تولید اتوبوس هستند مسائل ایمنی آنها مورد ارزیابی قرار گیرد.

همچنین از دیگر مصوبات این جلسه جلوگیری از تردد اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های دولتی فاقد مجوزهای لازم برای تردد در جاده های برون شهری بود.

همچنین در این جلسه بر تکمیل هرچه سریع‌تر چهار خطه کردن محورهای هراز و فیروزکوه با تخصیص اعتبارات ویژه مورد تاکید سایر اعضا قرار گرفت.

نماینده اورژانس کشور نیز از بهره مند شدن 14 استان از خدمات هلیکوپتری در حوادث رانندگی جاده ای با شعاع 150 کیلومتری فرودگاه های محل استقرار هلیکوپترهای مورد نظر خبر داد.

در پنجاه و یکمین نشست کمیسیون ایمنی راه‌های کشور گزارش اقدامات و عملکرد دستگاه‌ها در سفرهای تابستانی توسط پلیس ارائه شد.

همچنین بر اساس مصوبه جلسه 49 کمیسیون ایمنی راهها و در راستای ارتقای ایمنی و نظارت بیشتر و موثرتر بر ناوگان حمل‌ونقل عمومی، فراخوان بازرسی فنی اتوبوس‌های در حال بهره‌برداری با هدف شناسایی نواقص و دستکاری‌هایی که توسط شرکت‌ها یا رانندگان روی اتوبوس‌ها اعمال می‌شود، صورت گرفت که در مرحله نخست شرکت عقاب افشان تولیدکننده اتوبوس‌های اسکانیا این فراخوان را عملیاتی کرد.

کد خبر 268737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار