سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۷
۰ نفر

همشهری آنلاین: گروهی از باکتری‌های دریایی در چند اکوسیستم دریایی کشف شده‌اند که بازدارنده شعله‌های آتش بوده و همانند کپسول‌های آتش نشانی عمل می‌کنند.

موجودات دریایی آتش نشان!

به گزارش مهر، محققان دانشکده سن دیه گو کالیفرنیا، باکتری‌های دریایی را در مکان‌های مختلفی از دریا مانند صخره‌های مرجانی، رسوبات و علوفه‌های دریایی  seagrasses کشف کرده‌اند که قادر به تولید مواد شیمیایی به نام اتر دی فنیل polybrominated هستند.

باکتری‌های دریایی ماده شیمیایی اتر دی فنیل تولید می‌کنند که یک ماده ضد حریق بوده (مانع از پیشرفت حریق می‌گردد) و حاوی مواد ضد اشتعال سمی مانند ترکیبات کلر و برم است. این مواد از لحاظ شیمیایی به گروه دیگری از مواد سمی به نام PCB ها مرتبط هستند.


بردلی مور، یکی از محققان دانشگاه سن دیه گو می‌گوید: کشف باکتری‌های دریایی که از نظر بیولوژیکی دارای خواص بازدارنده آتش هستند و در محیط دریایی زندگی می‌کنند، شگفتی و نگرانی ما را برانگیخت. این اولین باری است که چنین باکتری‌هایی شناسایی شده‌اند.

وی علت نگرانی خود را این گونه توضیح می‌دهد: این باکتری دریایی به دلیل دارا بودن ترکیبات سمی مانند کلر و برم می‌تواند برای انسان‌ها و دریا مضر باشد. اما باید در مطالعه دیگری به بررسی تاثیر رشد و نمو این باکتری دریایی بر دریاها و همینطور تاثیر آنها بر سلامت انسان پرداخت.

کد خبر 264513

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha