همشهری آنلاین: دو کشور مالت و قبرس (بخش یونانی) هم از ابتدای سال ۲۰۰۸ میلادی به جمع پانزده کشور دارای پول واحد اروپا خواهند پیوست.

به گزارش دویچه وله،این تصمیم در پی موافقت وزرای دارایی کشورهای عضو اتحادیه اروپا درمقراین اتحادیه در بروکسل اتخاذ شد. واحد پول کنونی کشور مالت لیره و واحد پول ملی جمهوری قبرس پوند است.

در جلسه وزرای دارایی کشور های عضو اتحادیه اروپا نرخ برابری پول این دو کشور در برابر یورونیز اعلام شد. بر این اساس هر پوند قبرس تقـریبأ ۵۸ / ۰ و هر لیره مالت ۴۹ /۰ یورو ارزش دارد.

اسلووِنی آخرین کشور وارد شده به زمره کشورهای دارای یورو در ژانویه سال ۲۰۰۷ است. اسلواکی هم در صورت رسیدن به استانداردها در سال ۲۰۰۹ به این جمع خواهد پیوست. کشورهای حوزه‌ی دریای بالتیک یعنی استونی، لیتوانی و لتوانی هم علاقمندند هرچه سریعتر به یورو بپیوندند.

یورو پول واحد اتحادیه ارزی اروپاست که در کنار دلار آمریکا مهمترین ارز در نظام ارزی جهانی به شمار می‌رود. "بانک مرکزی اروپا" که مقر آن در فرانکفورت آلمان است مسئولیت نظارت بر یورو را بر عهده دارد.

یورو برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ به عنوان واحدی حسابداری موجودیت یافت و در سال ۲۰۰۲ پول رسمی برخی کشورهای اروپایی شد. کشوری که بخواهد یورو را جانشین پول ملی خود کند باید ثابت کند که به سطح معینی از ثبات اقتصادی رسیده است.

اتحادیه اروپا اکنون ۲۷ عضو دارد که از این تعداد تا زمان حاضر پانزده کشور دارای پول واحد(یورو) هستند.

ارزش برابری یورو در مقابل دلار آمریکا در روزسه‌شنبه دهم ژوئیه به بالاترین میزان از زمان تولد خود در سال ۱۹۹۹ رسید. در این روزهر یورو ۳۷ / ۱ دلار آمریکا معامله شد.

کد خبر 26299

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار