همشهری آنلاین: دانشمندان به دنبال تعیین بزرگی توفان‌ها با استفاده از کوسه‌ها هستند.

کوسه‌ها در باره بزرگی توفان‌ها می‌گویند

به گزارش ایسنا، محققان از 750 کوسه، ماهی بزرگ و چند ماهی دیگر که در سراسر خلیج مکزیک گشت می‌زنند و مجهز به برچسب‌های مرتبط با ماهواره هستند، برای تعیین بزرگی توفان بهره می‌برند.

تیم علمی دانشگاه اوهایو این حیوانات را طی یک دهه گذشته با هدف ثبت دما و شوری آب در اعماق مختلف برچسب‌گذاری کرده است.

اوایل سال جاری میلادی، محققان دریافتند ارقام دمایی می‌تواند علائم هشدار مهمی برای افرادی باشد که در مناطق توفان‌خیز زندگی می‌کنند زیرا شدت توفان فصلی به طور عمده‌ای به میزان آب گرمی بستگی دارد که هنگام شکل‌گیری توفان در یک منطقه وجود دارد.

ماهی‌های موردبحث به عنوان حسگرهای زیستی عمل می‌کنند و هنگام شیرجه‌زدن تصاویری عمودی از دمای هوا ارائه می‌دهند. دانشمندان با استفاده از این تصاویر عمودی محتوای گرمای اقیانوس را درجه‌بندی می‌کنند؛ این محتوا برای پیش‌بینی شدت توفان حیاتی است.

برچسب‌های مزبور اطلاعات دست‌ اولی را در مقایسه با داده‌های ماهواره‌ای در اختیار می‌گذارد زیرا این داده‌ها دارای تفکیک‌پذیری بیشتری در مقایسه با اطلاعات ماهواره‌ای دریافتی توسط آب و هوا‌شناسان هستند. برچسب‌ها معمولا زیر باله ماهی و در جایی تعبیه می‌شوند که سلول‌های خونی اندک و بافت عصبی کمی وجود دارد. زمانی که کوسه‌ها به سطح نزدیک می‌شوند یا آن را می‌شکنند، برچسب فعال می‌شود و داده‌های ضبط‌ شده آن به ماهواره منتقل می‌شوند.

دانشمندان مدعی‌اند این اطلاعات می‌تواند جان بسیاری را نجات دهد.

 

کد خبر 262217

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =