همشهری‌آنلاین: نشست مقدماتی چهارمین اجلاس بین المللی جامعه اطلاعاتی ظهر روز یکشنبه به وقت سوییس با حضور ایران و سایر مقام‌ها و هیات‌های عضو جامعه اطلاعاتی در مقر اتحادیه بین‌المللی ارتباطات دوربرد آغاز به کار کرد.

چهارمین اجلاس بین المللی جامعه اطلاعاتی

به گزارش ایرنا، چهارمین اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی رسما از سه‌شنبه ۲۰ خرداد در ژنو آغاز به کار خواهد کرد. قرار است در این اجلاس که تا روز جمعه ۲۳ خرداد ادامه دارد نمایندگان بیش از ۱۸۰کشور عضو در آن سند این جامعه را برای تایید سران کشورها در سال آینده، نهایی کنند.

در نشست امروز هیات ایرانی به ریاست نصرالله جهانگرد معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دکتر خوانساری رییس مرکز تحقیقات مخابرات ایران، امیر حسین نایینی از اعضای سازمان نظام صنفی ایران، دکتر یونس شکرخواه، رئیس انجمن ایرانی مطالعات جامعه اطلاعاتی، هادی شهریار شاه حسینی دبیر کمیته‌ ملی جامعه اطلاعاتی ایران، آرش سلیمانی روزبهانی از مدیران فنی ایرانسل، احمد بیدآبادی مدیر عامل شرکت پرورش داده‌ها حضور دارند.

گفته می‌شود قرار است محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای در نشست افتتاحیه اچلاس جامعه اطلاعاتی ۲۰۱۴ حضور یابد.

همچنین قرار است برخی از اعضای هیات ایرانی در سه پانل ویژه جداگانه در مورد خط عمل شماره ۴ جامعه اطلاعاتی - ایجاد ظرفیت‌ها - رقابت دیجیتالی به سوی جامعه اطلاعاتی ویژه و چالش‌های ایجاد سیستم باند پهن در کشورهای در حال توسعه و هابکو و نقش آن در توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کسب و کار در ایران سخنرانی کنند.

هابکو شبکه‌ای از مجموعه ابزارهای کسب و کار در فضای اینترنت است که توسط شرکت پرورش داده ها در ایران راه‌اندازی شده و فعالیت می‌کند.

جامعه جهانی اطلاعاتی در دو سال ۲۰۰۳ و ۲۰۰۵ اهداف ۱۰ گانه ای را برای کشورهای عضو برای پیوستن به این جامعه مطرح کردند. اتصال همه زیر ساخت‌های اجتماعی اقتصادی آموزش و فرهنگی به شبکه اطلاعاتی در شهرها و روستاها عمده اهداف تعریف شده برای ایجاد تضمین دسترسی عمومی به اطلاعات آزاد است.

این جامعه برای رسیدن به این اهداف ۱۱ نقشه راه یا خط عمل نیز اعلام کرده که ساخت ظرفیت ها خط عمل ۴ این جامعه است.

براساس گزارش سازمان فناوری اطلاعات در راستای این اهداف و نقشه های راه در ایران تاکنون بیش از ۱۰۰۰ روستا، مراکز آموزشی، فرهنگی به شبکه جهانی اطلاعاتی متصل شده‌اند.

در کنار این پروژه‌ها مراکزی مانند متما، آپا، ماهر، درگاه ایران و برخی برنامه های راهبردی برای توسعه زیرساخت‌های فناوری ارتباطات و اطلاعات در کشور راه‌اندازی شده است.

رویداد (The WSIS+۱۰ High-Level Event) پیگیری اهداف دو اجلاس سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی (WSIS) را بر عهده دارد؛ این رویداد در واقع شکل گسترش یافته نشست های مرتبط با مفهوم جامعه اطلاعاتی است که در پی اجلاس های سران جهان درباره جامعه اطلاعاتی شکل گرفت.

تاکنون دو اجلاس در سطح سران برای تعریف جامعه اطلاعاتی در سال های ۲۰۰۳ در ژنو و سال ۲۰۰۵ در تونس برگزار شد.

Younes Shokrkhah

دکتر یونس شکر خواه عضو هیات ایران در اجلاس wsis+۱۰ که در گفت‌وگوهای بین‌المللی ۶ ماهه مربوط به مراحل وردینگ دو سند بیانیه و چشم‌انداز حضور داشته است به ایرنا گفت:

تاکنون شش مرحله نشست مقدماتی برای اجلاس کنونی با مشارکت کشورها برگزار شده است در واقع نشست های آمادگی برای این اجلاس از جولای ۲۰۱۳ آغاز شد. مرحله اول به آغاز روند مشورت های باز (Initiation of the Open Consultation Process ) در این زمینه اختصاص داشت.

به گفته وی دیگر این اقدامات شامل مراحل ذیل بود:

مرحله دوم روزهای هفتم و هشتم اکتبر ۲۰۱۳ در قالب نخستین نشست فیزیکی برگزار شد.

مرحله سوم در روزهای ۱۶ تا ۱۸ دسامبر ۲۰۱۳ در قالب دومین نشست فیزیکی دنبال شد.

مرحله چهارم در روزهای۱۷ و ۱۸ فوریه ۲۰۱۴ به صورت سومین نشست فیزیکی دنبال شد.

مرحله پنجم (۱۴ تا ۱۷ آوریل ۲۰۱۴) چهارمین نشست فیزیکی در این زمینه بود.

مرحله ششم (۲۸ تا ۳۱ مه ۲۰۱۴) در بردارنده پنجمین نشست فیزیکی بود.

کد خبر 262126

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار