همشهری آنلاین: یک مقام آگاه رایزنی و مذاکرات میان ایران و روسیه را برای ساخت ۸ راکتور قدرت هسته ای تایید کرد.

این مقام آگاه در گفت‌وگو با  خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) درباره برخی اخبار مبنی بر مذاکرات میان تهران و مسکو برای ساخت 8 راکتور هسته‌ای اظهار کرد: بر اساس پروتکلی که میان ایران و روسیه به تفاهم رسیده است، امکان مذاکره و توافق برای ساخت 8 راکتور اتمی وجود دارد و اگر این پروتکل امضا شود در اصل مجوز ساخت 8 راکتور قدرت هسته‌ای صادر شده است.

وی اضافه کرد که این امر مستلزم توافق‌های تجاری و فنی بعد از توافق حقوقی میان دو کشور است.

او با اشاره به مذاکرات ایران و روسیه درباره ساخت راکتورهای قدرت جدید گفت: تاکنون با روسیه درباره دو راکتور قدرت به تفاهم و توافق‌های اصولی رسیده‌ایم و احتمال توافق بر سر تعداد بیشتری از راکتورهای هسته‌ای تحت شرایط خاص خود وجود دارد و اکنون درباره شرایط ساخت در حال مذاکره هستیم.

این مقام آگاه در عین حال تاکید کرد که مذاکرات برای رسیدن به توافق نهایی برای ساخت دو راکتور هم چنان ادامه دارد و مراحل قانونی اش را به لحاظ فنی، حقوقی طی می کند.

وی افزود: بعد از انجام مذاکرات اولیه، اکنون مذاکرات درباره ابعاد تجاری و فنی برای نهایی کردن توافق بر سر ساخت دو راکتور در جریان است.

به گزارش ایسنا، بهروز کمالوندی چندی پیش در سفر به روسیه مذاکرات اولیه مربوط به ساخت دو راکتور را انجام داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به مذاکراتش با مقامات روسی اعلام کرده بود که "مذاکراتش منتهی به پاراف پیش نویس پروتکل منظم (ضمیمه شده) به موافقتنامه ایران و روسیه در زمینه همکاری‌های هسته‌ای شد که بر اساس موافقتنامه 1992 میلادی میان ایران و روسیه در زمینه همکاری‌های هسته‌ای است که می‌توان همکاری‌ها را گسترش داد."

ایران در برنامه میان مدت خود تولید برق تا 10 هزار مگاوات را از طریق برق هسته‌ای در دستور کار خود قرار داده است.

تولید 20 هزار مگاوات برق هسته‌ای در بلند مدت نیز در برنامه سازمان انرژی اتمی قرار دارد.

 

کد خبر 260551

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار