سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۷:۴۵
۰ نفر

همشهری آنلاین: رصد قیمت‌ها در بازار اجاره مسکن گویای این است که حداقل نرخ اجاره یک آپارتمان کوچک در شهر تهران ماهانه ۹۰۰ هزار تومان است که البته به گفته وزیر مسکن میزان اجاره خانه در سال جاری تنها هشت درصد افزایش داشته و قرار است این بازار به صورت لحظه‌ای رصد شود تا شوک قیمتی در این بخش نداشته باشیم.

ایسنا نوشت: با توجه به کاهش 23 درصدی قدرت خرید خانه در سال گذشته، تقاضای اجاره‌نشینی به ویژه در کلان‌شهرها 15 درصد افزایش یافت و اکنون بیشتر تمایل متقاضیان برای اجاره واحدهای مسکونی کوچک است.

بر اساس آمارهای معاملات مسکن، در فروردین امسال بیش از 97 هزار قرارداد در بازار مسکن منعقد شده که از این میزان 26 هزار و 309 مورد آن مربوط به اجاره‌نشینی بوده که نسبت به فروردین پارسال با افزایش 26 درصدی همراه شده است.

که سرپرست کمیسیون تخصصی املاک علت کاهش خرید خانه و افزایش اجاره‌نشینی در سال گذشته را جهش قیمتی بالا در بازار مسکن عنوان کرده و می‌گوید پس از سال 91 که به رکود رسیدیم سرمایه‌داران ترجیح دادند سرمایه‌های خود را در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند و سرمایه‌هایشان را از بازار مسکن بیرون کشیدند.

با توجه به افزایش تعداد مستاجران و با نزدیک شدن به فصل جابجایی و آغاز فصل تابستان، این میزان تقاضا روبه افزایش خواهد رفت که بررسی میدانی خبرنگار ایسنا از میزان اجاره‌ بهای واحدهای 40 تا 50 متری در نقاط مختلف تهران حاکی از این است که صاحبخانه‌ها تمایل بیشتری برای دریافت ودیعه و پول پیش به عنوان رهن واحد مربوطه دارند. در این میان نگاهی به بازار اجاره آپارتمان‌های کوچک و نوساز در سطح شهر تهران خالی از لطف نیست.

به عنوان نمونه یک واحد 45 متری در منطقه نارمک به قیمت 30 میلیون تومان به صورت کامل رهن داده می‌شود؛ معادل 900 هزار تومان اجاره ماهانه.

یک واحد 50 متری در منطقه پونک نیز با قیمت 42 میلیون تومان برای رهن کامل درنظر گرفته شده است؛ به طوریکه اجاره ماهانه آن یک میلیون و 260 هزار تومان لحاظ شده است.

یک واحد 45 متری در خیابان آزادی به قیمت 40 میلیون تومان رهن داده می‌شود؛ معادل یک میلیون و 200 هزار تومان اجاره ماهانه.

یک واحد 50 متری در منطقه شمس‌آباد با قیمت 10 میلیون پول پیش و 800 هزار تومان در بهای ماهانه اجاره داده می‌شود که در مجموع معادل یک میلیون و 100 هزار تومان اجاره ماهانه می شود.

یک واحد 45 متری با پارکینگ و انباری در منطقه سبلان به قیمت 30 میلیون تومان به صورت کامل رهن داده می‌شود؛ معادل 900 هزار تومان اجاره ماهانه.

یک واحد آپارتمان 45 متری در خیابان دولت با قیمت 20 میلیون تومان پول پیش و یک میلیون و 100 هزار تومان اجاره در نظر گرفته شده است که در مجموع معادل یک میلیون و 700 هزار تومان اجاره ماهانه برای آن لحاظ شده است.

قیمت رهن و اجاره آپارتمان‌های کوچک در نقاط مختلف تهران نشان‌دهنده این است که پایین‌ترین مبلغ اجاره یک واحد کوچک در شهر تهران ماهانه 900 هزار تومان است.

البته طبق اعلام وزیر راه و شهرسازی میزان اجاره خانه تنها هشت درصد افزایش داشته است.

بر اساس تاکیدات و وعده‌های مسئولان وزارت راه و شهرسازی بازار اجاره خانه به صورت لحظه‌ای رصد می‌شود و شوک قیمتی در این بخش نخواهیم داشت.

به گفته مظاهریان، معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی نیز مسکن از تغییر متغیرها از جمله تورم تاثیر می‌پذیرد اما شاخص‌ها نشان می‌دهد که هم اکنون بازار مسکن دارای ثبات است و این روند به صورت قابل قبولی در این بخش ادامه خواهد داشت.

کد خبر 259308
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار راه و مسکن

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز