همشهری آنلاین: مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در این دوره آزمون نیمه‌متمرکز دکتری، ۲.۲۶ برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی‌شدگان برای شرکت در مراحل بررسی سوابق علمی، آموزشی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه‌ها معرفی شده‌اند.

به گزارش مهر، دکتر حسین توکلی با بیان این مطلب افزود: در آزمون ورودی دوره دکتری «Ph.D» (نیمه‌متمرکز) سال 1393 تعداد 240 هزار 391 نفر ثبت‌نام کرده‌اند که این میزان نسبت به سال 92 تعداد 22 هزار و 525 نفر به معنی 10.33 درصد بیشتر بود.

توکلی اظهار داشت: از تعداد داوطلبان ثبت‌نام کننده، تعداد 194 هزار و 296 نفر یعنی 80.82 درصد ثبت‌نام کنندگان در جلسه آزمون حاضر و تعداد 46 هزار و 95 یعنی 19.18 درصد افراد غایب بودند.

وی افزود: پس از برگزاری آزمون نتیجه اولیه به صورت کارنامه تنظیم و در روز یکشنبه 31 فروردیت ماه 93 بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور اضافه کرد: از تعداد حاضرین در آزمون، با توجه به ظرفیت پذیرش و سایر ویژگی‌های آزمون 49 هزار و 537 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند که 25.50 درصد شرکت‌کنندگان در آزمون را تشکیل می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد مجازین به انتخاب رشته در آزمون، تعداد 38 هزار و 6 نفر یعنی 76.72 درصد مجازین به انتخاب رشته نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند.

توکلی اضافه کرد: از تعداد افرادی که در آزمون انتخاب رشته کردند، فهرست اسامی 27 هزار و 485 نفر یعنی 72.32 درصد انتخاب رشته کنندگان با توجه به ظرفیت پذیرش 12 هزار و 188 نفری، اولویت کد رشته‌های انتخابی، نمرات کل اکتسابی و سهمیه به عنوان معرفی‌شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی منتشر شد.

مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: به عبارت دیگر 2.26 برابر ظرفیت پذیرش به عنوان معرفی‌شدگان برای شرکت در مرحله سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی به دانشگاه‌ها معرفی شدند.

توکلی تاکید کرد: در تعیین تعداد معرفی‌شدگان برای بررسی سوابق علمی، پژوهشی و مصاحبه تخصصی و سایر مراحل گزینش به مواردی از قبیل تغییر سیستم نمره کل سازی برای گزینش نهایی نسبت به آزمون سال گذشته، فراهم کردن شانس بیشتر برای داوطبان واجد شرایط و کمک به دانشگاه‌ها به منظور انتخاب بهتر دانشجویان واجد شرایط و همچنین ظرفیت پذیرش دقیقا توجه شده است.

کد خبر 258782
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آموزش

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار