شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۴:۵۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه کالاهایی که با ارز مبادله‌ای وارد شده‌اند، براساس نظام بازار و عرضه و تقاضا تعیین قیمت می‌شوند، گفت: برای هر دو اولویت کالایی مشمول قیمت‌گذاری و پایش بازار، ممکن است برخی کالاها از اولویت یک به دو و یا از اولویت دو به یک جابه‌جا شود.

مهر نوشت: مجتبی خسروتاج معاون گفت: با توجه به ذخیره‌سازی کالاهای اساسی برای فاز دوم قانون هدفمندی یارانه ها، هیچ مشکلی در تامین کالا وجود ندارد و افزایش قیمت این کالاها را نخواهیم داشت.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: در حال حاضر عمده بخش بازرگانی کشور، در دست بخش خصوصی است و تولیدکنندگان و عرضه‌کنندگان در بازار ایفای نقش می‌کنند؛ بنابراین اجازه افزایش قیمت داده نشده است.

وی با تاکید بر اینکه‌کالاها براساس مصوبه ستاد هدفمندی‌یارانه‌ها به دو گروه تقسیم می شوند، تصریح کرد: یک گروه از کالاها اولویت اول را دارند که با نظارت و کنترل بیشتری از سوی دولت همراه هستند، ضمن اینک گروه دوم را نیز آن دسته از کالاهایی تشکیل می دهند که بیشتر صنعتی بوده و این کالاها صرفا توسط دولت پایش می شوند.

به گفته خسروتاج، کالاهای گروه دوم از این بابت مورد پایش قرار می گیرند تا مشخص شود در بازار، میزان عرضه و تقاضای آن ها چقدر بوده و حامل‌های انرژی تا چه میزان بر روی آن‌ها اثر گذاشته است.

وی با بیان این‌که به هر حال برای هر دو گروه کالایی، ستاد هدفمندی‌یارانه‌ها این امکان را دارد که تغییراتی را بر روی کالاها ایجاد کند، گفت: اگر لازم باشد می توانیم برخی کالاها را از گروه یک به گروه دو و یا از گروه دو به گروه اول جابه‌جا کنیم.

خسروتاج در پاسخ به این سئوال که وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده که 12 گروه کالایی دیگر قرار است تثبیت قیمت شوند، خاطرنشان کرد: یک مصوبه در خصوص آثار اجرای هدفمندی‌یارانه‌ها داریم که براساس آن، همان دو گروه تعریف شده اند.

معاون توسعه بازرگانی داخلی وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: بعضی از کالاها از سال گذشته براساس ارز مرجع وارد شده‌اند که این کالاها مشمول قیمت‌گذاری از سوی دولت هستند.

وی با تاکید بر این‌که کالاهایی که با ارز مرجع وارد شده‌اند باید بر همان اساس قیمت‌گذاری شوند، خاطرنشان کرد: بنابراین کالاهایی که در سال‌های گذشته با نرخ مرجع آمده نظارت بیشتر در قیمت‌گذاری خواهند داشت و مابقی کالاهایی که براساس ارز نظام بانکی وارد شده‌اند، براساس نظام بازار و عرضه و تقاضا تعیین قیمت می‌شوند.

کد خبر 258151
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار