همشهری آنلاین: وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی در خصوص تصمیم غرب در برابر پیشرفت فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: اظهارات اخیر جان کری در مورد توافق نهایی با ایران قابل قبول نیست.

یووال اشتاینتز وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی که بر امور هسته‌ای این رژیم نظارت می‌کند، در گفت‌وگو با یک شبکه رادیویی رژیم صهیونیستی گفت که اظهارات هفته گذشته جان کری در مجلس سنا با آنچه که آمریکا در خصوص ممانعت از پیشرفت ظرفیت هسته‌ای ایران گفته بود تضاد دارد.

بر اساس گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری رویترز، اشتاینتز در این باره گفت: چیزهایی که کری گفته نگران‌کننده و تعجب‌برانگیز است. این اظهارات قابل قبول نیست.

وی در ادامه ضمن اشاره به ادامه مذاکرات ایران و گروه 1+5 در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران، بیان کرد: ما مذاکرات را با نگرانی دنبال می‌کنیم. ما مخالف راه‌حل دیپلماتیک هستیم و مخالف راه‌حلی هستیم که در واقع تصمیم در برابر ایران محسوب می‌شود و به این کشور اجازه می‌دهد که یک کشور هسته‌ای باقی بماند.

جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در هشتم آوریل 2014 در برابر مجلس سنا گفت که توسعه ظرفیت هسته‌ای ایران لزوما به معنی ساخت بمب هسته‌ای نیست.

وی همچنین گفت: ایران برای رسیدن به ظرفیت تولید بمب هسته‌ای دو ماه فاصله دارد و این به این معنی نیست که هم‌اکنون ایران دارای کلاهک هسته‌ای است و یا سیستم تولید آن را دارد.

وزیر امور استراتژیک رژیم صهیونیستی ضمن ابراز نگرانی در خصوص ادامه این مذاکرات، گفت: در گذشته و همچنین اخیرا آنچه که ما از آمریکایی‌ها در مجامع عمومی و به علاوه از اروپایی‌ها و حتی روس‌ها می‌شنیدیم این بود که ایران باید سال‌ها نه ماه‌ها از سلاح هسته‌ای دور باشد.

رژیم صهیونیستی همواره مدعی است که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای بوده و در مذاکراتش با گروه 1+5 به دنبال فرصتی است تا بتواند این فعالیت‌های خود را گسترش دهد. این در حالی است که ایران تاکید دارد فعالیت‌های هسته‌ای‌اش کاملا صلح‌آمیز و در چارچوب معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای است.

ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 شامل آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان هم‌اکنون در حال انجام مذاکرات در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای ایران هستند که این مذاکرات در نوامبر سال گذشته به توافق اولیه منجر شد.

بر اساس این توافق، ایران متعهد شده است در ازای کاهش برخی از تحریم‌های اقتصادی غرب، بخشی از فعالیت‌های هسته‌ای خود را به حالت تعلیق در آورد. دو طرف مذاکره‌کننده توافق کردند که مذاکرات خود را در 13 ماه مه سال جاری در وین پایتخت اتریش از سر گیرند.

طرف‌های مذاکره‌کننده گفته‌اند که توافق جامع نهایی ممکن است تا سه ماه آینده حاصل شود.

کد خبر 256033
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز