چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۱
۰ نفر

همشهری آنلاین: ناتو اعلام کرد، در اعتراض به حضور نیروهای نظامی روسیه در شبه‌جزیره کریمه تمامی همکاری‌های خود با این کشور را به حالت تعلیق درآورد.

ناتو

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، ‌آندرس فوگ راسموسن، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) اعلام کرد: اقدامات روسیه به این معنا است که هیچ چیز مانند سابق نخواهد بود.

راسموسن در کنفرانس خبری خود در بروکسل،‌ بلژیک گفت: ما امروز تمام همکاری‌های عملی خود با روسیه، نیروی نظامی و غیرنظامیان این کشور را به حالت تعلیق درمی‌آوریم.

وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا و ناتو نیز در نخستین نشست خود از زمان حضور نیروهای روسیه در شبه‌جزیره کریمه در اوکراین اعلام کردند که این مساله سخت‌ترین بحران شرق و غرب پس از جنگ سرد است.

فرانک والتر اشتاینمایر، وزیر خارجه آلمان نیز در این جلسه اعلام کرد، آینده ناتو و روسیه علاوه بر مسایل دیگر در گرو عقب‌نشینی نیروهای روس از مرزهای اوکراین است.

وزرای خارجه اتحادیه اروپا همچنین به فرماندهان نظامی خود دستور دادند تا اقداماتی را برای تقویت نیروهای دفاعی ناتو صورت دهند تا به کشورهای اروپای شرقی عضو این سازمان از جمله کشوهای عضو شوروی سابق و حوزه دریای بالتیک در خصوص بحران اوکراین اطمینان دهند. این اقدامات شامل انتقال سربازان و تجهیزات ناتو به هم‌پیمانان اروپای شرقی این سازمان،‌ انجام رزمایش‌های بیشتر، اطمینان دادن برای استقرار فوری نیروهای ضربتی ناتو و احیای طرح‌های نظامی این سازمان است.

یک مقام ناتو نیز اعلام کرد، طراحان نظامی این سازمان طی هفته‌های آتی طرح‌های پیشنهادی خود را اعلام خواهند کرد.

کد خبر 254448

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار