یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۹
۰ نفر

همشهری آنلاین: علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مناسبت فرارسیدن سال نو در پیامی اظهار امیدواری کرد که اهالی فرهنگ و هنر در سال جدید در افق تازه‌ای تنفس کنند

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، متن پیام وزیر ارشاد به شرح ذیل است:

سلام بر بهاران

بهار، فصل شکوفایی، فصل خیزش و رویش دوباره، فصل تحول و تدبر و فصل سبز پرکشیدن با بال های عشق وامید است که نوروز، این یادگار دیرینه نیاکان فرهنگ پرورمان در طلیعه آن می درخشد. وقتی بهار می‌آید پیک نغمه خوانی اش در همه سراها شنیده می‌شود. مهرها می‌شکفد و کین‌ها از یاد می‌رود. تقارن نوروز با آغاز فصل تحول در طبیعت، شکوه و بزرگی آن را دوصد چندان کرده است. در فصل بهار، در تحولی شگرف و استثنایی، سراسر گستره وسیع سرزمین ایران، زیبا و با صفاست. ایران، جهانی است در یک مرز؛ سرزمینی چهار فصل که اقلیم های گوناگون را در پهنای خاک پاک خویش جای داده است و خرمی و خجستگی را یکجا به مردمانش هدیه می کند و این موهبتی است از آن ایرانیان تا خداوند را از بابت این همه لطف و عنایت سپاس گویند.

امسال نیز چون هر سال طبیعت متحول و حال ها دگرگون می شود، نوروز از راه می رسد و عشق و امید دوباره متولد می شود اما سوگی دیرینه در دل ها می نشیند. امسال بهار را با عطر گل‌های یاس با رایحه زهرای اطهر آغاز می کنیم و نوروزمان را با آموزه های فاطمی گرامی می داریم. امسال هنگام دعا بر سفره هفت سین با یاد آن بانوی آسمانی می‌خوانیم یا فاطمه اشفعی لنا فی الجنه.

در ادامه این پیام یادآوری شده است: امسال با سر دادن زمزمه یا مقلب القلوب و الابصار قلب هایمان آکنده از نور امید می شود و وقتی می خوانیم یامدبر اللیل و النهار از آنکه با تدبیر راهمان را انتخاب کرده‌ایم خشنودیم و با ذکر یا محول الحول و الاحوال از اینکه حالمان رو به بهبود است شادمانیم و وقتی می‌خوانیم حول حالنا الی احسن الحال از اینکه دعاهایمان بر سفره هفت سین سال‌های گذشته مستجاب شد شکر گزاریم.

امسال ازاینکه فرهنگ وهنر و صاحبان اصلی آن یعنی پدیدآورندگان و هنرمندان در افق تازه‌ای تنفس می‌کنند بسیار شادمانیم. فرهنگ و هنر در سالی که گذشت با فراز و فرود های بسیار همراه بود اما مهم تر از همه بارقه امیدی است که در دل پدیدآورندگان این مرز و بوم نقش بست و احساس آرامش و امنیت را به میان اهالی فرهنگ و هنر بازگرداند. پروردگار را از بابت استجابت دعاهایمان شاکریم.

بهار این تحفه و تحول الهی و نوروز، این یادگار دیرینه نیاکان فرهنگ پرورمان را به همه مردم ایران، تبریک می‌گویم. باشد که همواره در پناه عنایات فاطمی پیروز و موفق باشید.

کد خبر 253828
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار فرهنگ عمومی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها