سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۲۸
۰ نفر

همشهری آنلاین: یک هنرمند کور رنگ مدعی است با کاشت یک آنتن به جمجمه‌اش اکنون نخستین انسان سایبورگی است که رنگ‌ها را از طریق امواج صوت درک می‌کند.

کوررنگی که صدای رنگ‌ها را می‌شنود

به گزارش مهر، نیل هاربیسون سی ساله، به مدت 10 سال از یک چشم الکترونیکی خارجی استفاده می‌کرد که فرکانس‌های رنگی را از طریق دوربین گرفته و آنها را به امواج صوتی تبدیل می‌کرده است.

هاربیسون که اهل لندن است به بیماری مادرزادی کور رنگی مبتلا است و دنیا را سیاه و سفید می‌بیند.کوررنگی که صدای رنگ‌ها را می‌شنود

اما اکنون وی، جراحان را متقاعد کرده است تا تراشه‌ای درون جمجمه‌اش بکارند به طوری که وی بتواند رنگ‌های پیچیده‌تری را ببیند.

یک اتصال وای فای درون این تراشه به وی امکان می‌دهد تصاویر ارسال شده از یک تلفن همراه را بشنود بدون آنکه به آنها نگاه کند.

این آنتن سایبورگ از یک دوربین بر روی یک انتها و یک ورودی صوتی در انتهای دیگر تشکیل شده است. بخش ورودی صوتی که اکنون در پشت جمجمه وی کاشته شده است به وی امکان می‌دهد طیف بصری گرفته شده توسط دوربین را از طریق لرزش‌های استخوانی دریافت کند.

هر رنگ لرزش خاص خود را دارد یعنی نقاشی، تصاویر و حتی چهره‌ها، صداهای مختلفی دارند.

این ورودی صوتی زمانی بیرون سر وی قرار می‌گرفت اما اکنون مانند حلزون گوش درون جمجمه‌اش کاشته شده و وی را به درک رنگی عمیق‌تری رسانده است.

این اتصال‌های وای فای و بلوتوث درون این تراشه همچنین به معنای آن است که وی نخستین فرد در جهان است که تصاویر را بدون دیدن واقعی آنها می‌بیند.

وی این ایمپلنت را در طول یک سری جراحی‌ها در بارسلون اسپانیا بین دسامبر گذشته و ماه جاری انجام داده است.

این هنرمند می‌گوید اعلام کاری که وی کرده است اعلام یک محصول یا عرضه فناوری جدید نیست بلکه عرضه بخش جدیدی از بدن است که به ما امکان می‌دهد احساسات خود را به شیوه غیر قابل تصوری توسعه دهیم.

یک نکته مهم در مورد کاری که وی کرده است این است که اکنون او می‌تواند با دیگر وسایل نیز مرتبط شود. یعنی وی اکنون نه تنها می‌تواند رنگ‌های که پیش چشمش هستند را درک کند بلکه قادر به دیدن رنگ‌هایی است که دیگران بر روی تلفن‌های همراه خود می‌بینند.

یعنی نیل قادر است با آنهایی که این ایمپلنت را دارند ارتباط جمجمه به جمجمه برقرار کند اما در حال حاضر وی تنها کسی است که این از ایمپلنت برخوردار است.

کد خبر 253584
منبع: همشهری آنلاین

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز